Дефіцит на ринку праці = зірковий час для початківців


Юлія Воронцова

HRD ЮК «Мережа Права»


Про сучасний юридичний ринок, дефіцит фахівців та міфи щодо працевлаштування молодих правників.

Ринок праці в Україні в дефіциті приблизно на 5 мільйонів фахівців. Це та частина, яка за час повномасштабного вторгнення виїхала за кордон або була мобілізована. Ситуація далі буде лише загострюватись.

Тож це сприятливий час для початківців у професії. Ми готові розвіяти міфи й довести, що саме за новачками — реалії ринку праці в Україні.

Міф 1. Вибір за роботодавцями.

Якщо раніше роботодавці могли обирати серед чисельної кількості фахівців лише релевантних до їх вакансій і витрачали на це мінімум свого ресурсу, то зараз усе інакше.

Саме потенційні кандидати роблять свій вибір, а компанії оточені здоровою (маю надію) конкуренцією. Люди — найцінніший ресурс і роботодавці це розуміють.

Міф 2. Hard важливіше за soft skills.

Професійні навички та вміння, беззаперечно, важливі. Однак зараз якісна комунікація, вміння працювати в команді, бути гнучким до змін та своїх навичок стають визначальними.

Маючи високий рівень soft skills в початківців є всі можливості швидко увійти в посаду та колектив. При тому не тільки працювати, а й за доволі короткий період часу досягати топових позицій.

Але, є одне АЛЕ: пазл складається лише з орієнтованою на це компанією. Якщо в політиці компанії вбудовані такі поняття, як UPskill (навчання працівників новим навичкам, щоб оптимізувати їх продуктивність) та REskill (професійна перекваліфікація — має на меті навчити працівників адаптуватися до різних посад у компанії).

Тобто, формула проста: сильні «софти» кандидата + ресурс роботодавця = успіх обох сторін. Якщо до цього математичного виразу додаються мінімальні або «вау хард скілли», успіх пришвидшується та примножується.

Soft skills — як один зі способів отримати ті самі hard skills, про які всі говорять.

Міф 3. Молодь із мінімальним досвідом — нерелевантна.

Історії, коли від працівників вимагають 10 років досвіду, мають бути мінімізовані. Молодь, яка не має практичного досвіду, може перемагати за рахунок інтелекту та проактивності.

За необхідної підтримки в компанії, юристи опановують робочі інструменти якісно та згодом стають позитивним коефіцієнтом рентабельності інвестицій роботодавця. Це взаємовигідно для всіх.

Співпраця з вищими навчальними закладами стане роботодавцям великим плюсом у подальшому пошуку відповідних кандидатів.

Ділитись досвідом із молоддю і говорити про актуальні потреби юридичного ринку — означає зробити великий вклад у ринок праці та допомогти собі в пошуках дійсно гідних кандидатів, а молодим кандидатам зрозуміти актуальний запит роботодавців.

Міф 4. Система навчання в компаніях потрібна лише для початківців.

А якщо кандидат із релевантним досвідом заходить у компанію чи потребує він навчання? Моя відповідь — ТАК! Кожна компанія має свою специфіку роботи, свій продукт, інструменти, культуру та політику.

Системи навчання, що адаптовані під потреби компанії та умови роботи, стали найбільш вдалими інвестиціями. Вони дозволяють швидко та ефективно інтегрувати фахівця в діяльність компанії.

Обираючи компанію, кандидатам варто звертати увагу не лише на рівень заробітної плати, а на те, чи є «крок уперед» у вашій кар’єрі: вертикаль, ротації або релокації.

Міф 5. Юрист без досвіду — може бути лише помічником.

На початкових етапах дійсно багато юристів працюють помічниками. Це швидкий шлях до того, щоб опанувати бажаний досвід. Однак, якщо компанія зацікавлена в розвитку співробітника, то створить умови для його кар’єрного зростання.

У практиці ЮК «Мережа Права» є випадки, коли молодші юристи менше ніж за 6 місяців переходили на вищі позиції і згодом отримували адміністративну посаду.

Усе це залежить суто від навичок та мотивації співробітника. У нинішніх умовах ринку компаніям значно вигідніше підготувати фахівця всередині колективу, ніж шукати його зовні.

Які із цього висновки?

Умови ринку праці наразі сприятливі до розвитку молодих фахівців, бо стає все більше усвідомлених роботодавців.

Компанії та окремі роботодавці мають бути готовими та відкритими до молоді. У такій взаємодії та взаємній відповідальності ми маємо можливість змінити ситуацію на ринку праці в Україні та значно покращити її.

Тож, окремий заклик до молоді — реалізувати свої можливості, і до роботодавців — ці можливості не обмежувати.


📌  Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «Блоги».