Зупиніться негайно – сигнальний прапор «Жовтий Джек»


Хто такий Жовтий Джек та чому перші карантини нерозривно пов’язані з ним?

Вперше про застосування карантину стало відомо у 14 столітті. Прибережні міста Венеції не пускали у порти кораблі, які прибували з країн, де фіксувалися випадки чуми. Такі судна опускали свої якорі на дно та чекали у морі 40 днів перед швартуванням до причалу. Цей процес і назвали карантином. 

Саме слово «карантин» походить від італійського словосполучення quaranta giorni (в перекладі – 40 днів). Згодом  люди застосовували й інше значення цього слова — «будинок, в якому приїжджі з інфікованих місць проводять час». Карантин у широкому значенні може означати ще й споруду для ізоляції хворих чи потенційно хворих, зокрема частину порту для прибулих суден. Згодом карантинні правила поширилися і на суходіл. 

Досвід Америки

Організація захисту від хвороб – це юрисдикція місцевих та державних органів влади. Що не змінилося і досі. Окремі муніципалітети прийняли різні карантинні правила для суден, які прибували. Спалахи жовтої лихоманки спонукали Конгрес США до прийняття федерального карантинного законодавства у 1878 році. Холера, яка вирувала на пасажирських кораблях, що прибували з Європи, спровокувала американську владу переосмислити закон у 1892 році. Федеральний уряд отримав ширші повноваження у встановленні карантинних вимог. З’явилися додаткові федеральні установи, збільшилася кількість їх працівників. 

Після ряду трансформацій у 2020 році відповідальним органом за карантинні заходи у США є Centers for Disease Control and Prevention. Наразі, це величезна організація із 55 спеціалізованими станціями (розміщеними у портах, аеропортах та на кордоні), що включає понад 500 працівників.

Зупиніться негайно – сигнальний прапор «Жовтий Джек»

У 1944 році створено карантинний орган, який відповідав за запобігання поширенню інфекційних захворювань із зарубіжних країн до США. Для транспортування карантинних інспекторів на кораблі, що перебували під спеціальним жовтим карантинним прапором, використовували спеціальний корабель.  Прапор був на судні доти, доки митний персонал не перевірив пасажирів та вантаж.

 

Сьогодні такий прапор – це міжнародний морський сигнал «Ліма», який одночасно називають «Жовтим Джеком». У XIX столітті він був суцільно жовтим за кольором, його вивішували для сповіщення про жовту гарячку на борту. 

Чому Джек? Є версія про те, що англійських моряків, які хворіли жовтою лихоманкою на кораблях називали Джеками.

Трохи історії про карантин

Лікарі та дипломати 12 країн Європи зібралися в Парижі в 1851 році та поклали початок історії карантинних правил. Так з’явилася “Перша міжнародна санітарна конвенція”. Основне завдання – врятування життя людей від холери. 

Через деякий час з’явився “Міжнародний карантинний статут”. Статут окреслив максимальні та мінімальні строки карантину для віспи, чуми та холери.  Детально описані портові санітарні правила та функції карантинних станцій. 

Процес створення дієвого механізму протистояння страшним хворобам був складним. За 100 років міжнародні конференції для узгодження змін до конвенції та статуту збиралися аж 22 рази.

З часом ці документи трансформувалися у перші Міжнародні медико-санітарні правила (ММСП). У 1969 році ці правила охоплювали шість «карантинних хвороб» (чума, холера, натуральна віспа, жовта гарячка, епідемічні висипний і поворотний тифи). 

Нині Україна притримується Міжнародних медико-санітарних правил (ММСП) 2005 року. У них є тимчасові та постійні рекомендації для запобігання поширення хвороб, заходи, необхідні для обмеження переміщення людей, транспортування вантажів та багато іншої юрні.

Можливо, деякі юристи і не знали про існування таких правил. Але 2020 рік познайомив нас усіх із карантином. Світ під тиском хвороби щомиті змінює свій ритм. Щомиті змінюємось і ми. Віримо, що лише на краще.

Авторка: Ольга Борисенко