Чому під час війни важливо не «забивати» на емоції?


Ірина Гадецька

юристка, медіаторка 


Росія почала повномасштабну війну проти України. І тепер переживання, біль, втрати, емоційні гойдалки й паралельно невпинна боротьба з ворогом — це те, з чим кожен з нас має справу щодня і щохвилини. При чому, без можливості зробити перерву, відпочити чи проковтнути нову реальність хоча б частково. 

Найціннішими для нас тепер є життя і перемога України. Тому, все що сприяє підтриманню нашої безпеки й наближає перемогу України — вкрай важливе, адже стає єдиною можливою опорою в непевний час. Одним зі стовпів, на які ми можемо спиратися, є стабільний емоційний стан. 

Як вирівнювати емоційний стан?

В першу чергу, піклуючись про себе і близьких. Щоб все виходило, варто спочатку попіклуватися про себе, а вже згодом про інших. Навіть в складних, критичних і надзвичайних умовах — можна знаходити способи.

Ховатися в бомбосховищі — це піклування про себе. Бесіда з батьками про те як важливо ховатися в бомбосховищі — це піклування про близьких. Такі прості речі як вода, їжа, розмова, час наодинці, творчість, звернення по допомогу, тепло — все це піклування, яке дозволяє триматися і фізично, і психічно. 

Якщо базово ми про себе і про тих, за кого переживаємо, попіклувалися — переходимо на наступний рівень. Тут ми приділяємо увагу безпосередньо емоціям. І це важливо. Можна емоції тисячу разів заперечувати, можна бути переконаними, що ми свої емоції контролюємо або що ця тема абсолютно не на часі — та нижче аргумент, чому уважне ставлення до емоцій сприяє підтриманню нашої безпеки й наближає перемогу України.

Емоції виникають одна за одною безперервно — як реакції на те, що ми бачимо, чуємо або думаємо. І поки ці реакції нами не усвідомлюються чи заперечуються — ми не контролюємо свої емоції. Відповідно, ми говоримо і діємо під впливом емоцій (а раз емоції ми не контролюємо, то наші слова і дії — теж ні).

Простий приклад, який усім швидко згадається — коли ми, напружені після прочитання новин, не стримуємося і говоримо щось неприємне тому, хто поруч, а вже за хвилину жалкуємо про сказане.

Тобто, очевидно, що для нашої безпеки нам варто брати емоції під свій контроль. А до чого тут наша перемога у війні — трошки далі. 

Як «контролювати» емоції?

Чотири прості кроки:

  1. Помітити, що зараз ми щось відчуваємо.
  2. Назвати чітким словом, що саме відчуваємо (лайфхак: час від часу поповнювати словниковий запас назвами різноманітних емоційних станів) — вже на цьому етапі інтенсивність емоції, скоріш за все, впаде, адже її, по суті, викрито.
  3. Прийняти емоцію (навіть «небажану», «неприємну», «погану», «антиморальну» або «невчасну»).
  4. Усвідомлено її допрожити, якщо ще не відпустило (подумати про цю реакцію, відчуття, звідки вони, чому, чого хочеться, які є незакриті потреби, які є способи їх задовольнити)

Коротко схема виглядає так: помітити емоцію, назвати її словом, прийняти і усвідомлено прожити.

Інтуїтивно і раціонально ми відчуватимемо, коли ці кроки можуть нам допомогти швидше повернутися до норми. Часом достатньо перших пунктів — і раціо вже знову переважає. В будь-якому разі, знання того, що ми можемо робити з сильними емоціями — це сила і ресурс.

І от, до речі, щодо перемоги України. Якщо ми своїми діями хочемо її наближати, підтримуючи економіку, чи безпосередньо захисників або тих, хто змушений покинути домівки — нам потрібні ресурси.

Стабільний емоційний стан — це наш головний ресурс наразі, завдяки якому ми можемо працювати й над поповненням інших, наприклад, матеріальних. А там вже донатити на армію, як варіант.