КСУ визнав неконституційним Закон про всеукраїнський референдум

Конституційний Суд України своїм рішенням визнав Закон про всеукраїнський референдум таким, що не відповідає Конституції України.

Про це інформує «Юридична газета».

Так, закон визнано неконституційним як через порушення процедури його розгляду та ухвалення, так і з огляду на його зміст. На підставі встановлення нелегітимності мети закону та невідповідності його положень вимогам Конституції України, КСУ дійшов висновку, що закон повністю суперечить Основному Закону держави, та звернув увагу на порушення конституційної процедури розгляду й ухвалення закону, які мали системний характер та істотно вплинули на остаточний результат прийняття закону. Суд наголосив, що ухвалення актів Верховної Ради України на її пленарних засіданнях має здійснюватися виключно шляхом особистого голосування народними депутатами України.

Конституційний Суд України вважає, що системний, грубий характер порушення конституційної процедури розгляду й ухвалення нормативного акта, а також істотний вплив цього порушення на остаточний результат його ухвалення, є підставою для визнання цього акта неконституційним. У рішенні також наголошується, що Верховна Рада України на рівні звичайного закону врегулювала ті відносини, що є предметом регулювання Конституції України, а намір законодавця, втілений у законі, а також обрані ним законодавчі засоби, не узгоджуються з Конституцією України.

Відповідно до рішення, ухваливши закон, ВРУ «вийшла за межі своїх конституційних повноважень, що не узгоджується з принципом верховенства права, зокрема, з положенням про те, що «Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй» (ч. 2 ст. 8 Конституції України)». На думку КСУ, Верховна Рада України сформувала законодавчі механізми безпосереднього здійснення народом влади за межами порядку, передбаченого Конституцією України, внаслідок чого було порушено конституційний принцип поділу влади.

У рішенні також зазначено, що повноваження щодо перевірки на конституційність питань, які виносяться на всеукраїнський референдум, законом покладено на Центральну виборчу комісію. Це положення істотно обмежує повноваження КСУ щодо здійснення ним превентивного конституційного контролю, передбаченого Конституцією України, що «ставить під загрозу права і свободи людини і громадянина, незалежність і територіальну цілісність України».

Отже, Конституційний Суд України вважає таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), Закон України «Про всеукраїнський референдум» від 6 листопада 2012 р. №5475–VІ зі змінами. Він втрачає чинність з дня ухвалення КСУ цього рішення.

Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.

Вам також має сподобатись...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *