Як читати швидше та запам’ятовувати більше


Робота юриста пов’язана з великою кількістю матеріалів, які потрібно опрацювати, при цьому не просто пробігтись очима, а уважно вникнути в суть, не пропустивши важливі деталі. Тобто продуктивність роботи правника часто залежить від його здатності швидко і уважно читати, та запам’ятовувати великі об’єми інформації.

Та й зважаючи на ту кількість цікавих книг, які, я переконана, є в кожного з нас і все ще чекають свого часу, накопичуючись на полицях, і на кількість вільного часу в цьому швидкому ритмі сучасного життя, опанувати техніку швидкочитання, не буде зайвим нікому.

Як читати швидше?

1. Не варто промовляти слова в голові

При читанні ми так би мовити «чуємо» всі слова розумом, тому промовляти їх «всередині» чи тим паче «назовні», вголос, – марна справа. Аби позбутися шкідливої звички треба вимкнути механізм промовляння слів. Для цього пропонуємо вам під час читання жувати жуйку, мугикати собі під ніс або навіть їсти.

2. Уникайте «повернень»

Читаючи текст, ми часто не свідомо повертаємося очима назад чи зупиняємося на слові, яке щойно прочитали. Така специфічна особливість дуже гальмує процес. Іншого способу позбутися цієї звички, окрім як визнати, що ви це робите та зафіксувати, коли саме, – немає.

3. Слідкуйте за текстом

Істинно магічна техніка, кажу вам! Можливо, ви ще пам’ятаєте, як в початкових класах водили під словами пальцем чи олівцем та слідкували за вказівником рухами голови? Час згадати дитинство! Виявляється, такий спосіб пришвидшує процес читання. Але не забувайте концентруватися на кожному слові, щоб добре засвоїти всю інформацію.

4. Пропускайте ті частини, які вам не потрібні

Людина володіє мистецтвом читання лише наполовину, якщо не додала до цього вміння пропускати непотрібний текст, – одного разу сказав колишній британський прем’єр-міністр Артур Джеймс Бальфур.

Цю техніку прийнято називати «skimming», тобто оглядове читання. Користуйтеся нею, коли ваше завдання – це швидко отримати загальне уявлення про зміст тексту. Пропонуємо стратегію для ефективного скіммінга, створену професором Девідом Девісом:

  • Починайте читати книгу з введення або з передмови. Уважно їх прочитайте, щоб зрозуміти в чому головна фішка книги і де знаходиться потрібна для вас інформація;
  • Прочитайте останню главу або закінчення;
  • Пробіжіться всіма главами. У них прочитайте перший та останній параграфи.

5. Спершу авторський текст, потім посилання

Книги (та й, зрештою, юридичні тексти, документи) зазвичай містять посилання на інші роботи, пояснення, які доводять чи доповнюють точку зору автора. Ця інформація дуже шкодить швидкочитанню, створює мішанину в голові, відволікає від читання. Не потрібно при кожній появі посилання переривати читання і лізти вивчати коментарі. Варто спершу вловити суть, а потім заповнювати пробіли в сприйнятті її деталей. Хоча, зізнаємося, якщо нічого не зрозуміло, якщо текст не клеїться, а посилання не дає спокою, то краще подивитися.

Як запам’ятовувати більше?

1. Робіть нотатки

Якщо у вас є така можливість, активно працюйте з текстом: виділяйте, закреслюйте, пишіть нотатки, примітки тощо. Для цього швидко перегляньте текст, або швидко перечитайте, щоб зрозуміти його суть та виділити частини, які вас цікавлять. Так із масиву тексту, ви зможете обрати найбільш важливі його частини та вже більш детально розбирати їх.

2. Створіть власний зміст

Трапляється, що важко запам’ятати, на якій сторінці розташована суттєва для вас інформація. Особливо важко, коли таких сторінок десятки або навіть сотні. У таких випадках коротко запишіть власний зміст, який складався б з термінів, назв, формул, імен чи інших ключових особисто для вас елементів роботи, а після – вказуйте сторінку, на якій зазначена інформація.

3. Переказуйте зміст

Буває, що ми наче розуміємо, про що йдеться в документі, але якщо нас про це питають, чітко й зрозуміло висловити суть нам складно. Проговоріть про себе те, що ви зрозуміли, що вам залишилось невтямки, і яка ще інформація потрібна, щоб ваша розповідь була довершеною, якщо вам, наприклад, потрібно буде передавати цю інформацію в суді, виступати на конференції чи перед колективом.