Зміни до законодавства, що набули чинності у 2020 році


З 1 січня 2020 року Україну чекає багато новацій у законодавстві. Lойер підготував для вас головні з них.

Скасування депутатської недоторканності

З 1 січня набула чинності нова норма в Конституції України, відповідно до якої депутати Верховної Ради втрачають недоторканність.

В Основному законі також з’явилася норма про те, що члени парламенту не нестимуть юридичної відповідальності за результати голосування чи висловлювання у Верховній Раді та її органах, за винятком відповідальності за образу чи наклеп.

Транзит і ціна на газ

У ніч на 31 грудня Нафтогаз та Газпром підписали новий контракт про транзит російського газу через Україну. Укладання контракту відбулося в останній момент – за день до закінчення терміну дії старої угоди.

З 1 січня до 1 травня 2020 року ціна для населення, виробників тепла та інших захищених споживачів становить 5500 гривень. Таким чином, у порівнянні з груднем 2019 року ціна виросла на 28,6% – з 4277 до 5500 гривень.

Електроавтомобілі

З 1 січня 2020 року в Україні набув чинності Закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення доступу до інфраструктури зарядних станцій для електромобілів”.

Закон вніс зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України “Про дорожній рух”, які дозволять законодавчо захистити право водіїв, чиї транспортні засоби оснащені електричними двигунами, на доступ до зарядних станцій для електромобілів.

Законом також доповнено новими частинами статті 122 КУпАП та 152-1 КУпАП.

Зростання прожиткового мінімуму, зарплат і пенсій

З 1 січня 2020 року прожитковий мінімум в Україні для працездатних осіб становить 2102 гривень на місяць. До кінця року він зросте до 2189 гривень. У 2019 році він дорівнював 1564 грн.

Мінімальна зарплата з 1 січня в Україні, відповідно до держбюджету, становить 4723 гривні. Це на 550 гривень більше, ніж у 2019 році.

Мінімальна пенсія становить 1638 гривень.

Що очікує на “євробляхерів”

З 1 січня власники нерозмитнених автомобілів з іноземною реєстрацією платитимуть штрафи. Вони мали діяти ще з 22 серпня 2019 року, але ця дата кілька разів змінювалася, поки уряд не відтермінував їх до кінця 2019 року.

Тепер штрафи стали реальними і становитимуть від 85 до 170 тис гривень. За використання “євробляхи” у комерційних цілях стягуватимуть додатково ще 34 тис гривень.

Викривачі корупції

З 1 січня почав діяти закон, який передбачає виплату винагороди особі, що викрила корупціонера. 

Так винагорода буде можлива лише за умови, якщо особа повідомить про корупційні дії на суму від 10 млн гривень. Тоді держава обіцяє виплату у розмірі, що становить 10% від суми викритого хабаря. Точний розмір визначатиме суд.

Декларування антикорупціонерів

Набували чинності поправки до Закону “Про запобігання корупції”, які передбачають, що громадські активісти, що займаються антикорупційною діяльністю, не зобов’язані подавати декларації про доходи.

Скасування Генеральної прокуратури

З 1 січня Генеральна прокуратура України перетворилася на Офіс Генерального прокурора України і 2 січня почала свою роботу.

Зростання тарифів Укртелекому та Укрпошти

Вартість місячної абонентської плати за стаціонарний телефон для населення зросла на 10% – з 54,28 грн до 59,71 грн.

Підприємства, установи та організації також платитимуть більше. Абонплата для них зросла з 59,59 грн до 65,55 грн.

З 1 січня тарифи на послуги підвищила і “Укрпошта”, яка досі намагалася перехопити клієнтів інших компаній нижчою вартістю. Відправлення листів, бандеролей та посилок зросло на 12,5%.

Соціальні послуги

З 1 січня почав діяти новий закон про соціальні послуги, який експерти називали реформою десятиріччя.

Мова йде не лише про надання коштів людям, які неспроможні себе забезпечувати, а про цілий комплекс заходів, спрямованих на людей, які перебувають у “складних життєвих обставинах”.

Що очікує на ФОПів

НБУ вніс зміни до Інструкції про відкриття та закриття банківських рахунків, відповідно до яких ФОП повинен переводити зароблені кошти на непідприємницький рахунок, якщо вони спрямовані на задоволення власних потреб.

Судовий збір

Від 1 січня 2020 року в Україні діють нові реквізити для сплати судового збору та інших платежів, які ви можете знайти на офіційних веб-сайтах судів в розділі «Громадянам», рубрика «Судовий збір».

Викрадення майна

У зв’язку із зміною прожиткового мінімуму в Україні змінилася і вартість майна, за викрадення якого настає кримінальна відповідальність.

Так, відповідно до положень статті 51 Кодексу України про адміністративне правопорушення дрібною крадіжкою чужого майна вважається діяння, якщо розмір викраденого майна, на момент здійснення правопорушення, не перевищує 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, тобто 210,2 грн.

Самопредставництво юросіб в судах

29 грудня набув чинності закон щодо розширення можливостей самопредставництва в суді органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, інших юридичних осіб незалежно від порядку їх створення.

Відповідні зміни були внесені до процесуальних кодексів.

Фото: nezhatin.com.ua