Що зміниться в 2019 році для українців: прожитковий мінімум, пенсія, штрафи, податки


Прийнято вірити, що Новий рік — це та точка відліку, коли все змінюється на краще. Ряд змін у юридичній та медичній галузях, соціальній та деяких інших сферах життя українців відбудеся зі набуттям чинності законів.

Серед передбачених знім, зокрема, підвищення зарплат та пенсій, а разом з тим і штрафів та податків. Також у новому році запрацює монетизація житлових субсидій та зміняться деякі правила зі сплати комунальних послуг. Ці та інші важливі зміни Lойер зібрав для вас у цьому матеріалі.

1. Соціальні гарантії

Мінімальна зарплата в Україні з 1 січня 2019 року зросте до 4173 грн (мінімальна заробітна плата в 2018 році в місячному розмірі становить 3723 гривні), у погодинному розмірі — 25,13 гривні. Прожитковий мінімум встановиться на рівні 1853 грн.

З 1 січня 2019 року заплановано підвищення пенсій військовим пенсіонерам, а у березні відбудеться перерахунок усіх виплат пенсіонерам в Україні.

Також із 1 січня 2019 року грошове забезпечення українського солдата становитиме не менше ніж 10 тис. грн.

Зарплати поліцейських та рятувальників з 1 січня 2019 року зростуть на 30%. Мінімальна зарплата працівника ДСНС становитиме 9 тисяч гривень, поліцейського – 9,2 тисяч. Також вводиться в дію механізм компенсації за винайм житла для поліцейських.

2. Штрафи

З 1 січня 2019 року із зміною мінімальної зарплати зміниться і розмір фінансових санкцій.

За порушення трудового законодавства юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть фінансову відповідальність у таких розмірах:

1) 30 мінімальних зарплат, за кожного працівника, це 125 190 грн. (якщо мінімальна зарплата 4 173 грн.) за наступні порушення:

  • фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору;
  • оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час;
  • виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску.

2) 10 мінімальних зарплат, за кожного працівника, це 41 730 грн. (якщо мінімальна зарплата 4 173 грн.) за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (наприклад, за не оплату роботи в нічний час, роботу в вихідний або святковий день, понадурочну роботу та інші питання оплати праці);

3) 3 мінімальні зарплати, – це 12 519 грн. (якщо мінімальна зарплата 4 173 грн.) за такі види порушень:

  • порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі.

4) 10 мінімальних зарплат, за кожного працівника, це 41 730 грн. (якщо мінімальна зарплата 4 173 грн.) за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

5) 1 мінімальна зарплата (4 173 грн.) за порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених вище.

Підприємству треба приділити дуже велику увагу щодо правильного оформлення наказів про прийняття працівників на роботу, оскільки за можливе визнання недійсного наказу підприємству загрожує штраф у 125 190 грн.

Якщо наказ оформлений правильно, але підприємство несвоєчасно повідомило фіскальну службу про прийняття працівника на роботу, то таке порушення коштуватиме підприємству 4 173 грн.

Крім того, статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення України передбачено адміністративну відповідальність на керівника підприємства від 8 500 грн. до 17 000 грн. за фактичний допуск працівника без трудового договору.

Отже, фактичний допуск одного працівника до роботи без трудового договору (без наказу) може коштувати 142 190 грн. (125 190 грн. + 17 000 грн.) + виплата такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді.

Не направлення повідомлення до фіскальної служби про прийняття працівника на роботу (або несвоєчасне направлення) коштує 4 173 грн. фінансового штрафу і до 1 700 грн. адміністративного штрафу.

3. Податки

1 января 2019, кроме некоторых положений, вступает в силу Закон о внесении изменений в Налоговый кодекс и некоторые другие законодательные акты Украины по улучшению администрирования и пересмотра ставок отдельных налогов и сборов от 23 ноября 2018 № 2628 — VIII.

1 січня 2019 року, крім деяких положень, набуває чинності Закон про внесення змін до Податкового кодексу та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів від 23 листопада 2018 року № 2628 — VIII.

Серед найважливіших змін до Податкового кодексу:

  • cтавка земельного податку для лісових земель обмежена до 0,1 % від нормативної грошової оцінки, а не до 5 %, як в діючій редакції ПК. Також місцеві ради більше не будуть зобов’язані встановлювати земельний податок за лісові землі;
  • ставки туристичного збору будуть встановлюватися місцевими радами за кожну добу тимчасового розміщення в розмірі до 0,5 % — для внутрішнього туризму і до 5 % — для в’їзного туризму від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. Базою стягування збору є загальна кількість діб тимчасового розміщення;
  • збільшення ставки рентної плати за користування надрами для видобутку нафти і конденсату на 2 процентні пункти і для залізної руди — на 0,8 процентних пункти;
  • з 1 січня 2019 до 31 грудня 2019 (включно) до ставки рентної плати за користування надрами для видобутку залізної руди застосовується коефіцієнт, рівний 1,1;
  • ставка екологічного податку за викиди двоокису вуглецю складе 10 грн. за 1 тонну;
  • продовжено до 2022 року строк звільнення від ПДВ електромобілів при ввезенні на територію України. Крім того, від ПДВ звільняється обладнання для сонячних і вітрових електростанцій;
  • збільшено ставки рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів на 50 %;
  • встановлена нульова ставка акцизного податку на спирт етиловий, який використовується для виробництва харчового оцту, парфюмерно-косметичної продукції і продукції технічного призначення (з 1 липня 2019);
  • з 1 січня 2019 не є об’єктом оподаткування ПДВ операції по конверсії радіочастотного ресурсу України;
  • до 1 січня 2022 року, звільняються від обкладення ПДВ операції з поставки на митній території України вугілля і продуктів його збагачення;
  • операторів поштовому зв’язку і експрес-перевізників визнають податковими агентами. Крім того, з 1 січня 2019 по 30 червня 2019 року передбачено обкладення ПДВ посилок, вартість яких перевищує еквівалент 150 євроа з 1 липня 2019 — 100 євро. При цьому норма про «три посилки» скасована.

4. Соціальна допомога

З 1 січня 2019 року в Україні впроваджується новий вид соціальної допомоги для осіб, які доглядають за дітьми з важкими захворюваннями, але яким ще не встановили інвалідність.

Окрім того, з 1 січня запрацює послуга «муніципальної няні». Нею зможуть скористатися родини з дітьми до 3-х років та за умови, що обидва батьки виходять на роботу.

Мінімальний розмір допомоги безробітним з 2019 року зросте до 610 грн (у 2018 році розмір допомоги становить 544 грн), максимальний – до 1630 (у 2018 — 610 грн).

Державна служба зайнятості з 1 січня 2019 року впроваджує інститут «кар’єрного радника».

5. Вибори

У 2019 році відбудуться вибори Президента України. До 3 лютого ЦВК повинна закінчити прийом кандидатів, а до 18-го числа цього ж місяця утворять виборчі комісії.

До 25 березня виборці матимуть можливість уточнити свої дані, змінити місце голосування. А 29 березня виборча кампанія повинна бути завершена, 31 березня ж українці віддадуть свій голос за обраного кандидата.

6. Адвокатура

З 1 січня 2019 року виключно адвокати та прокурори здійснюватимуть представництво у судах першої інстанції. Це передбачено Законом № 1401-III від 2 червня 2016 року «Про внесення змін до Конституції України (щодо правосуддя)» розділ XV.

З 1 січня 2018 року розмір оплати за годину роботи адвоката за надання правової допомоги становить 5 відсотків розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на момент подання адвокатом акта надання безоплатної вторинної правової допомоги до відповідного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Збільшення вдвічі розміру оплати послуг адвокатів за надання безоплатної вторинної правової допомоги передбачене постановою Кабінету Міністрів України від 21 грудня 2016 року №1048 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 вересня 2014 р. № 465».

Якщо відповідна стадія провадження чи процесу або остання дія адвоката в межах виконання доручення центру завершилася до 1 січня 2018 року, оплата за годину роботи такого адвоката здійснюється у розмірі, встановленому у 2017 році (2,5 відсотка прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на момент подання адвокатом акта), оскільки послуги адвокатом в цьому випадку надавались до 2018 року.

Крім того, обмежено розмір винагороди адвоката за надання безоплатної вторинної правової допомоги на окремій стадії провадження чи процесу тридцятьма розмірами прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на момент подання адвокатом акта (що станом на сьогодні становить 52 860 грн), а у разі, якщо тривалість стадії провадження чи процесу становить понад один рік – п’ятдесятьма такими розмірами (що станом на сьогодні становить 88 100 грн).

7. Комунальні послуги

З 1 січня 2019 року набуде чинності новий порядок і нові правила оплати електроенергії.

Енергопостачальні компанії зобов’язані здійснити відокремлення діяльності з розподілу електричної енергії від інших видів діяльності вертикально інтегрованого суб’єкта господарювання (обленерго), у тому числі шляхом створення електропостачальника.

Відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, для забезпечення споживання електричної енергії споживач укладає договори:

1) про надання послуг з розподілу електричної енергії споживачу із оператором системи розподілу;

2) про постачання електричної енергії споживачу із обраним електропостачальником або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг (для побутових або малих непобутових споживачів).

8. Медицина

З 1 січня 2019 року вступає в силу Закон про трансплантацію органів, за яким вилучення органу після смерті можливе в разі письмової прижиттєвої згоди донора. В паспорт чи посвідчення водія за бажанням особи можна буде внести інформацію про згоду на донорство органів.

З липня 2019 року в Україні стартує програма «Безкоштовна діагностика». У 2019 сімейні лікарі, терапевти і педіатри зможуть відправляти пацієнтів на безкоштовну діагностику і лікування. До програми увійдуть більше 50 медичних послуг — аналізів, інструментальних досліджень (рентгени, УЗД та інші) та послуг вузькопрофільних фахівців. Ці медичні послуги на 100 % оплатить Національна служба здоров’я. Послуги можна буде безкоштовно отримати тільки за направленням сімейного лікаря, терапевта, педіатра.

9. Транспорт, дороги, подорожі

У першій половині 2019 року фото- і відеофіксація на дорогах України працюватиме у повному обсязі.

З 1 січня 2019 року візи в Україну стануть дорожчими. Тарифна ставка консульського збору за оформлення електронних віз на в’їзд до України зросте до 85 доларів.

З 4 квітня розпочинається онлайн-оформлення іноземцям електронних віз для в’їзду в Україну з діловою або туристичноюметою для громадян 52 держав.

10. Вихідні та перенесення робочих днів

Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням рекомендує графік перенесення робочих днів у 2019 році .

За загальним правилом у 2019 році на підприємствах, в установах, організаціях робота не проводитиметься у такі святкові дні і дні релігійних свят:

  • 1 січня — Новий рік (вівторок);
  • 7 січня — Різдво Христове, православне (понеділок);
  • 8 березня — Міжнародний жіночий день (п’ятниця);
  • 28 квітня — Пасха (неділя);
  • 1 травня — День міжнародної солідарності трудящих (середа);
  • 9 травня — День Перемоги (четвер);
  • 16 червня — Трійця (неділя);
  • 28 червня — День Конституції України (п’ятниця);
  • 24 серпня — День незалежності України (субота);
  • 14 жовтня — День захисника України (понеділок);
  • 25 грудня — Різдво Христове, католицьке (середа).

Перенесення робочих днів відбудеться:

  • вихідний 28 квітня, неділя, Великдень  переноситься нa понеділок 29 квітня;
  • вихідний 16 червня, неділя, Трійця  переноситься нa понедiлок 17 червня;
  • вихідний 24 серпня, неділя, День незалежності  переноситься нa понедiлок 26 серпня.

Іванна Мельничук