Гакатон: нове покоління юридичних заходів


Серед юридичних івентів все більшої популярності набирають гакатони. Розбираємось, звідки виникло це поняття, чому пишемо через літеру «г», а не «х», та який найближчий захід пройде в Україні.  

Гакатони — це заходи або змагання, в яких команди збираються разом, щоб швидко знаходити рішення. Зазвичай, з використанням технологій. Мета – розв’язання проблем, з якими стикається бізнес. Hackathon — це термін, що вийшов від поєднання двох слів: хак (hack) і марафон (marathon). 

Так правильно хакатон, хіба ні?

Це слово є неологізмом, що запозичене з англійської мови. Тому й не дивно, що існує декілька варіантів перекладу, зокрема, і хакатон. 

До української мови увійшло багато слів англійського походження, які мають у своєму складі h. За російською традицією їх перекладали з літерою «х». Проте, чинний «Український правопис» говорить, що h потрібно передавати літерою «г» ( § 87).

Цю норму підтримала також погоджувальна комісія з проблемних питань українського слововживання, словотворення та написання слів Інституту української мови НАН України (протокол № 5 від 25 січня 2011 року). Вона теж рекомендує писати такі слова з літерою «г». 

А гакатон — хіба не для айтішників?

Сам формат пішов з IT-сфери й був започаткований відносно недавно, у 1999 році. Розробники OpenBSD вперше використали цей термін для позначення зустрічі, яка присвячувалась криптографії в Канаді 4 червня 1999 року. На неї приїхало 10 розробників для написання програм, які б не підпадали під жорсткі експортні обмеження, що встановлені США на криптографічне програмне забезпечення.

Починаючи із середини 2000-х років гакатони стали поширеними та розглядалися компаніями та інвесторами, як спосіб швидкої розробки нових програмних технологій.

Перший юридичний гакатон організували Бруклінський юридичний бізнес-інкубатор і політична клініка (BLIP) у Бруклінській юридичній школі (BLIP) ще у 2012 році.

Юристи на гакатоні

Юридичний гакатон зберігає основну концепцію класичного розуміння цього заходу — учасники за відведений час повинні сформулювати проблему, знайти її вирішення та презентувати кінцеве рішення. Або ж проблема може бути визначена наперед. Тоді учасники формуються у команди та пропонують ідеї.

Після цього починається безпосередньо робота над проєктами, яка може займати від декількох годин до кількох днів. Завершуються гакатони готовими алгоритмами для автоматизації. 

Як результат, гакатон — це відмінна можливість добре провести час, поспілкуватися з однодумцями і цікавими людьми та прокачати свої навички. 

Юридичний онлайн гакатон

Вже зовсім скоро, 5-6 грудня, в Україні пройде онлайн гакатон, присвячений автоматизації типової справи юрклініки. 

Зазвичай до таких клінік звертаються малозабезпечені громадяни, яким потрібна юридична допомога.

Кейс складатиметься з трьох частин:

?Юридичної

⚙️Інженерної

?Дизайну

Організатори: Bot&Partners, Опендатабот, Sayenko Kharenko, Юридична Лабораторія.

Команда-переможець отримає 1000$. Вартість участі: для одного учасника — 250 гривень, для команди — 200 гривень з учасника. 

Учасники можуть подати заявку тут.