5 законодавчих нововведень, які вступлять в силу 1 травня
Проінформований означає озброєний. І хоча ці ініціативи та норми вступлять в силу лише через два тижні, ми подумали, що нам варто звернути вашу увагу на них заздалегідь.
- Правила технічного огляду автомобілів
В Україні з 1 травня наберуть чинності нові правила проходження технічного огляду автомобіля. Результат проходження обов’язкового технічного контролю (ОТК) додатково буде фіксуватися на лобовому склі авто за допомогою RFID-мітки — наліпки з радіочастотною ідентифікацією.
Так, інформацію з мітки радіочастотної ідентифікації можна буде зчитувати дистанційно за допомогою спеціального технічного обладнання. Таким чином контролюючим органам буде легко перевіріти, чи допущено певний транспортний засіб до участі в дорожньому русі.
Мітка буде видаватися разом із паперовим бланком протоколу про проходження техогляду.
- Другий етап монетизації субсидій
Кабінет Міністрів України 27 грудня 2018 року прийняв Постанову про надання житлових субсидій населенню у грошовій формі.
Перший етап монетизації розпочався 1 січня 2019 року та торкнувся тих сімей, які звернулися за допомогою вперше.
З 1 травня 2019 року монетизація торкнеться тих, хто отримує субсидію чи пільгу вже багато років, в тому числі користується допомогою в літній період.
- Відшкодування за отримання неякісних житлово-комунальних послуг
Кабінет міністрів України затвердив відповідну форму скарги на якість комунальних послуг та механізм її перевірки. Постанова набуде чинності 1 травня 2019 року.
Так, споживачі комунальних послуг зможуть вимагати проведення перевірок якості ЖКП та в подальшому отримувати відшкодування. Це стосуватиметься перевірок якості послуг з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання і водовідведення, вивезення побутових відходів, управління багатоквартирним будинком.
Таким чином у Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ прагнуть посилити права та інтереси споживачів та встановити прозорі механізми взаємодії споживача та надавача послуг відповідно до європейських стандартів.
- Зміна правил будівництва в сейсмічних районах
Мінрегіон 31 січня 2019 року опублікував Зміну №1 до ДБН В.1.1-12:2014 «Будівництво у сейсмічних районах України», яка офіційно вступає в дію з 1 травня 2019 року.
Зміна вводить удосконалене та розширене районування України за сейсмічними показниками, яке включає житлові та громадські будівлі заввишки від 73,5 м та всі об’єкти зі значним класом наслідків (великі стадіони, лікарні, ЖК, ТРЦ, школи та інші будівлі).
Очікується, що такі зміни сприятимуть підвищенню безпеки будівель та більш якісному їх проектуванню.
Так, згідно зі змінами, для проектування житлових і громадських будівель заввишки від 73,5 м і вище та для всіх об’єктів будівництва із значним (СС3) класом наслідків, які не ідентифікуються як об’єкти підвищеної небезпеки, використовується карта 3СР-2004-В, що дозволить зменшити інтенсивність сейсмічного впливу на 1 бал.
Крім цього, змінами також розширено умови використання сучасних матеріалів, зокрема, блоків із ніздрюватого бетону автоклавного твердіння, який відрізняється своїми теплоізоляційними властивостями та високою екологічністю.
- Інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності
Одночасно із введенням в дію Закону України від 09 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» набирає чинності Наказ від 05.06.2018 № 130 «Про затвердження Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності».
Протягом 5 робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, виконавці комунальних послуг інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів (або встановити тарифи) у спосіб, визначений цим Порядком, та доводять до відома споживачів передбачену Порядком інформацію.
Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється виконавцем комунальних послуг, але він не може бути меншим за 7 календарних днів та більшим ніж 14 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на комунальні послуги (або встановити тарифи).