Емі Коні Барретт: заміна та протилежність Рут Гінзбург
Нещодавно президент США Дональд Трамп висунув кандидатуру Емі Коні Барретт на пост судді Верховного суду США. Але яка її історія та чому саме вона удостоїлася можливості стати суддею найвищої судової інстанції країни — розповідаємо далі.
Вона номінована на місце Рут Бейдер Гінзбург, яка померла 18 вересня на 88-му році життя від ускладнень після раку підшлункової залози. Юрист з великим стажем, суддя апеляційного суду та мати сімох дітей вважалася фаворитом в боротьбі за цю посаду.
На думку президента, Сенат США вже 12 жовтня розпочне слухання про затвердження нової судді Верховного суду. Спочатку засідання пройдуть в юридичному комітеті. Якщо номінант Трампа отримає підтримку, голосування переміститься вже на спільне засідання всіх членів Сенату.
А поки триває процедура затвердження, ми розповімо вам дещо більше про фаворитку на посаду судді Верховного суду США.
Від минулого до сьогодні
Емі Коні Барретт народилася у Новому Орлеані (Луїзіана). У 1994 році отримала ступінь бакалавра мистецтв в Роудс-коледжі; входила до складу престижного студентського товариства Phi Beta Kappa.
Емі відома гострим розумом. Вона також закінчила юридичний факультет Університету Нотр-Дам, а потім працювала помічницею судді Верховного суду США Антоніна Скалії. Про нього вона відгукується як про «найстійкішого консерватора» Верховного суду тих часів.
Як і її наставник, Баретт виступає за традиційний підхід до тексту Конституції — тобто вважає, що його треба інтерпретувати саме так, як це задумували автори документа. Ліберальні судді, навпаки, вважають такий підхід неправильним і наполягають, що потрібно йти в ногу з часом.
8 травня 2017 року президент США Дональд Трамп номінував її кандидатуру до Апеляційного суду сьомого округу США (федеральний суд апеляційної інстанції, який розглядає справи у штатах Іллінойс, Індіана та Вісконсин). Сенат США затвердив її кандидатуру 31 жовтня того ж року.
А вже скоро, 48-річна Барретт стане третім суддею, призначеним Трампом до Верховного суду США , — після Ніла Горсача у 2017 та Бретта Кавано у 2018 році.
Суддівські погляди
Барретт — побожна католичка, яка переконана, що життя починається з моменту зачаття. Її кандидатуру підтримали релігійні консерватори, які сподіваються на скасування знакового рішення Верховного суду 1973 року, який дозволив аборти по всій країні.
За словами Джонатана Терлі, професора права Університету Джорджа Вашингтона, ставлення Барретт до права на носіння зброї та імміграції означає, що вона займе правий фланг суду так само надійно, як Гінзбург займала лівий.
«Гінзбург була одним з найбільш послідовних лібералів в історії суду. Барретт настільки ж послідовна [як консерватор]», — додає він.
Голос Барретт допоможе сформувати в суді консервативну більшість, яка може впливати на життя в США десятиліттями. Це особливо сильно відіб’ється на вирішенні спорів з таких питань, як право на аборт та визначить долю закону про доступне медичне обслуговування, прийнятого ще за Барака Обами.
Юридичні висновки та зауваження Барретт про аборти й одностатеві шлюби принесли їй популярність серед релігійних громадян правих поглядів, але викликали різке неприйняття з боку лібералів. Сама ж вона, будучи набожною католичкою, наполягає, що її релігійні переконання не впливають на її роботу.
Ще затвердження кандидатури Барретт в апеляційний суд ознаменувався її протистоянням з сенатором Даян Файнстайн, яка висловила стурбованість тим, що релігійні переконання кандидата можуть відбитися на її ставлення до закону. «У вас живе догма», — сказала Файнстайн обвинувальним тоном. В католицьких колах ця фраза стала мемом — її навіть писали на чашках.
Сама Барретт неодноразово виступала в власний захист. «Хочу відзначити, що ні моє віросповідання, ні мої особисті релігійні переконання не вплинуть на мою роботу судді», — говорила вона.
Теперішній час
Барретт живе в Саут-Бенд, штат Індіана, зі своїм чоловіком Джессі, колишнім федеральним прокурором. Тепер він фермер. У пари семеро дітей, в тому числі двоє усиновлених з Гаїті. Барретт і сама з багатодітної сім’ї — всього у неї було шість молодших братів та сестер.
Істотну частину своєї кар’єри Барретт проводить як професор у рідному Університеті Нотр-Дам, який колись закінчила. Там її неодноразово визнавали викладачем року.
Один з її недавніх студентів Дейон Катава сказав, що популярність Барретт обумовлена її прагненням залучити всіх студентів до дискусії. Він схарактеризував свого викладача як «справедливу, інтелектуально обдаровану прихильницю верховенства закону, закріпленого Конституцією».
Інший студент сказав виданню WBEZ, що відчуває двоякі почуття. «Річ у тому, що вона відмінний педагог. На заняттях вона ніколи не піднімала політичних питань. Але я абсолютно не підтримую її переконання. Не думаю, що вона хороший вибір для цієї країни і для Верховного суду».
Замість висновків
Щоб отримати посаду у Верховному суді — а це робота на все життя — Барретт доведеться пройти важку процедуру затвердження, під час якої сенатори-демократи швидше за все займуть жорстку позицію, яка відображає стурбованість їхніх виборців.
Професор Терлі вважає, що вона пройде цей іспит за рахунок тієї ж незворушності та самоконтролю, які вона вже продемонструвала під час призначення в апеляційний суд.
«Слухання за твердженням [в апеляційний суд] були репетицією перед затвердження до Верховного суду. Вона вже виступала на такому рівні», — вважає він.
Джерело: meduza.io, bbc.com, rtvi.com, wikipedia.org
Фото: bbc.com