Засуджений до 30 років ув’язнення відсудив 7,5 тис евро за тривале розслідування


Навіть особа, яка вчинила тяжкий злочин, вправі розраховувати на оперативне розслідування та гідне поводження.

Це ще раз підтвердив ЄСПЛ у рішенні «Бігович проти Чорногорії» (заява № 48343/16), передає інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect.

У 2006 році через підозру у вбивстві за обтяжуючих обставин високопосадового слідчого поліції був заарештований Любо Бігович. Його помістили під варту через ризик переховування. Запобіжний захід продовжувався протягом наступних чотирьох років і семи місяців на тій самій підставі. Також суди вважали, що його звільнення порушило б громадський порядок і мир. У 2012 році він був визнаний винним, а остаточне рішення у справі верховним судом  було ухвалене у 2015 році. Вирок – 30 років ув’язнення.

Протягом усього тримання під вартою Бігович подавав заяви про звільнення переважно на підставах стану здоров’я, оскільки страждав від різних хвороб. Його обстежували і лікували (призначалися ліки, спеціальна дієта, було проведено операцію), але заяви залишилися без задоволення. Також він безуспішно скаржився на підстави застосування запобіжного заходу, невідповідну медичну допомогу, погані умови утримання під вартою.

Переповненість камер, напіврозділений туалет, недостатність перебування на відкритому повітрі, відсутність належної медичної допомоги, – на ці та інші особливості тримання під вартою, які принижують гідність і можуть розцінюватися як нелюдське поводження відповідно до ст. 3 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, Бігович поскаржився до ЄСПЛ. Також він пред’явив претензії відповідно до п. «с» ч.1 та ч. 3 ст. 5 (Право на свободу та особисту недоторканність) Конвенції щодо перегляду його тримання під вартою (надмірну тривалість і недостатню обґрунтованість, а також в частині несвоєчасності розгляду його заяви про звільнення.

Суд у Страсбурзі не побачив порушень конвенційних гарантій у зв’язку з наданою заявнику медичною допомогою під час тримання під вартою, але задовольнив заяву щодо умов (ст. 3), а також тривалості тримання під вартою (частини 1, 3 ст.5).

Загальна сума відшкодування моральної шкоди, призначена ЄСПЛ, становила 7,5 тис. євро (EUR).

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Бігович проти Чорногорії» (заява № 48343/16) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

Фото: Українська правда