Кар’єрний чек-ліст для судді ЄСПЛ


Цьогорічний відбір ЄСПЛ привернув увагу багатьох кваліфікованих спеціалістів та науковців. Серед переліку людей, відібраних після отримання заяв, бачимо дипломатів, науковців, адвокатів, суддів національного права, юристів-міжнародників та навіть уповноважених у справах Європейського суду з прав людини. А тому кожна навичка та «зайвий рік» роботи могли стати вирішальними під час конкурсу.

Відповідно до дослідження, 27,4% суддів, яких номінували до ЄСПЛ, працювали у академічному середовищі. Ще близько 15% працювали у національних судах. Також 13,7% суддів працювали в адміністрації до роботи в Суді, і лише 6,4% — в національному конституційному суді. Цікавим є також те, що п’ята частина кандидатів мала досвід у більш ніж одній ролі з перелічених вище. Проте сказати напевно, чи гарантує вам досвід на певній посаді місце серед суддів ЄСПЛ неможливо. Тож якщо ви не знаєте, з чого краще почати свій шлях – радимо звернути увагу на вимоги цьогорічного конкурсу.

  • Освіта

Серед критеріїв, які ПАРЄ рекомендує для обрання майбутнього судді, відсутній пункт про освіту. Але, як відомо, працювати юристом без освіти, а отже, і здобути релевантний професійний досвід майже неможливо. Тим не менш, в указі Президента №356/2019 чітко зазначено, що претендент зобов’язаний мати юридичну освіту не нижче ступеня рівня магістра (або прирівняного до неї спеціаліста). Усі, хто є прибічником навчання за кордоном, можуть видихнути – освіта здобута у інших державах також приймається. 

  • Релевантний досвід роботи

Саме цей пункт є першим серед критеріїв від ПАРЄ. Таким може бути як робота у ролі судді, так і досвід у ролі юриста. Його оцінюватимуть за рівнем, характером та тривалістю. Останній пункт чітко визначений  у національних критеріях відбору.

Так, для того, щоб вас допустили до подальшого конкурсу, необхідно показати не менше десяти років стажу хоча б у одному з видів:

  • професійної діяльності у сфері права;
  • наукової чи науково-педагогічної діяльності у цій сфері;
  • досвіду діяльності у галузі захисту прав людини і основоположних свобод.

Таким чином, перед вами відкривається широкий вибір професій – від юриста-міжнародника, що представляє інтереси заявників у ЄСПЛ, до науковця, який вивчає переваги та недоліки системи.

  • Навички

Деякі з ваших soft і hard skills також будуть пильно оцінюватись під час конкурсу. Так, наприклад, від майбутніх суддів вимагають вміння чітко та ясно висловлюватись. Оцінюватимуться також і ваші навички ухвалювати рішення. Тому зайвий курс на курсері чи заняття з логіки не завадять. 

Серед hard skills варто звернути увагу на процес роботи з системою ЄСПЛ та Ради Європи в цілому. Українська комісія оцінюватиме також ваші знання положень самої Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а також протоколів до неї та практики ЄСПЛ. 

  • Мови

Нагадаємо, що офіційних мов у Раді Європи всього дві: англійська та французька. А тому, на думку ПАРЄ, охочі стати суддею ЄСПЛ повинні продемонструвати активне володіння хоча б однією з них (тобто бути в змозі не тільки розуміти написане чи почуте, а й створювати «контент» самостійно). Другу мову необхідно знати на рівні «достатньому для читання та розуміння змісту тексту», що буде перевірене під час тестування. 

Стоп-фактори

Проте навіть якщо ви топовий спеціаліст з питань Конвенції, є декілька невеликих моментів, які можуть перекреслити увесь ваш довгий шлях до посади судді ЄСПЛ. 

Ви чекали занадто довго. У судді ЄСПЛ, як і у будь-якої іншої кар’єри, є свого роду пенсійний вік – 70 років. Тому якщо у 65 ви зрозуміли, що ваше покликання – стояти на захисті прав людини, мусимо вас засмутити, адже до конкурсу вас не допустять. 

Ви вляпались у халепу. І тепер у вас є непогашена судимість, яку не вдалось зняти у встановленому законом порядку. 

Вас спіймали на корупції. А з моменту набрання чинності рішення суду ще не пройшло три роки. Хоча у разі наявності справи про корупцію, варто замислитись, чи відповідаєте ви ще одному критерію на суддю – високі моральні якості. 

У вас не витримали нерви. І у вас зафіксували психічні чи інші захворювання, які можуть стати на перешкоді виконанню обов’язків судді. Тому в погоні за кар’єрними цілями не втрачайте голови.

Матеріал підготувала Катерина Ларіна, юрист Регіонального центру прав людини.