Суд призначив 320 тис. грн. як компенсацію моральної шкоди за тривале досудове розслідування

Херсонський апеляційний суд розглянув апеляційну скаргу на рішення місцевого суду у цивільній справі за позовом до Держави в особі Прокуратури Херсонської області, Головного управління Національної поліції в Херсонській області, Державної казначейської служби України про відшкодування моральної шкоди в сумі 500 000 грн, завданої незаконними рішеннями, діями та бездіяльністю органів досудового розслідування і прокуратури.

Вирішуючи спір, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність підстав для стягнення на користь позивача моральної шкоди, завданої тривалим досудовим розслідуванням, що здійснювалося протягом 2011-2017 років, засудженням вироками, які в подальшому були скасовані.

Частково задовольняючи позовні вимоги у сумі 150 000 грн суд виходив з того, що при  визначенні розміру моральної шкоди слід застосовувати як розрахункову величину 1600 грн, як передбачено Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Перевіривши законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення, Херсонський апеляційний суд  не погодився із висновком суду першої інстанції щодо визначеного розміру компенсації завданої моральної шкоди.

Відповідно до  частини третьої статті 13 «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду», пункту 17 Положення про застосування Закону України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і суду» відшкодування моральної шкоди за час перебування під слідством чи судом проводиться виходячи з розміру не менше одного мінімального розміру заробітної плати за кожен місяць на момент перебування під слідством чи судом.

При цьому, суд при вирішенні цього питання має виходити з такого розміру мінімальної заробітної плати чи неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, що діють на час розгляду справи.

У 2018 році встановлена мінімальна заробітна плата у розмірі 3723 грн (стаття 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік»).

Враховуючи, що позивач перебував під слідством і судом з 25 березня 2011 року по 30 грудня 2017 року, тобто 81 місяць, мінімальний розмір моральної шкоди становить 301 563 грн (81 місяць х 3 723 грн. ).

Керуючись принципами розумності, виваженості, справедливості та співмірності, враховуючи семирічну тривалість досудового слідства із застосуванням запобіжного заходу, що обмежував права позивача, засудження вироками, які в подальшому були скасовані, з’ясувавши характер завданих особі немайнових втрат, Херсонський апеляційний суд визнав справедливою сатисфакцією сплату на користь позивача моральної шкоди у розмірі 320 000 грн, що підлягає стягненню з Державного бюджету України шляхом списання в безспірному порядку з єдиного казначейського рахунка.

Отже, апеляційним судом було скасовано оскаржуване рішення місцевого суду та ухвалено нове рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *