10 найкращих романів, дії в яких розвиваються навколо Верховного суду США


У Верховному суді США один голос може змінити результати найгостріших суперечок в країні — аборти, позитивна дискримінація, фінансування виборчих кампаній, контроль над зброєю, імміграція та багато інших. Тому не дивно, що будь-які події в ньому привертають увагу не тільки американців, а й іноземців, завжди перебуваючи в центрі уваги.

Якщо вам цікаво зазирнути за лаштунки і дізнатись більше про Верховний суд США, але ви не хочете читати статті та книги, що розкривають це питання з політичної чи наукової точки зору, ця добірка книг саме для вас. 

Її склав Ентоні Франц, адвокат фірми «Arnold & Porter’s», спеціально для ABA Journal. Він також є автором книги «Дочка адвоката», захоплюючого трилера про можливого кандидата до Верховного суду з похмурим секретом, який ставить під загрозу все та всіх, кого він любить.

1. «Вбивство у Верховному суді», Маргарет Трумен | Murder in the Supreme Court, Margaret Truman | 1982

Якщо я не помиляюсь, Маргарет Трумен була першою письменницею, яка розкрила таємницю вбивства у Верховному суді. Після «Вбивства в Білому домі» і «Вбивства на Капітолійському пагорбі» для авторки було цілком природно зосередитися на цій гілці влади. Трумен мала сильний родовід для написання історій про Вашингтон її батьком був Гаррі Трумен, 33-й президент Сполучених Штатів. Книга читається дуже легко, і можна побачити, як багато судових процедур, про які згадував Трумен більше 30 років тому, залишаються незмінними.

2. «Досьє Пелікан», Джон Грішем | The Pelican Brief, John Grisham  | 1992

Жоден список, що включає белетристику та право, не був би повним без Джона Грішема. Сюжет починає розвиватись із вбивства двох члена Верховного суду. Кращі професіонали спецслужб в глухому куті, вони не можуть зрозуміти, чи існує зв’язок між злочинами. Однак, молоду студентку юридичного факультету Дарбі Шоу осяває абсолютно неймовірний здогад … і вона починає власне розслідування, дуже скоро зрозумівши, що вплуталася в смертельно небезпечну гру, де ставки неймовірно високі.

3. «Десяте правосуддя», Бред Мельцер | The Tenth Justice, Brad Meltzer | 1997

За кілька років до передбачуваних витоків інформації про голосування суддів у справі щодо реформи охорони здоров’я та захисту пацієнтів у США 2014 року Бред Мельцер написав книгу про секретаря Верховного суду, якого шантажували за те, що він ненавмисно спричинив витік інформації щодо одного з рішень суду. Це розповідь про молодих вашингтонців і вплив закулісних помічників суддів справедливо внесла Мельтцера до списку відомих письменників.

4. «Дев’ять скорпіонів», Пол Левін | Nine Scorpions, Paul Levine | 1998

Назву роману Пола Левіна про Верховний суд взято з відомого визначення Олівера Уенделла Холмса на суддів як «дев’яти скорпіонів в пляшці». Як і у випадку з Мельцером, в історії Левіна також є клерк, але автор додав гостроти, зробивши її колишньою стриптизеркою, яка перетворилася у правознавицю. 

5. «Верховні судоми», Крістофер Баклі | Supreme Courtship, Christopher Buckley | 2008

Крістофер Баклі розповів про Верховний суд США через сатиричний роман, в якому розчарований президент призначає телевізійного суддю до Верховного суду. Баклі явно щось зрозумів, враховуючи, що нещодавнє опитування показало, що тривожне число американців вважають суддю Джуді суддею Верховного суду. Баклі максимально використовував особистість свого нахабного судді Пеппера Картрайта, заразом висміюючи всі три гілки влади.

6. «Вища справедливість», Філіп Марголін | Supreme Justice, Phillip Margolin | 2010

Одного разу після ведення справи у Верховному суді, Філіп Марголін захотів написати роман. У цьому продовженні його популярної книги «Виконавчий привілей» один суддя раптово йде у відставку, інший піддається нападу, що спричиняє потенційну битву за посаду. І все це може бути пов’язано зі справою, що могутні сили хочуть приховати. Сучасні теоретики змови не зможуть заперечувати це.

7. «Вища справедливість», Макс Аллан Коллінз | Supreme Justice, Max Allan Collins | 2014

Марголін, ймовірно, не заперечував, що Макс Аллан Коллінз, автор «Дороги до смерті», використав ту ж назву для своєї книги, історія якої розгортається навколо Верховного суду. Передумови виборів були лякаючими для багатьох: майбутнє, де вкрай консервативний президент збирає Верховний суд, який скасовує справу Роу проти Уейда та інші «ліберальні» прецеденти. Що примітно в цьому трилері, так це те, що Коллінз не соромився скандалів та суперечок і неминуче прийняв на себе вогонь, що розгорівся в деяких республіканських штатах.

8. «Вищі амбіції», Девід Лат | Supreme Ambitions, David Lat | 2014

Девід Лат, адвокат та редактор популярного юридичного сайту Above the Law, кілька років тому спробував себе в художній літературі. Роман розповідає не стільки про Верховний суд, скільки про амбітних «учнів чаклуна» секретарів федерального апеляційного суду, які змагаються з Верховним судом. Книга отримала похвалу від декількох високопоставлених федеральних суддів. Слоган для книги використовує адресу суду, щоб висловити все: «Перша вулиця, 1 … або помри, намагаючись».

9. «Вірність», Керміт Рузвельт | Allegiance, Kermit Roosevelt | 2015

Керміт Рузвельт, професор права і праправнук Теодора Рузвельта, написав цей історичний трилер в дні після нападу на Перл-Харбор. Молодий помічник судді Хьюго Блек розуміє, що знаходиться у країні, яка посилає своїх громадян в табори, що є прелюдією до одного з найгірших рішень Верховного суду в історії. Книга отримала високу оцінку не тільки за витончену прозу Рузвельта, а й за питання, які вона піднімає про президентську владу і баланс між свободою і безпекою під час війни.

10. «Таттл в балансі», Джей Векслер | Tuttle in the Balance, Jay Wexler | 2015

Джей Векслер, ще один професор-юрист і колишній помічник судді Рут Бадер Гінзбург, написав цей гумористичний роман про розлученого суддю Верховного суду, який переживає кризу середнього віку. Суддя Туттл, колись відомий своєю сильною трудовою етикою і любов’ю до юридичних таємниць, помалу перетворився на неробу, і його увага переключилася на нове заняття «карколомні» сексуальні зустрічі з рядом молодих жінок. Векслер написав веселі розповіді про свої дні в якості клерка, а його вигаданий світ дав йому можливість досліджувати людську натуру, що ховається під одягом.

Фото: Max Pixel