Зворотна сторона онлайн суду
Якщо пару тижнів тому правники обговорювали як буде відбуватися суд онлайн, то зараз все більше адвокатів просять суди проводити засідання дистанційно. Та чи зможе суд онлайн витіснити звичне судочинство? З якими складнощами стикаються адвокати, які беруть участь в засіданні дистанційно?
Декілька разів на тиждень я зачиняюсь вдома в кімнаті, надягаю офіційний костюм та беру участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції. Мрія багатьох правників здійснилася. Можна не їхати до суду, не витрачати час на дорогу та очікування в коридорах. Тепер можна просто увімкнути ноутбук і бути на зв’язку з судом. Водночас,такі судові засідання мають не лише переваги.
Дистанційний допит
Провести якісний допит в онлайн-засіданні страва нелегка. Уявіть картину: людину вперше в житті запросили до суду дати пояснення як свідка. Для такої людини все нове – і зал судового засідання, і поважний суддя в мантії. Вражень вдосталь, руки тремтять. Аж тут суддя пропонує «голові з екрану ТВ» ставити питання. Чи кожен витримає таке випробування? Як наслідок людина може збиватися, плутатися в поясненнях або мимрити. Помножте це на мікрофон та передачу звуку. В результаті отримаєте загублену логіку допита та неякісні пояснення свідка.
Виступи адвокатів
Про ораторське мистецтво адвокатів часом легенди складають та фільми знімають. Такі промови ніколи не зачитують з папірця. В них має значення все – погляд, пауза, жест. Виступи можуть тривати хвилину або годину. Вони можуть бути емоційними або позбавлені жодної емоції. Проте головна мета таких промов – не залишити слухача байдужим та дати ґрунт для думок.
А тепер спробуємо уявити сучасних Плевако перед монітором ноутбуку під час засідання. Щоб передати виразний погляд потрібно гіпнотизувати камеру. Використання жестів навряд чи виявиться можливим, оскільки руки будуть закривати обличчя на екрані.
Інші ораторські інструменти також не у пригоді. Часом оратори, щоб утримати увагу публіки, то підвищують голос, то переходять майже на шепотіння. Але в суді онлайн це може викликати лише питання суду щодо якості інтернет-зв’язку. Якщо ж робити великі паузи у промові, то суд може подумати, що зв’язок взагалі обірвався.
Ефект задзеркалля
Днями я брала участь у засіданні, де представник позивача знаходився в залі судового засідання, а представники двох відповідачів – у себе вдома. Я була одним з представників відповідача. Під час засідання виявилася цікава річ – технічно неможливо вивести на екран одразу двох представників. Точніше, наші зображення на екран вивели, але в такому випадку зникав звук. Тож модератору засідання доводилося виводити нас на екран по черзі.
Це виглядало так. Суддя запитує загальне запитання, наприклад, про відводи. Представник позивача відповідає одразу. Потім модератор виводить на екран представника першого відповідача, суд перепитує чи чув представник питання. Потім учасник відповідає. Після отримання відповіді, модератор його вимикає і повторюється та сама процедура, але вже з іншим представником. І так багато-багато разів.
Всі ці технічні штуки займають чимало часу. В результаті в якісь періоди твого зображення немає на екрані, ти не можеш нічого сказати суду. В такі хвилини ти просто сидиш і очкуєш коли ж тебе виведуть на екран. Все це у сукупності дає відчуття нібито перебуваєш у задзеркаллі, коли ти все бачиш і чуєш, а тебе – ніхто. Адвокати звикли бути активними учасниками процесу і знаходитися на виду, а такі технічні нюанси приносять дискомфорт.
Судові засідання в режимі онлайн не дали судовій системі зупинитися на час карантину. Але навряд вони стануть аналогом традиційних засідань в приміщенні суду. Надалі дистанційні засідання можна буде використовувати по нескладним справам з невеликою кількістю учасників. В той час як великі спірні справи все ж таки краще слухати безпосередньо в суді.
__________
Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».