IT-army of Ukraine: хто, що і як?


Якщо у вас є доступ до інформаційних джерел (інтернет, ТБ, радіо тощо), то ви 100% чули про нашу кіберармію — легендарну та потужну українську IT-спільноту, об’єднану новою хвилею збройної агресії росії. Тож, чим займається IT-армія, як вона виникла та як до неї долучитись?

Ідеї щодо необхідності формування офіційної структури, яка мала б пильнувати український кіберфронт та забезпечувати його безпеку виникали задовго до початку повномасштабного наступу російських сил. Ще влітку 2021 року ввели в дію рішення РНБО «Про невідкладні заходи з кібероборони держави», яким започаткувався процес створення українських кібервійськ у системі Міністерства оборони України.

Проте, попри спроби, Україна не встигла реалізувати цей задум.

Сучасна українська кіберармія — це волонтерське та самоорганізоване об’єднання розробників, дизайнерів, таргетологів, копірайтерів, маркетологів та інших ІТ-спеціалістів. Кількість особового складу якої, за словами Голови Держспецзв’язку, оцінюється в 400 тисяч активістів та тільки зростає.

Які завдання покладаються на кібервійська?

  • поширення інформації про події в Україні;
  • спростування російських фейків;
  • протидія кібератакам на українські ресурси;
  • закликання іноземних компаній припинити свою діяльність на російському ринку;
  • здійснення кібератак на ворожі вебсайти.

Українська ІТ-армія пліч-о-пліч з хакерськими групами, серед яких є й всесвітньо відомі Anonymous та Cyber Partisans, здійснює кібератаки на різноманітні російські структури.

Невеличкий список перемог:

  • зламали сайт російського ФСБ, обсяг даних, якими заволоділи хакери — 20 ТБ;
  • атакували сайт «Роснєфті», стерли всю інформацію з 59 айфонів її співробітників;
  • зламали сайт «Роскомнадзора», отримали доступ до файлів з загальним обсягом даних в 817 Гб.

Окрім цих гучних поразок російського кіберпростору, українська ІТ-армія також проводить атаки на різноманітні інформаційні ресурси окупанта: новинні, пропагандистські та урядові вебсайти, вебсайти в енергетичній (сайт «Газпрому» тільки чого коштує), фінансовій та банківській сферах тощо.

Як долучитися?

Наразі існує спеціальний телеграм-канал, на якому щоденно з’являються завдання для атак, які супроводжуються інструкціями та необхідним програмним забезпеченням. Бути геніальним програмістом бажано, але не обов’язково. Долучитись до лав кіберармії може будь-хто з бажанням допомогти перемогти російського окупанта.

Чи варто окремо вказувати, що наша ІТ-армія – це безпрецедентне явище в історії людства? На нашу думку – так, оскільки вона виступає єдиним фронтом у першій міждержавній кібервійні та, що вкрай важливо, впевнено рухає Україну до перемоги ще на одному фронті.


Фото: Pexels