Говори краще: 8 способів поліпшити розмовну мову
Якщо і є в діджиталізації суспільства мінус, то полягає він у нехтуванні важливістю мови. Гарно висловлювати свої думки — вміння, яке визначило суть роботи правників. Але це не означає, що ми досягли ідеалу.
Без мови людина не була б людиною. І сьогодні цінність грамотної мови нікуди не зникла. За нею тебе оцінюють, вона є двигуном дипломатії, інструментом бізнесу та помічником в романтичних стосунках.
Сьогодні ми розповімо про декілька способів поліпшити свою розмовну мову, перевірених часом. Зазначені нижче поради сформульовані на основі витягів з книги «Наш департамент» Джона Х. Янга 1882 року. Як ви дізнаєтеся далі, актуальність цих порад не зникла за майже 150 років історії, як і розуміння того, що без грамотної мови — нікуди.
1. Тренуйте пам’ять
Хороша пам’ять — це неоціненна допомога в опануванні мистецтва розмови, а тому займатися її розвитком важливо протягом усього життя. Пам’ятаючи обставини попередньої зустрічі зі співрозмовником або апелюючи до будь-яких знань, ви безперечно підвищите свій соціальний авторитет.
Заучуйте короткі строки віршів перед сном або робіть відповідні розумові вправи, щоб поліпшити свою пам’ять. І головне, постарайся применшити звичку робити нотатки з будь-якого приводу. Краще покладатися на свою пам’ять, ніж на записи в блокноті.
2. Запам’ятовування імен по Генрі Клею
Великим плюсом хорошої пам’яті є здатність запам’ятовувати імена нових знайомих. Генрі Клей — відомий американський юрист 19 століття. Він заслужив свою приємну репутацію завдяки тому, що звертався на ім’я до співрозмовників вже на другій зустрічі.
Запам’ятовуючи імена людей і обставини знайомства, Клей домагався позитивного розташування до себе, що в нашій професії є вкрай цінним.
3. Лист як тренажер
Так вийшло, що коли ми висловлюємо думки в письмовій формі, то мимоволі намагаємося грамотно їх формувати, приділяючи увагу підбору слів, конструкції та навіть знаків пунктуації.
Це робить нашу мову більш гнучкою, що в результаті відбивається і на розмові. Тому звичка віддавати свої думки паперу так само хороша, як і дотримання граматики при відправці повідомлень своїм знайомим.
4. Книжки і ще раз книжки
Читання книг — комплексний тренажер для розвитку власної мови. Будучи найголовнішим носієм інформації, книги збільшують ерудицію, розвивають пам’ять, стимулюють розумові процеси, розширюють словниковий запас — в загальному, забезпечують людину всім необхідним, щоб ваша розмовна мова мала найвищий рівень як в естетичному плані, так і в змістовному.
5. Геть вульгаризми
Свою розмову потрібно скрупульозно захищати від всякого роду фамільярності, брутальності і невиправданої емоційності. Простота і лаконічність мови є характеристикою добре освіченої та вихованої людини.
Використання занадто мудрих фраз або недоречно складної лексики часто говорить про спробу людини здаватися розумнішим, ніж то є насправді. На співрозмовника це навряд чи подіє.
І не варто сильно перегинати з жестикуляцією: вона надає розмові неформальний стиль та може зашкодити репутації людини при знайомстві.
6. Вміння слухати
Звичку слухати з інтересом та увагою, як і більшість позитивних звичок, потрібно в собі розвивати. Навіть якщо співрозмовник прозаїчний, вихована людина має проявляти тактовність.
Але тільки не треба лицемірити. Якщо ви не згодні з тим, що говорить ваш опонент, можете висловити свою точку зору у відповідь. Грамотна і аргументована мова змусить інших прислухатися до ваших слів.
7. Будьте жвавими
Ваша мова повинна бути не тільки інформативною, а й живою. Ніякий словниковий запас не врятує, якщо ви доносите свої думки з інтонацією «Кортани» від Майкрософт. Принесіть у свою мову трохи емоцій, говоріть природно та послідовно, посміхайтеся, жартуйте (не зловживаючи), будьте активними та зацікавленими — все це важливо не менше, ніж обраний вами набір слів.
8. Що не можна робити
Лестощі, плітки, глузування, позерство, виправлення помилок — це тактики, які приречені на провал. Впевненість у собі, у своїх словах відбивається і на способі їх подачі. Мова невпевненої людини ніколи не буде переконливою.
А ось лестощі або поширення чуток можуть підвищити ваш авторитет хіба тільки в очах недалекої особистості. Так само як і спроба себе розхвалювати чи демонструвати словесну браваду.