Зміни, які чекають на українців з 1 квітня: перерахунок пенсії, медична реформа та безвіз
З 1 квітня 2018 року в Україні набуває чинності низка законів, указів, договорів і постанов, які покликані змінити окремі аспекти життя українців.
Зміна порядку перерахунку пенсій, нова система контролю якості харчових продуктів, медична реформа, зміна правил виїзду дітей за кордон та інші нововведення.
1. Перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам
Пенсіонери, які після призначення (перерахунку) пенсій продовжували працювати та набували не менше 24 місяців страхового стажу, як правило, через кожні два роки звертаються до територіальних управлінь Пенсійного фонду України із заявою для проведення відповідного перерахунку пенсії.
Починаючи з 1 квітня 2018 року щороку органи Пенсійного фонду проводитимуть автоматично (без додаткового звернення) зазначений перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули права на проведення перерахунку, тобто мають не менше 24 місяців страхового стажу. Зазначений перерахунок провадитиметься на найбільш вигідних для пенсіонера умовах, тобто з урахуванням стажу після призначення (перерахунку) пенсії, або з урахуванням стажу та заробітної плати після призначення (перерахунку) пенсії.
При цьому, такий перерахунок, як і раніше, не проводиться пенсіонерам, які отримують пенсію за вислугу років на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення», та які не досягли пенсійного віку.
2. Весняний призов на строкову військову службу
У рамках чергового призову громадян України на строкову військову службу в період з 1 квітня по 31 травня 2018 року до лав Національної гвардії України буде призвано 4 тисячі осіб.
Нагадаємо, 15 лютого 2018 року президент України Петро Порошенко підписав указ №33/2018 про звільнення в запас військовослужбовців строкової служби, а також про строки проведення чергових призовів громадян України на строкову військову службу в 2018 році.
3. Підприємства оптової торгівлі подаватимуть нову квартальну статистичну форму № 1-опт
Держкомстат затвердив нову форму державного статистичного спостереження № 1-опт (квартальна) «Звіт про продаж і запаси товарів (продукції) в оптовій торгівлі».
Квартальний Звіт № 1-опт за новою формою набере чинності 1 квітня 2018 року. Звітність за формою № 1-опт (місячна) «Звіт про обсяг оптового товарообороту» залишена без змін.
З Наказом Державної служби статистики України «Про затвердження форми державного статистичного спостереження № 1-опт (квартальна) «Звіт про продаж і запаси товарів (продукції) в оптовій торгівлі» від 21.07.17 р. № 189 можна ознайомитись за посиланням.
4. Нова система контролю якості та безпечності харчових продуктів
4 квітня набирає чинності Закон № 2042-VIII «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин» від 18.05.17 р.
Так, вводиться нова система контролю якості і безпеки харчових продуктів. Держпродпотребслужба перевірятиме підприємства в залежності від ступеня ризику їх діяльності для життя і здоров’я людей. Контроль буде здійснюватися без попередження, крім аудиту та інших випадків, коли таке попередження необхідно для ефективності контролю.
5. В Україні стартує медична реформа
З 1 квітня терапевти, педіатри та сімейні лікарі прийматимуть пацієнтів тільки після підписання декларації. Зазначається, що кожен лікар зможе підписати декларації з двома тисячами пацієнтів. Для педіатрів це – 120 тис. грн/міс. Гроші отримуватиме лікарня, а не лікар. Але від кількості пацієнтів залежить і розмір зарплати.
6. Діти зможуть виїхати за кордон тільки з власним паспортом
З 1 квітня українські діти зможуть виїхати за кордон тільки за власним документом. Закордонний паспорт дітям в Україні можна оформити з моменту народження. Він видається на 4 роки.
Ще одне важливе нагадування полягає в тому, що, згідно із законодавством України, при перетині кордону дітьми до 16 років їх повинні супроводжувати батьки або опікуни. В інших випадках у дітей має бути нотаріально завірений дозвіл від обох батьків із зазначенням мети та країни подорожі, терміну, а також супроводжуючої особи.
7. З 1 квітня банки подають в Кредитний реєстр Нацбанку інформацію про кредитні операції, заборгованість за якими дорівнює або перевищує 100 МЗП (в 2018 році — 372 300 грн)
Або еквівалент цієї суми в іноземній валюті. Інформація передається до Реєстру в наступному порядку:
- про боржника-фізичну особу — з його згоди, а в разі неподання такої згоди банк відмовляє в укладенні договору і наданні кредиту;
- про боржника-юридичну особу — без отримання згоди (банк письмово повідомляє боржника про передачу інформації);
- інших, пов’язаних з боржником осіб — без отримання згоди (боржник повідомляє зазначеним особам про передачу даних).
До 31 грудня цього року банки повинні повідомити боржників (письмово, через свої веб-сайти, повідомленням у відділенні банку) про надання інформації про них до Реєстру (Закон від 06.02.18 р № 2277-VIII).
8. Почне працювати 4G-зв’язок
З квітня мобільні оператори України запустять перші “плями” зв’язку 4G на частоті 2600 МГц. Перші зони 4G з’являться у Львові, Києві, Дніпрі, Харкові, Одесі, Ужгороді, Вінниці, Хмельницькому, Тернополі, але масштабно новий зв’язок запрацює не раніше 1 липня (коли запрацює частота 1800 МГц).
9. Набуде чинності безвізовий режим між Україною і Кувейтом
Безвізовий режим між Україною і Кувейтом набирає чинності 18 квітня 2018 року. Угоду про введення безвізового режиму між Кувейтом та Україною було підписано в рамках візиту президента України Петра Порошенка в Кувейт.
Ця угода набирає чинності з 18 квітня 2018 року, синхронно з ювілеєм дипломатичних відносин між двома країнами.