Гра позовів: хто з ким судиться через пандемію коронавірусу
США проти Китаю – Китай проти США, позови на трильйони доларів та позиція інших держав щодо країн-винуватців у розповсюдженні коронавірусу в світі.
Ви вже, мабуть, чули, що у деяких країнах намагаються притягнути Китай до відповідальності за поширення коронавірусу.
Ми спробували розібратися, що означають всі ці звернення до судів, хто є позивачами та що варто від цього очікувати.
Іскра, що розпалила вогонь
Першими, хто став жадати справедливості, стали чотири резиденти штату Флорида та спортивно-баскетбольний центр, що 12 березня подали позов проти Китайської Народної Республіки за те, що вона начебто викликала глобальну пандемію.
Позивачі вважають, КНР та інші державні структури Китаю знали, що COVID-19 здатний спровокувати пандемію (хоча вже), але все ж діяли повільно, сховавши голову в пісок, й приховували це заради своїх власних економічних інтересів.
Як результат, у колективному позові його автори хочуть компенсації на користь рідних тих американців, хто передчасно пішов в інший світ в результаті зараження COVID-19 або зазнав збитків. Та позивачі не вказали чіткої суми відшкодувань, а зазначені критерії їх розрахунків залишилися у туманні.
Детальніше про сам позов — тут.
Сполучені штати Америки 2.0
Не довго очікуючи, відомий американський адвокат та прихильник теорії змов Ларрі Клейман разом з правозахисною організацією Freedom Watch вирішили висунути власні судові претензії. Проте вже з чітко визначеною сумою позову — 20 трильйонів доларів США.
Відповідачами вказані Китайська Народна Республіка, Народно-визвольна армія Китаю й особисто генерал Чен Вей, а також Інститут вірусології Уханю та його директор Ши Чженлі.
З опублікованого на сайті юридичної компанії «Klemchuk LLP» короткого викладу суті позову видно, що позивачі звинувачують КНР у створенні та навмисному або ж випадковому поширенні коронавірусу, який вийшов за межі китайської провінції Хубей і проник на територію США.
Окремо відмітимо, що як позивач також виступає фотостудія з Техасу Buzz Photos. Через скасування випускних урочистостей в умовах карантину, компанія зазнала істотних збитків у розмірі 50 тисяч доларів, змушена була звільнити співробітників і опинилася на межі банкрутства.
Можна було б розцінити такий позов як черговий жарт юристів під час глобальної пандемії. Однак, враховуючи соціальну напруженість в штатах та скандальну репутацію Ларрі Клеймана, заяви такого роду можуть перерости з акції протесту у серйозні претензії до Китаю за створення «біологічної зброї масового ураження і порушення норм міжнародного права»
Китайський дебют
Висловлювати власне невдоволення — це не лише прерогатива американської сторони, а тому представники Китаю завдали удару у відповідь.
За інформацією видання Radio free asia від 26 березня 2020 року, адвокат з Уханю Лян Сюгуанг подав позов до народного суду Уханя проти американського уряду, Міністерства оборони США та Спортивної ради Збройних Сил США на суму 28 тис доларів США.
Позивач звинувачує державні органи штатів у тому, що ті з вересня 2019 року по лютий 2020 року приховували достатньо розповсюджувані випадки зараження вірусом схожим на COVID-19 у своїх громадян і зокрема військовослужбовців. Через військових, які брали участь у 7-х Всесвітніх Іграх серед військовослужбовців, що проходили в Ухані у жовтні 2019 року, вірус начебто міг перекинутися на уханців та спричинити пандемію.
Вінок авторства другого китайського позову належить юристу Чену Юекіну. Він направив його до Пекінського народного суду міста Пекін. Юрист не обмежує себе державними органами Америки й висуває претензії відразу до президента Дональда Трампа, вимагаючи відшкодування за репутаційні збитки завдані його країні фразою «китайський вірус» в одному з виступів президента США.
Дванадцятий гравець на полі
Такі судові перепалки не могли не зацікавити й громадян інших країн.
Так, наукову спільноту Великої Британії обурили американські теорії причин поширення смертоносного вірусу. Наразі провідна група хіроптерологів Британії (розділ зоології, що вивчає рукокрилих ссавців) погрожує безпрецедентними судовими тяжбами всім, хто насмілюється припустити, що COVID-19 походить від кажанів. Детальніше про це — тут.
Проте знайшлися і прихильники американського бачення проблеми. З недавніх пір у російськомовному і ізраїльському медіа-сегменті почала фігурувати інформація, що організація «Герцлія — на захист своїх громадян» (місто Герцлія з передмістя Тель-Авіву) за сприяння адвокатів Аміта Саадія, Аміта Гампеля і Шмуеля Саадія подали позов на 100 млрд шекелів (трохи понад $274 млн) до окружного суду Тель-Авів проти Китаю за поширення коронавірусу і заподіяну ним шкоду.
Проте, поки що ця інформація не є офіційно підтвердженою і фігурує виключно у ЗМІ.
Офіційна позиція держав на міжнародній арені
Звісно – диму без вогню не буває. Однак, наразі офіційних заяв від державних органів не лунало. Адже позови поки від фізичних та юридичних осіб відповідних держав. І, швидше за все, що це на краще.
Адже набагато важливіше подолати пандемію вірусу, а не звинувачувати один одного у проблемах, котрі ще не встигли вирішити.
Автор: Назарій Стах
Фото: Pixabay