Венеціанська комісія опублікувала висновки щодо реформи КСУ
Венеціанська комісія та Гендиректорат з прав людини та верховенства права Ради Європи опублікували терміновий висновок щодо антикорупційного законодавства в Україні після ухвалення Рішення Конституційним Судом України №13-р/2020 від 27 жовтня 2020 року.
У комісії наголосили, що у рішенні Конституційного суду відсутня чітка аргументація та «тверда основа» і, ймовірно, воно заплямоване серйозною процедурною помилкою — «невирішеним питанням про конфлікт інтересів деяких суддів».
Що пропонує Венеційська комісія?
У комісії наголосили, що кримінальну відповідальність за подачу завідомо неправдивої декларації або за неподання її взагалі мають відновити, але у законі можна більш детально вказати різні санкції — наприклад, покарання у вигляді тюремного увʼязнення для випадків, що перевищують певний поріг, і для злочинців, які діють з умисним наміром.
Що стосується НАЗК, то всі його повноваження щодо посадовців, крім суддів, можна відновити. Стосовно повноваження НАЗК щодо суддів (наприклад, розслідування їхніх порушень у деклараціях), то у законі можна прописати додаткові гарантії, які захистять суддів від можливих зловживань з боку посадовців агентства.
Незалежність НАЗК та громадський контроль над його діяльністю потрібно поліпшити до рівня Рекомендацій GRECO. Деякі повноваження НАЗК мають формулюватися точніше та вужче.
Закон також може передбачати нагляд за діяльністю НАЗК щодо суддів у вигляді подачі скарг або у вигляді регулярних звітів НАЗК у відповідний орган.
Що стосується суддів Конституційного суду, то рекомендують прописати у законі інший механізм нагляду за діяльністю НАЗК щодо них.
Яка реакція?
Конституційний суд відреагував на рішення Венеціанської комісії та оприлюднив свою реакцію на сайті.
Конституційний суд процитував рішення комісії в частині про те, що треба його поважати та виконувати рішення — «попри неоднозначне їх сприйняття».
Решту частину висновку у Конституційному суді не прокоментували.
Джерело: babel.ua
Фото: glavcom.ua