8 речей, які повинні робити студенти, які хочуть змінити фах та стати юристами


Будучи студентом першого курсу біології Імперського коледжу в Лондоні, Медді Еббрелл (Maddy Ebbrell) отримала чимало можливостей поглянути за межі науки і розглянути інші шляхи кар’єри.

Перш ніж розпочати навчання в університеті, я ніколи не думала про юридичну кар’єру — але тепер, коли я отримала таку можливість, я хочу спробувати, каже дівчина.

Перехід до права як студента зі сфери науки є досяжним, переконана Медді, і ось 8 речей, які вона рекомендує зробити тим, хто також хоче змінити обраний фах та стати юристом.

Хоча ці лайфхаки орієнтовані на британців та їх систему освіти, вони все ж можуть бути реалізовані в Україні і ми розповімо, як саме.

  1. Події, події, події

Існує ряд кар’єрних заходів, які орієнтовані на студентів-юристів. Одним з таких прикладів є STEM Future Lawyers, юридична мережа, яка проводить заходи разом з провідними юридичними фірмами для студентів з галузей науки, техніки, інженерії та математики (STEM). Нещодавно я відвідала один з них. Я мала можливість поговорити з адвокатами з багатьох фірм, які самостійно вивчали юриспруденцію. Я отримала уявлення про те, як мій неюридичний досвід може бути цінним активом для юрфірм. Я дійсно рекомендую уважно стежити за тим, що відбувається, звертати увагу на події, що пов’язані з правом.

В Україні також часто проводяться заходи, які передбачають підняття базових правових тем, розкривають основні права людини, розраховані на тих, хто цікавиться правом, але не має професійної освіти у цій галузі. Є ряд заходів, які проводяться локальними осередками Ліги студентів АПУ, наприклад, де ви вже можете розглянути більш детально конкретні юридичні теми доступною та зрозумілою мовою і звісно зустрітись зі спікерами — юристами, адвокатами, суддями та іншими спеціалістами, задати їм запитання, що вас цікавлять, отримати потрібні вам контакти.

  1. Підпишіться на всі джерела законів

Я б рекомендувала звернутися до кар’єрного сервісу вашого університету із запитом на отримання розсилки вашого юридичного товариства та зареєструватись для отримання розсилки юридичної фірми чи юридичного видання. Якщо ви так зробите, то дізнаватиметесь першими про всі доступні можливості та новини.

Звісно, підписку на новинні правові ресурси, навряд чи можна порівняти із здобуттям юридичної освіти. Але це, безпечно, корисно як для практикуючих юристів, студентів-правників так і для тих, хто цікавиться правом та хоче знати усі актуальні новини та оновлення законодавства. Також, на правових порталах, у блогах, можна знайти роз’яснення окремих правових питань, новел законодавства, а також дізнатись про відкриті вакансії, стажування та юридичні заходи.

  1. Досвід роботи є ключовим

Я вважаю, що це єдиний спосіб повністю зануритися в юридичний світ і побачити, чи дійсно він підходить саме вам. Деякі невеликі юридичні фірми пропонують досвід роботи на індивідуальній основі.

Ви й самі можете написати, скажімо, в маленьку місцеву юридичну фірму, щоб дізнатися, чи дозволять вони вам спостерігати протягом кількох днів за роботою, можливо, ви навіть матимете змогу виконувати прості завдання, як сканування документів, відправлення кореспонденції тощо.

Зазвичай, потрапити в юридичну фірму на роботу, чи навіть стажування, доволі складно, існують певні вимоги до кандидатів, їх навчання вимагає певних ресурсів, як часових, так і матеріальних. Проте, відомо, що відкривають двері тим, хто стукає. Тому, якщо ви впевнені, що хочете спробувати себе у сфері юриспруденції, то попросити, щоб вас взяли у якусь невелику юридичну компанію, як помічника, варто спробувати. Окрім цього, ви можете також відвідувати судові засідання, більшість з них є відкритими.

  1. Час ввімкнути телевізор

Вхід у юриспруденцію може здатись нездійсненним, коли ви усвідомлюєте, скільки роботи для цього повинно бути проведено. Тому потрібно нагадати собі, для чого ви розпочали цей шлях, а заразом, що немає нічого неможливого.

Ми всі знаємо і любимо юридичні серіали, хоча й прекрасно знаємо, що там не завжди показують реальну картину робочих буднів юристів, але все ж можуть пролити певне світло на їх основні обов’язки, робочий ритм, аспекти, на які варто звернути увагу. Мій вибір включає «Майкла Клейтона», «Закон про дітей», і навіть примхливу Різ Уізерспун у фільмі «Блондинка в законі», який нагадує нам, що ми можемо досягти чого завгодно, якщо ми налаштуємо наші думки до цього.

Хороші книги, пов’язані з законом, наприклад, класика «Убити пересмішника» або «Ресторан курятини» Джона Грішема (або майже будь-який роман Джона Грішема), нагадає вам про глибокі наслідки, які можуть мати справи для нашого суспільства.

Ми ж у свою чергу, нагадаємо вам про інші фільми та книги, які можуть бути корисними та цікавими:

  1. Повернення до реального світу

Читання закону, зокрема судових рішень, допоможе вам зрозуміти його справжнє значення для суспільства. Випадки варіюються від приголомшливого до цілком дивного. Раджу прочитати наступні основні випадки:

Carlill v Carbolic Smoke Ball Company: Вступне рішення англійського контрактного права, яке вводить студентів права до таких понять, як пропозиція і прийняття, розгляд і намір створити правові відносини.

Donoghue v Stevenson: Орієнтовне рішення, яке встановило сучасний закон про необережність і що виробники зобов’язані піклуватися.

R v Stone & Dobinson: Одна з перших кримінальних справ, які вивчають студенти. Ви познайомитеся з такими поняттями, як пропуск у кримінальному праві, значення «грубої недбалості» тощо.

Для того, щоб заглибитись у вивчення законів, потрібно знати термінологію, тому спершу, ми б радили проглянути підручник з теорії держави і права. Визначитись із напрямком права, яке ви хотіли б практикувати, можна за власними уподобаннями, інтересами чи навіть читаючи новини зі сфери права та законодавства, ви зможете зрозуміти, що вам ближче. А тоді можна визначати, які законодавчі акти регулюють ці відносини і починати знайомство з ними.

  1. Правові еталони

Є багато юристів і юридичних журналістів, які повідомляють про випадки або цікаві аспекти закону. Одну з колонок, яка була для мене особливо цікавою, написав Гарі Слэппер. Він висвітлив іншу точку зору на «нудний» світ юридичної роботи. Секретний адвокат — це ще одна юридична ікона, за якою варто слідкувати. Його чи її (ми не можемо з упевненістю сказати!) книга надає хороший огляд системи кримінального правосуддя Великої Британії з великою кількістю веселих анекдотів.

Ми ж можемо нагадати вам, що ми писали про юристів, за соціальними мережами яких цікаво слідкувати: вони повідомляють актуальні дані, надихають своєю активною правовою діяльністю та життям поза роботою.

  1. Соціальні медіа

Не витрачайте свій час, використовуючи Instagram, щоб слідкувати за кожним кроком вашого колишнього або слинки пускати над незліченними фотографіями їжі. Адвокатські фірми тепер працюють на різних каналах соціальних медіа, включаючи Facebook, LinkedIn, Twitter і Instagram. Слідкуйте за ними. Вони є гарним розумінням соціальних аспектів різних юридичних фірм і часто проливають світло на повсякденне життя. Зрештою, мріючи стати юристом, ви будете проходити стажування, тому важливо знати, якою є культура роботи юридичної компанії.

  1. Знайдіть друзів

Отже, ви хочете стати адвокатом і знати, як туди потрапити, але що насправді потрібно зробити, щоб стати ним? Подружіться з кимось, хто вивчає право у вашому університеті, хто міг би допомогти вам зрозуміти з перших рук те, що дійсно потрібно від вас. Дивлячись на їхнє робоче навантаження, списки книг для читання або навіть лекції, які вони відвідують, спілкування з ними може допомогти вам вирішити, чи справді закон є правильним вибором для вас.

Кажуть, варто вчитись на чужих помилках. Тому ми нагадаємо вам про текст, в якому йдеться про те, що студенти-юристи хотіли б знати, перш ніж обрати цю спеціальність.

Вибір завжди залишається за вами і незважаючи на те, що реалізація вашої мети може бути складною та тривалою, якщо ви справді цього хочете — немає нічого неможливого.

Джерело: 8 things all non-law students should be doing if they want to become lawyers

Переклад: Іванна Мельничук

Фото: Max Pixel