Регіони-Law: У Франківську немає великих юркомпаній, як і сталого бізнесу
Юридичний бізнес в Україні має свої особливості та специфіку. В кожному з регіонів він влаштований по-різному.
Ми вирішили розпитати юристів з різних куточків України – як їм там живеться і працюється.
Першим в об’єктив нашої уваги потрапив Тарас Жарський – адвокат, який практикує в Івано-Франківську. Ми його розпитали, як влаштований місцевий юридичний бізнес: про специфіку регіону, труднощі, зарплати, конкуренцію та боротьбу за клієнтів.
Базова інформація щодо регіону:
Соціально-економічна інформація:
Загальна кількість населення: місто 260 тис., область – 1,378 млн. осіб.
Загальна кількість юридичних осіб (за офіційними даними ЄДРПОУ): 28 571 одиниць, із яких 12 308 в м. Івано-Франківськ.
Обсяг реалізованої промислової продукції (дані статистики за 2019 рік): 61 408 700 000 грн.
Оборот роздрібної торгівлі (дані статистики за 2019 рік): 25 789 200 000 грн.
Середня заробітна плата: 8 745 грн.
Івано-Франківська область в 2018 році займає 3 місце в рейтингу легкості ведення бізнесу «Регіональний Doing Business 2018».
Кількість адвокатів:
1 386 згідно даних ЄРАУ по області, з яких, за інформацією Тараса Жарського, лише біля 400 (або 28,9 %) практикують в м. Івано-Франківськ.
Найбільш відомі адвокатські/юридичні компанії регіону: Прикарпатська юридична компанія, LegalGroup, Legis Virtus, представництво ТОВ «ЮК «Моріс Груп», представництво АО «Lex consulting».
Ринок праці юристів(станом на 11.02.2020 року за останні 7 днів):
- 50 опублікованих резюме (розмір заробітної плати, яку просять від 5 000 грн);
- 7 відкритих вакансій юристів
Загальна інформація про судову владу:
Кількість судів 1-ї інстанції: 19 (3 міських, 2 міськрайонних, 12 загальних, Івано-Франківський окружний адміністративний суд та Господарський суд Івано-Франківської області).
Кількість суддів 1-ї інстанції (на 31.12.2019 р.): 97 суддів (64 суддів в міських, районних та загальних судах, 18 в окружному адміністративному, 15 господарському суді).
- Загальний апеляційний суд – Івано-Франківський апеляційний суд (м. Івано-Франківськ).
- Апеляційний господарський суд – Західний апеляційний господарський суд (м. Львів).
- Апеляційний адміністративний суд – Восьмий апеляційний адміністративний суд (м. Львів)
Базові показники про розгляд справ в судах за 2018 – 1 півр. 2019 рік (за даними, розміщеними на сайтах судів):
Загальна кількість матеріалів, які надійшли до судів 1-ї інстанції (2018 р. – 1 пів. 2019 р.) – понад 66 тис. Співвідношення: на 1 практикуючого адвоката – близько 165 справ.
Кількість справ, які були розглянуті суддямив строк понад 1 рік (середній показник):
- в міських, районних та загальних судах: в 2018 році – 5,98 %; за 1 пів. 2019 року – 9,89%;
- в окружному адміністративному: 0 % – в 2018 році та 1 пів. 2019 року;
- в господарському суді: в 2018 році – 22,6 %; за 1 пів. 2019 року – 20,5%.
Примітка: Аналізували сайти судів, та, як виявилось, не всі відображають власну статистику по справам.
Як у твоєму житті з’явилась юриспруденція?
У школі я брав участь в олімпіадах з права, де посідав призові місця. Зрозумів, що мені подобається цей предмет, і вступив до юридичного інституту в Івано-Франківський виш. Потім була практика, стажування, робота на радіозаводі юрисконсультом. Далі в правничій агенції, де я познайомився зі сферою енергетики. Саме там були мої перші справжні досягнення. А потім — власний бізнес.
З чого почалася історія з власним бізнесом?
Ми з другом якось розговорились і вирішили, що нас обох не влаштовує наш рівень доходу і те, чим ми займаємось. Нам було по 24-25 років. Вирішили, чому б не спробувати заснувати власний бізнес. І ми, два прості юристи, маючи по 300 доларів в кишені і велике бажання створити щось класне, відкрили нашу фірму.
Яка на той момент була середня зарплата юрисконсульта в Івано-Франківську?
Це було 4 тисячі гривень при курсі 32, якщо не помиляюсь. І ще така ж сама аспірантська стипендія. Для хлопця, який через рік хоче одружитися – це, звісно, було мало. Фінансовий рушій був одним з головних.
Яка зараз зарплата в юрисконсульта?
Думаю, 10 тисяч в середньому. Але своїм юристам ми платимо більше, тому що цінуємо їх. У нас інший підхід — заробив для компанії певну суму — візьми від неї відсоток. Це стимулює людей.
Розкажи про особливості франківського юридичного ринку.
Перша особливість франківського юрбізу: в нас немає великих юридичних компаній. Як і сталого бізнесу.
Франківськ не промисловий регіон: сьогодні в тебе може бути завал з проєктами, а завтра — ти без роботи. Тому зазвичай наші адвокати створюють об’єднання, де кожен працює окремо: в нього є своя сфера, за яку він відповідає.
Ми ж намагаємось працювати під певні проєкти. Якщо не встигаємо — мені простіше взяти людину на аутсорсі, ніж брати нового спеціаліста і вчити його. Звідси випливає ще один цікавий нюанс івано-франківського юрбізу – HR як такий тут взагалі не актуальний: у нас великий перебір юридичних кадрів. Коли я проводив конкурс у нашій фірмі – було 47 людей на місце. І ми говоримо про тих, які підійшли по критеріях і вимогах. Це дуже багато.
А проблеми?
Одна з них – це демпінг. Кожен, хто приходить на ринок – відразу починає демпінгувати. І це велика проблема.
Навіщо взагалі створюють юридичні компанії? Щоб забезпечити фул сервіс. Інший варіант — це бутіки, які працюють спеціалізовано. В нас немає настільки великих клієнтів, яким потрібні фул-сервісні компанії. А якщо й є, то це зазвичай ті, які перейшли з центру у Франківськ. Відповідно, вони обслуговуються не нашими юристами.
Щодо бутіків, то немає й такої кількості вузькоспеціалізованих справ, щоб їх створювати. В цьому й особливість. Ми повертаємось до адвокатського об’єднання, в якому, наприклад, працює адвокат-криміналіст, цивіліст, податківець, корпоративщик. І вони обмінюються клієнтами. Це як велика кількість маленьких бутіків в одній компанії — так вони виживають.
А у вас не так?
Ми ж хотіли стати компанією, яка впроваджує тенденцію фул-сервісу, а можливо й бутіковості в перспективі. Ми об’єднали спеціалістів різних галузей. І одним із ключових критеріїв є багатофункціональність.
А ще ми молоді. В нас середній вік фірми — 25 років. Я вважаю, що це круто. Нас деколи називають “зеленими”, але це нічого, долари теж зелені.
Чи проводять правові конференції у Франківську?
Так, проводять. І АПУ, і Рада адвокатів, й інші правові фундації. Але часто ми гості й в інших областях.
Чи є конкуренція між адвокатами і юристконсультами та юристами-інхаусами?
Зазвичай немає, якщо інхауси не дурні, але бувають і окремі випадки.
Якими електронними сервісами ви користуєтесь?
Починаючи від Ліги, закінчуючи різним спеціальним ПЗ для біллінгу.
Як щодо загалом Західного регіону? Зі столиці їдуть юристи?
Це цікава тема: з регіонів в центр чи з центру в регіони? Насправді, і так, і так. Якщо їдуть з Києва на окраїни – то рідко і зазвичай під певний проєкт. Наприклад, в тому ж Буковелі, або у будівельній сфері, чи в промисловій зоні в Калуші; або аграрії в Коломийському чи Рогатинському регіонах. А наші десантуються в Київ успішно.
Чи є це в планах?
Є, однозначно. Тому що ми розуміємо, що рано чи пізно впремось у стелю. А за Гегелем, кількісні зміни мають перерости в якісні. Але на даний момент кількісних змін ми поки достатньо не набрали.
Як ви боретеся за клієнта?
Зубами, руками, ногами..
По-перше, в маленькому місті кожна твоя професійна невдача (клієнт розуміє, коли є програш об’єктивний, а коли програш з твоєї вини) дуже швидко розходиться. Тому насамперед — це репутація.
По-друге, ми вкладаємо багато коштів у локальну рекламу. Дивимось на те, наскільки офіс завантажений клієнтами: багато роботи – менше реклами і навпаки. Для СММ в нас немає окремої особи. Поки ми не готові до цього, тому що не знаємо, чи це окупиться.
Розкажи про менталітет іванофранківців.
Люди відкриті, щирі, люблять допомогти, але часом дуже заздрісні. В таких умовах важко працювати. Вони не розуміють, що потрібно щось віддати, щоб чогось досягнути. Східний менталітет в цьому плані простіший: я бачу ціль і готовий в неї вкласти та ризикнути. В нас люди хочуть все мати, але при цьому сидіти і нічого не робити.
Поговоримо про твій лайфстайл. Твої хобі, чим цікавишся?
Я граю в шахи: останній рік дуже багато часу цьому приділяю. Мені ця гра приносить задоволення, допомагає розвивати мозок. І спортивний покер полюбляю, граю десь з 2007 року. Подобається також подорожувати. Я трохи поїздив: побачив Штати, Китай.
Знаю, що ти жив у Нью-Йорку, розкажи про це?
Я поїхав в США по програмі Work&travel. Спершу працював в парку розваг Six Flags Great Adventure — аналог Disneyland’у. Але там мало платили. Потім почав працювали з паркетом, жив у Брукліні. Одного разу я повертався з Манхеттену, і в метро біля мене стояв чоловік. Почув, що розмовляв він про договір. Я дивлюсь, в нього такий гарний костюм, а в мене джинси заляпані клеєм. І мені так сумно й образливо стало, чесно. Це була основна причина, чому я повернувся.
Чи розглядаєш ти можливість виїхати за кордон і там працювати?
Ні. Принципово не хочу, тому що хтось має жити і працювати в Україні.
Твої мрії.
Я дуже люблю дайвінг. Вже багато-де занурювався і в мене є велика мрія — пірнути на Великому Бар’єрному рифі.
Яким, по твоєму, повинен бути сучасний юрист?
Я вважаю, що софт скіли — це наше все. Адвокат, насамперед, повинен володіти великим набором софт скілів. Вони можуть бути різні: залежно від сфери, у якій він практикує.
А ще має цінувати себе і навчитися не вигорати. Також важливо розуміти положення клієнта.
Як щодо студентів, що б ти порадив тим, хто хоче розпочати кар’єру в юриспруденції?
Нічого не боятись, просто рухатись вперед. Друге — працювати над собою. Я потрапив на роботу після стажування. Безкоштовно працював за знання. Теорія — це дуже круто, але практика — це ще важливіше.