Адвокати системи БПД створюють групу підтримки колег у резонансних справах


Щоб запобігти впливу та можливому тиску на адвокатів, які співпрацюють із системою безоплатної правової допомоги, захисники заявили про створення неформальної групи для підтримки колег у резонансних справах.

Підтримка стосуватиметься захисту від психологічного та, в деяких випадках, від фізичного впливу на адвокатів, які захищають клієнтів за дорученням держави відповідно до ЗУ «Про безоплатну правову допомогу».

За період діяльності центру спостерігались неоднозначні ситуації, коли центр отримував усні чи письмові звернення щодо відкликання адвокатів, які залучалися рішенням судів у судові провадження в силу різного трактування законодавства, — сказала Оксана Василяка, директорка Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у місті Києві.

Вона також навела статистику, за якої з 2013 року Регіональний центр видав понад 28 тисяч доручень адвокатам. З них понад 700 – це представлення інтересів підзахисних у спеціальних досудових розслідуваннях або провадженнях. Лише по місту Києву адвокати здобули 42 виправдувальних вироків, в тому числі маємо 1 виправдувальний вирок щодо здійснення спеціально судового провадження.

Як розповів адвокат В.Януковича за дорученням Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у м. Києві Іван Ангелін, він відчуває тиск на себе, як зі сторони певних представників адвокатського середовища, так і з боку суспільства.

Як професійний адвокат, я був і буду максимально об’єктивно підходити до роботи над будь-якою справою. Надалі буду готовий захищати права громадян, які будуть потребувати правового захисту держави. І не важливо, якого соціального статусу буде підзахисний, — наголосив Іван Ангелін.

Він розповів, що його клієнт відмовився від участі власних захисників у судовому процесі. Саме це стало причиною того, що Івану Ангеліну видали доручення на ведення цієї справи.

Органи слідства та органи державної влади не мають можливості встановити місце знаходження мого клієнта. Я, як адвокат системи безоплатної правової допомоги, тим паче не маю можливості здійснювати розшук свого клієнта задля узгодження позиції захисту, – розповідає Іван Ангелін. – У такому випадку адвокат має виходити з того, що клієнт заперечує проти пред’явлених підозр. Адвокат має будувати свою лінію захисту, виходячи виключно з даної позиції.

За словами начальниці Управління забезпечення якості правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги Вікторії Мітько, адвокат Ангелін звернувся до центру з проханням оцінити, чи виконав він мінімальний алгоритм дій, передбачених Стандартами якості надання БВПД у кримінальному процесі.

Така перевірка відбувається в даному процесі. Але проводити оцінку професійним діям Ангеліна, чи дотримується він професійної етики при наданні БПД – буде здійснювати професійна спільнота адвокатів, — зазначила Вікторія Мітько.

В повідомлення йдеться, що підтримка буде стосуватися саме захисту від можливого психологічного, морального та в тому числі фізичного впливу на адвоката.