Десять речей, які я хотів би знати, перш ніж вступити на юридичний факультет


Вибираючи свою майбутню професію, я був молодим, наївним і повним невиправданих очікувань. Ось що я дізнався.

Студент-юрист розповів The Guardian про труднощі та отриманий досвід під час навчання у Великобританії, які, втім, цілком відповідають і реаліям юридичної освіти в Україні.

Будучи студентом, який вирішив отримати юридичну освіту, я б хотів бути краще поінформованим про те, що це насправді означає — бути студентом права. Я був молодий, наївний і повний невиправданих очікувань. Я сподіваюсь, що ці десять речей будуть корисними для тих, хто розглядає ступінь юриспруденції, і що сучасні студенти правознавства також зможуть взяти їх на замітку.

1. Кар’єрні перспективи
Юридична професія все ще залишається респектабельною, але перспективи після закінчення навчання не такі хороші, як  запевняють в університеті. Юридичні фірми неохоче беруть на роботу студентів без досвіду роботи. Крім того, юридичний ступінь не гарантує багатства. Існує різкий контраст між високими заробітками, які на думку більшості людей, отримують адвокати, і тим що вони фактично заробляють.

2. Там так багато читання
Я здогадувався, що потрібно буде багато читати, але я не мав жодного уявлення, що жахливі історії студентів-юристів, які проводять весь день і всю ніч в бібліотеці, були справжніми. Читати доведеться багато. Я колись витратив стільки часу в бібліотеці, що я справді почав відчувати себе там як вдома. Будьте готові вчитися довго та важко.

3. Працюйте розумно, будьте організованими
Робоче навантаження стає простішим, якщо ви добре організовані та зосереджені на ефективній роботі. Планування вперед на ранній стадії і визначення пріоритетів роботи допоможе уникнути безсонних ночей за підручниками. При читанні слід зосередити увагу на кінцевій меті: зрозуміти закон, щоб правильно трактувати його на екзамені та застосувати на практиці.

Скорочення читання також може мати місце: уявлення про факти справи та юридичні принципи означає, що звіт про ситуацію можна прочитати набагато швидше, більше зосереджуючись на ключових питаннях. Це не те, чого навчають: радше, мені довелося це збагнути самостійно.

4. Кожен намагатиметься від вас отримати безкоштовну юридичну консультацію
Якщо б я отримував фунт за кожен раз, коли друг поставив запитання юридичного характеру … Чомусь люди думають, що студенти-юристи є переповненими фонтанами правових знань, які можна перевірити за бажанням. Це просто не так. Ні, я не знаю правових тонкощів закону про наклеп в Інтернеті. Ні, я не можу вам допомогти, якщо ви вбили людину!

І навіть якщо ви дасте поради, обов’язково додайте відмову від відповідальності.

5. Життя обертається навколо вашого наступного підручника або семінару
Почнемо з лекцій. Потім вам буде призначено читання, а відповіді — підготовка до навчальних програм та семінарів. Я був доволі невезучим, щоб мати професорів, які б використовували підручники як сеанси допиту, щоб висвітлити ваші недоліки в знаннях та розумінні закону. Моя мотивація щодо цих підручників полягала у уникненні гніву викладача. У зворотному напрямку цей метод навчання чітко працював. Менші сеанси навчання в групі — це найважливіші можливості для перевірки вашого розуміння та структури для навчання. Чим більше зусиль ви вкладете в них, тим більше ви будете вчитися.

6. Юридичне навчання інтенсивне
У вашому навчальному закладі ви завжди конкуруєте зі своїми колегами за кращі оцінки. Деякі студенти стають на оборонну позицію і роблять все, що вони можуть, виключно для особистої вигоди за рахунок інших.

7. Юридичні книги коштують дорого
Я пам’ятаю, що за свій перший рік навчання в університеті я витратив більше 140 фунтів на «важливі підручники». До цього дня вартість юридичних книг все ще травмує.

8. Чи дійсно я вибрав потрібну ступінь?
У певний момент під час навчання, коли рівень мотивації є низьким, а гора справ, які потрібно прочитати — високою, юристи стурбовані своїм вибором. Юридичний факультет розтягне вас до ліміту ваших можливостей та перевірятиме вашу відданість. Я знаю, що багато студентів не могли впоратися з інтенсивністю. Не приймайте рішення щодо вибору ступеня злегка. Навчання на юридичному факультету — це дуже дорога інвестиція.

9. Навчання в університеті — новий рівень випробувань
Я думав, що добре впораюсь з навчання на юридичному факультету, оскільки добре вчився у школі. Існує вагома причина, чому рівень вступних іспитів настільки високий на юридичних факультетах провідних університетів. Під час мого навчання я відчував себе дуже дурним приблизно в 90% випадків під час вивчення матеріалів. Тоді я не знав, що це нормально. Процес навчання та розуміння є різним і вимагає певного звикання.

10. Соціальні стереотипи студентів-правників
Нарешті, серія фраз, до яких вам доведеться звикнути: ви будете чути їх постійно. Придумайте заздалегідь хороші відповіді.

«Ах, ти вивчаєш закон? Може, ти можеш мені коли-небудь допомогти, якщо я матиму неприємності?»

«Ну що, мабуть, все багато заробляєш?»

«Як ти можеш захищати когось, якщо ти знаєш, щоб він винний? Ви адвокати безсердечні та меркантильні».