Житло для учасників бойових дій


Віталій Жадобін

Юрист, засновник БФ «Sensum»


Про державні програми щодо отримання житла для учасників бойових дій в Україні: особливості та зміни.

Учасникам бойових дій (УБД) держава пропонує декілька варіантів отримання житла. За моєю оцінкою, нині найбільш дієвим способом є доступне іпотечне кредитування єОселя.

Програма поширюється на учасників бойових дій та внутрішньо переміщених осіб (проте пільгова ставка — 7 %).

Ветерани війни та члени їх сімей, учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, визначені ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також сім’ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України можуть претендувати на забезпечення доступним іпотечним кредитуванням, — Постанова КМУ від 2 серпня 2022 року № 856.

Щодо програми пільгового іпотечного кредитування єОселя я вже писав раніше тут.

Серед змін у цій програмі — додались нові банки. Більшість від усіх іпотечних кредитів наразі становить кредитування за програмою єОселя.

Практична порада: якщо один банк вимагає забагато документів, наприклад, для підтвердження статусу УБД, то спробуйте звернутись в іншій — цілком можливо, що іншому банку буде достатньо посвідчення.

За інформацією Мінветеранів, учасники бойових дій також можуть претендувати на:

1. Участь у державній програмі забезпечення доступним житлом, яка передбачає сплату державою 50 % відсотків вартості придбаного житла за рахунок коштів державного бюджету або надання пільгового чи іпотечного кредиту.

Ця програма регулюється постановою КМУ від 10 жовтня 2018 року № 819 «Деякі питання забезпечення громадян доступним житлом», проте лишається відкритим питання профінансованості цієї програми.

Про те, які кроки потрібно зробити для участі в програмі, які документи для цього потрібні та які вимоги до учасників — можете ознайомитись на сайті Мінветеранів чи в самій постанові.

2. Також учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та члени сімей загиблих мають право на поліпшення житлових умов. Інформація щодо цієї пільги теж розміщена на сайті Мінветеранів.

Для поліпшення житлових умов потрібно звернутись за консультацією у виконавчий комітет та отримати форму заяви. Далі — зібрати документи та подати до відділу, що здійснює зарахування на квартирний облік.

Рішення щодо взяття на квартирний облік має бути винесене в місячний строк із дня подання всіх документів.

Жилі приміщення надаються, враховуючи кількість членів сім’ї особи, яка має право на пільгу. При цьому на одну особу надається 13,65 кв. м., але не менше рівня середньої забезпеченості громадян жилою площею в даному населеному пункті.

Важливий момент — житло може бути надане, якщо фінансування з бюджету виділено на окремі програми для окремих категорій населення.

Перелік документів, які потрібні для постановки на квартирний облік, також наводить Мінветеранів.


📌  Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «Блоги».