10 порад для молодих юристів від американського адвоката Оскара Мішелена


 

Кальвін Буарі, ліворуч, розмовляє зі своїм адвокатом Оскаром Мішеленом після його звільнення з Грін-Хевен, де Буарі провів 22 роки позбавлення волі за подвійне вбивство, яке, за його словами, він не вчиняв.

Американський адвокат Оскар Мішелен на своєму особистому сайті публікує різного роду поради та лайфхаки як для юристів-початківців, так і для кваліфікованих спеціалістів. Цей список порад він присвячує юристам-початківцям, що виступають в судах.

1. Завжди пам’ятаєте про п’ять “П”: Підготовка, підготовка, підготовка, підготовка та підготовка. Вивчайте досконало справу, спростовуйте будь-які докази протилежної сторони, вибудовуйте стратегію справи до кінця, вчитуйтесь в документальні докази знову і знову. Вивчення опонента — перший крок до успіху.

2. Відвідайте місце аварії, злочину і т.д.: Ніколи не намагайтеся відтворити місце події не побувавши там. Відтворіть ситуацію, змоделюйте те, що бачив свідок зі свого “спостережного пункту” і доведіть цю інформацію до відома суду.

3. Відвідайте заздалегідь зал судових засідань, в якому справа розглядатиметься: Це необхідно зробити для того, щоб в разі вашої затримки на розгляд не бігати похапцем у пошуках місця розгляду. Так само при можливості огляньте зал: де сидить секретар, місце, де відбувається допит свідків та ін. Чим менше сюрпризів буде для вас в перший раз, тим менш нервовим буде і сам процес.

4. Ваш зовнішній вигляд: Для судового юриста зовнішній вигляд має все таки величезне значення. Рекомендую використовувати в одязі темні насичені кольори і завжди, підкреслюю завжди, — чисте взуття. Нічого не кладіть до кишень сорочки або брюк — щоб не було опуклостей.

5. Повністю контролюйте те, що відбувається в залі судових засідань: Ви повинні показати, що ви досить організовані і підготовлені, робіть позначки щодо будь-яких клопотань і заяв опонента, тримайте під рукою все, що буде спростуванням доказів опонента, а також списки свідків, яких вже допитали. Розкладіть свої документи так, щоб ви в будь-який момент змогли дістати потрібний (використовуйте стікери з позначками), суддю дратує, коли адвокат починає копатися в своїх паперах і дуже довго не може знайти потрібний документ.

І ще — ніколи не перебивайте суддю або вашого опонента.

6. Заздалегідь підготуйте питання для свідків: Продумайте, яку інформацію від конкретного свідка ви хочете отримати. Тактично при допиті рекомендую починати з сильних питань і закінчити сильними. Другорядні питання всього лише повинні підтвердити наявність або відсутність сказаного. Складіть питання таким чином, щоб вони вишикувалися в логічний ланцюжок.

7. Заздалегідь підготуйте ваші заперечення на докази опонента: Зафіксуйте заперечення у своїй пам’яті. У подальшому, в ході вашого виступу, викладіть дані заперечення по кожному доказу опонента. Немає нічого гіршого, ніж забути спростувати який-небудь доказ, який може мати важливе значення для суду.

8. Розвивайте тему для вашої справи (автор, приводить даний пункт для використання в суді присяжних – прим. IQ Lawyer): Незалежно від того, наскільки складним може бути справа, ви повинні знайти тему, яка пояснить справу присяжним простою мовою. Наприклад, можна розвинути тему “Що трапиться, якби всі почали робити все, що захочеться, без будь-яких наслідків?” “Як би ви себе почували за схожих обставин?”. Основною концепцією будь-якої теми мають стати: “зрада-довіра”, “відсутність доказів”, або щось, з чим присяжні повинні будуть себе ідентифікувати. Коли ви розвинете тему, з якою присяжні будуть себе асоціювати, в подальшому, через докази ви зможете прийти до потрібного вам результату.

9. Підводите підсумки: Підводите підсумки після кожного судового засідання. Якщо ви завжди пам’ятайте про правило номер 1, ви в значній мірі знаєте що в підсумку відбудеться в ході судового розгляду. Підведення підсумків після кожного судового засідання дозволяє більш детально виробити подальшу стратегію і подивитися, що необхідно змінити або доповнити в порівнянні з початковим планом, які докази варто уявити, щоб підтвердити свою позицію або спростувати доводи опонента і т.п. Ніколи не намагайтеся підвести всі підсумки в ніч перед винесенням рішення. Щоденне підведення підсумків допоможе вам виявити сильні і слабкі сторони справи і підготуватися до усунення помилок в подальших процесах.

10. Не забудьте сходити в туалет перед процесом: Я не жартую. Не проходьте повз туалет. Що якщо ви захочете в туалет в середині судового розгляду або в момент допиту головного свідка? Зайдіть навіть просто так, подивіться на себе в дзеркало, поправте краватку, огляньте костюм.

Звичайно, різні судові юристи будуть додавати або віднімати поради з цього списку на основі їх досвіду, але я виявив, що ці десять правил дають хорошу основу, щоб бути готовим до судового розгляду.

ОригіналCourtroomstrategy.com