5 порад, які кожен юрист хотів би почути, будучи студентом
«Якби можна було повернути час назад» — часто скаржимось ми. І справді, іноді так хочеться повернутись в минуле і дати собі кілька порад, опираючись на сьогоднішній досвід, мудрість та знання.
Ось кілька цінних зауважень, які, однозначно, знадобилися б кожному юристу під час навчання на юридичному факультеті.
1. Не вір — питай, сумнівайся і критикуй
Став питання викладачам, але не приймай відмовки. Став до кінця: ти дізнаєшся відповідь, або де закінчуються знання співрозмовника. Читаючи книги, виписуй питання, шукай відповіді самостійно. Навіть якщо не дізнаєшся відповідь, набудеш навик пошуку і знайдеш пару хороших джерел інформації.
2. Шукай новий досвід: не тільки знання, а навички та вміння
Не тільки відвідуй, але і допомагай організувати професійний захід. Якщо буде можливість виступити навіть перед 5 слухачами — пробуй, отримуй зворотний зв’язок, виправляй помилки і знову пробуй. Для юриста бездоганне володіння письмовою та усною мовою — найважливіший навик, тому використовуй будь-яку можливість практикувати. Пиши замітки, публікуй, редагуй і знову пиши: опановуй структуру будь-якого документа.
Робота в команді, навички переконання, ведення переговорів, складання чіткої промови та впевнене її виголошення — те, чого тебе не навчать на юридичному факультеті, але й те, без чого складно побудувати успішну кар’єру.
3. Завжди вибирай наставника
Коли будеш шукати першу роботу, можливо, доведеться вибирати між високою заробітною платою і хорошим наставником. Завжди обирай останнє. Будь вдячним кожному, хто ділитиметься з тобою знанням і досвідом, даватиме професійні поради і приклади життєвої мудрості. Ти, безперечно, робитимеш помилки, але тільки хороший наставник буде вказувати тобі на них, щоб ти мав змогу навчитись та виправити їх.
4. Бери від наставника не тільки знання
Навчися керувати часом і організовувати завдання та концентрувати увагу, щоб встигати більше. Оскільки не документи платять гроші, а клієнти. Читай книги про навички невербального спілкування та психології — і використовуй їх у житті.
5. Спробуй різні практики і галузі, щоб знайти найбільш цікаву для тебе
Неважливо, буде це робота в юридичній фірмі чи в державній установі — пробуй. Не треба вибирати відразу все податкове або цивільне право — в них є більш вузькі питання, щоб спеціалізуватися. Коли вибереш, запам’ятай — ти маєш 5 років, щоб стати кращим юристом в обраній сфері в своїй країні.
За матеріалами: Протокол