Кіберзагрози та фейки: як врятувати себе від них
Кібервійна – один з флангів у протистоянні українських сил добра злу, що навалюється зі сходу, півночі та півдня.
Хоч зброєю в кібервійні є інформація, інструментами – комп’ютери й телефони, а полем бою – інтернет, оборона і наступ у цій сфері теж є запорукою нашої перемоги.
Так, в сьогоденних умовах особливо пильно треба стежити за своїми девайсами, інформаційним слідом, дезінформацією та кібербезпекою.
Ми підготували список кіберпорад для того, щоб убезпечити вас від потенційних кіберзагроз та дезінформації.
- Не користуйтесь публічними Wi-Fi точками доступу, надавайте перевагу інтернету від мобільного оператора. Також не варто використовувати Wi-Fi, що вимагає авторизацію.
- Перевірте, чи вимкнено функцію виявлення вашого девайсу іншими користувачами мережі, якщо ні – вимикаємо. Автоматичне підключення до відкритої мережі теж необхідно вимкнути.
- Варто звернути увагу, чи не відбувається перепідключення до Wi-Fi та чи не переривається з’єднання. Якщо щось таке помітили – мережа потенційно небезпечна.
- Якщо вже довелось заходити в мережу через публічний Wi-Fi – обов’язково використовуйте VPN. Не варто здійснювати банківські операції, заходити у пов’язані з вашими фінансами додатки або реєструватись на нових ресурсах.
- Поширюй особисту інформацію тільки серед тих людей, котрим довіряєш та обов’язково перевір, що це саме та особа, з якою ти спілкуєшся: якщо є змога – зателефонуй або попроси голосове повідомлення. Крім цього, використовуй “зникаючі” повідомлення.
- Не передавай нікому будь-які паролі підтвердження: чи щодо telegram, viber, whatsapp, чи e-mail або sms.
- Двохфакторна перевірки при вході в обліковий запис – мастхев.
- Не вір жодному слову окупанта. Це аксіома. Пам’ятай, що агресор може поширювати будь-яку негативну інформацію задля того, щоб посіяти паніку або підірвати довіру.
- Не поширюй інформацію з “будинкових” вайбер-чатів, що офіційно не підтверджена. Офіційне підтвердження та достовірну інформацію ви можете знайти на офіційних каналах державних органів та Суспільного мовлення.
- Зник доступ до інтернету або сторінки державних органів було зламано? Шукай офіційну інформацію на Суспільному мовленні.
- Не розповсюджуйте інформацію про переміщення українських військ, не викладайте в мережу результати обстрілів або інших атак окупантів відразу після їх здійснення.
Ворог вже розуміє, що безсилий перед нами. Підтримуйте армію, дбайте про себе та пам’ятайте, що ми на своїй землі, ми як ніколи раніше консолідовані та сильні духом, а отже непереможні!
Все буде Україна, “русский военный корабль – иди нахуй”.