Електронне судочинство – нове обличчя правосуддя
Сьогодні в Одесі проходить науково-практична конференція “Електронне судочинство – нове обличчя правосуддя”.
Організатором заходу виступила ГО “Асоціація слідчих суддів України” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках програми «Нове правосуддя».
Lойер знаходиться на конференції та опише свої враження від побаченого.
Насамперед, трішки офіціозу: на заході обговорювали результати впровадження електронного судочинства в Київському районному суді міста Одеси; IT-технології в судочинстві: міжнародний та український досвід; перспективи використання переваг і опцій електронного судочинства Верховним Судом; роль Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації України, Ради суддів України у запровадженні електронного судочинства та дієвої комунікації; результати запровадження електронного документообігу в судах України. Обговорення були жваві, доповіді цікаві, із залу лунало багато питань до доповідачів.
Однак, ми не будемо детально зупинятися на кожному виступі (впенені, вони будуть згодом опубліковані) – ми вирішили, що цікаво буде запитати у гостей заходу про їхні враження від конференції.
Одним із перших ми “спіймали” Олександра Сасевича, суддю Львівського окружного адміністративного суду:
На моє глибоке переконання успіх цього проекту (електронного суду, – ред) – гарантовано, тому що навіть прийняті процесуальні зміни, які набули чинності 15 грудня, включають в себе це поняття. Мені приємно, що саме суд першої інстанції став тим рубіконом і точкою відліку для запровадження електронного суду в Україні. В цьому велика заслуга очільника Київського районного суду Одеси Сергія Чванкіна та всього колективу даного суду. Тому їм велика повага і шана за те, що вони зробили.
Потім нам вдалося поговорити з Оксаною Епель, суддею Київського апеляційного адміністративного суду.
Я приєднуюсь до чисельних подяк на адресу керівництва, колективу і апарату Київського районного суду Одеси. Оскільки навіть не озброєним оком видно, яка величезна робота проведена. Адже потрібно було акумулювати навколо себе багато державних установ, провести роз’яснювальну роботу та втілювати проект в життя. Суди сьогодні мають бути прогресивними та використовувати інформаційні технології з метою організації такої судової системи, яка буде зручною, прозорою і швидкою. Адже якщо ми звернемось до практики Європейського суду з прав людини, то побачимо, що великий відсоток скарг задовольняється якраз через тривалий розгляд справ. Тому, на мою думку, впровадження у всіх судах України електронного суду дозволить створити дійсно швидкий і зручний процес розгляду справ.
Олександр Рябець, голова ГО “Спілки юристів Одеської області” теж поділився з нами своїм враженням:
Маю честь бути присутнім на даній конференції. Хочу сказати, що тема надперспективна. Саме цей проект за організації Асоціації слідчих суддів України за підтримки USAID вже об’єднав не тільки суддів усіх регіонів, а й адвокатів, представників ЗМІ, громадські організації. Адже всі розуміють, що електронне судочинство – це стовідсоткове майбутнє, і я пишаюся тим, що започаткування його в Україні розпочалось саме в Одеському регіоні.
Зацікавив учасників конференції виступ професора Неллі Голубєвої, яка розповідала про IT-технології та досвід впровадження електронного суду в іншіх країнах. Ми теж поцікавилися її думкою, щодо переспектив впровадження е-суду в Україні:
Проект “Электронный суд” очень прогрессивная идея, но, к сожалению, некоторые относятся к нему скептично. Я думаю, что все настроится, и через 10 лет электронный суд будут воспринимать как должное. Конечно же, в процессе его внедрения будут возникать какие-то проблемы и точечные вопросы — но это не должно дискредитировать саму идею. Мы должны сделать все, чтоб оперативно реагировать на возникшие проблемы, а сами работники судов – четко понимать, что электронный суд вскоре станет частью их жизни. Да, на первом этапе будут возникать определенные сложности, но в будущем станет намного проще. Проект имеет очень много положительных эффектов. К примеру, невозможно будет потерять судебное дело, автоматизируются многие процессы в судебной деятельности, упростится доступ к материалам судебного дела и главное — электронный суд даст возможность совершать процессуальные действия онлайн. Поэтому еще раз подчеркну, что идея внедрения электронного суда в Украине очень правильная и необходимая.
Ну і на останок, Lойер запитав головного “виновника торжества” – Сергія Чванкіна, голову Київського районного суду Одеси та ГО «Асоціація слідчих суддів України», як йому вдалося організувати такий масштабний захід та зібрати під одним дахом стільки людей:
Сказать, что это легко – было бы обманом. Естественно, это переживания всего коллектива и аппарата нашего суда. Ведь мы очень хотим, чтоб Одесса стала сильным правовым центром Украины. Я уверен — у нас все получится. Потому что я уже вижу — другие регионы тянутся к Одессе. Нас поддерживают не только региональные СМИ, но и всеукраинские издания и телеканалы.
Главная задача Ассоциации следственных судей Украины — быть модернизированной. Мы готовы учится. Сегодня в зале более 200 человек. Все регионы нашей страны представлены на нашем мероприятии. USAID поверило в нас не зря. Мы на правильном пути.