ZakonOnline: наша ідея фікс — бути системою номер один щодо пошуку судової практики
ZakonOnline — система, яка дозволяє легко та у кілька кліків знайти судове рішення, правову позицію і проаналізувати судову практику по тій чи іншій проблематиці.
На сьогодні у ній зібрана велика база правових позицій Верховного Суду та ЄСПЛ — понад 13 000 зі щоденним оновленням. Також в системі є лічильник посилань, який показує скільки разів зроблено посилання на інші судові рішення на конкретну судову справу. А ще зручний інтерфейс, функціонал моніторингу стану справи, особистий кабінет користувача, маркування документів та мобільна версія.
Олександр Берназюк — засновник та ідейний менеджер проєкту. Ми поспілкувалися з ним про те, як виникла ідея створити таку систему, у чому її унікальність та переваги, а також про команду, монетизацію та плани на майбутнє.
Розкажіть, як виникла ідея створити проект ZakonOnline?
Ідея народилася у 2017 році. На той момент я працював у іншому бізнесі, пов’язаному зі страхуванням, з якого планував піти. Тож виникало гарне запитання, чим займатися далі?
З того часу і до цих днів я пишу докторську дисертацію за темою «IT в праві». Тож вирішив спробувати свої сили у тій тематиці, про яку власне пишу. Я почав шукати та аналізувати доступні ресурси для адвокатів та юристів. На той час був лише один відомий ресурс-монополіст, решта була чи то на початкових етапах, чи то не широковідомі. Так і зародилася ідея почати створювати продукт для всіх правників.
У чому його унікальність?
Перш за все, це контент. На той час не було жодного ресурсу, який би спеціалізувався на пошуку судової практики. Та, як на мене, досі подібного немає. Ми перші, хто почали виокремлювати правові позиції з постанов Верховного Суду.
Як результат, на сьогодні у нас найбільша база правових позицій ВС та ЄСПЛ. Це понад 13 000 зі щоденним оновленням. Ба більше, у серпні цього року ми запустили автоматизований алгоритм, який дозволяє користувачу знаходити правову позицію з усього переліку постанов ВС.
Є ще одна наша перевага. Коли ми виокремлюємо правову позицію, то структуруємо її до більш читабельного та зручного вигляду. Результат — людина за пару хвилин можете зрозуміти, чи це судова практика для її ситуації, чи ні.
Також, за допомогою спеціального фільтру, є можливість відібрати судові справи, на які посилаються найчастіше в інших рішеннях. Спеціальний лічильник показує скільки тисячі разів зроблено посилання на конкретне рішення, особливо на постанови Великої палати Верховного Суду. Є постанови, на які посилаються сотні чи навіть тисячі раз. Відповідно, там є щось дійсно важливе для юристів, адвокатів.
Розкажіть про інтерфейс системи, які є особливості?
Як на мене, він у нас максимально простий. Ми використовуємо лише декілька «інтерфейсних кольорів», щоб не навантажувати користувачів. Інтуїтивно все зрозуміло. Ми будуємо такий маршрут пошуку, щоб у два-три кліка досягти мети користувача.
У нас є функціонал особистого кабінету. Там людина може зберігати будь-які рішення чи будь-який документ з бази системи. Також є функціонал моніторингу стану справи чи ще якихось змін у справі. Система сповіщатиме користувача в особистому кабінеті, поштою та смс на телефон.
Наш сервіс дозволяє моніторити не лише наявність правових позицій, а також її зміни. Ну і, звісно, актуальність правових позицій. Зазвичай ми маркуємо позицію — актуальна/не актуальна тощо.
Чи можете ви відстежувати моменти непослідовності прийняття рішень ВС?
За необхідності. Якщо постановою Великої палати ВС, було відступлено від правової позиції раніше прийнятою, то ми відбираємо рішення в яких міститься «стара» правова позиція та зазначаємо як неактуальна з можливістю перегляду нової.
Чи є у вас база рішень ЄСПЛ?
Як такої, то ні. Аналізуючи та спілкуючись з нашими користувачами, ми вирішили, що вона нам не потрібна. Вона є на сайті Hudoc.
Якщо виставляти на сайті автоматичні переклади рішень українською мовою, то це не передаватиме точного змісту рішення. А для чого воно тоді потрібно? Якби це був професійний переклад всієї бази ЄСПЛ — тоді так.
Ми вирішили виокремлювати та професійно перекладати саме певні правові позиції рішень ЄСПЛ. Ви можете переглянути судову позицію українською та зрозуміти, чи вона вам підходить. Якщо так, то ви вже переходите на оригінал рішення з системи ZakonOnline та використовуєте його.
Якісна база повинна бути або мовою оригіналу, або професійно перекладена.
Чому така назва ZakonOnline?
На початкових етапах ми бачили систему дещо в іншому форматі. Три роки тому ми спочатку починали будувати базу законодавства. Тому така й назва. Де закони — в онлайні. Тому й ZakonOnline.
Але зараз у вас сервіс більше пошуку судової практики, а не законодавства. Чи не думали ви перейменуватися?
Ми думали та продовжуємо думати про ребрендинг. Але приходимо до думки, що це занадто ризиковано. Все ж ZakonOnline частково перетворився у бренд, про який користувачі чули та знають. Якщо ми й вирішимо це зробити, то для цього потрібно виділити чималий бюджет, щоб голосно заявити про це. Можливо, колись ми дійдемо до цього моменту, але не сьогодні.
Як у вас побудована монетизація?
Все просто. Ми беремо кошти за підписку, тобто доступ до нашої системи. Можливі варіанти на 3, 6 чи навіть 12 місяців. Все це робиться через сайт користувачем самостійно. Проте, якщо у нього не виходить через якісь причини, чи він не хоче робити це сам — у нас працює колцентр, який за дзвінком допоможе та оформить рахунок, договір.
Вартість підписки — від 320 грн в місяць на одного користувача.
Чому користувачі повинні приходити до вас?
У нас є унікальний контент. Плюс — системою легко та зручно користуватися. Також доступна мобільна версія.
Скільки людей користується системою?
У нас в середньому близько 150 тисяч унікальних відвідувачів в місяць. Це загалом користувачів за платною і безкоштовною підпискою. Таку інформацію показують системи, якими ми користуємося для статистики. Платних — більше однієї тисячі підписників.
Наскільки нам відомо, то у вас є конкуренти по Україні. Подібностей не оминути. Чи не так?
Подібності є, але це лише загальна схожість. Ми перші, хто почали робити онлайн базу даних, з акцентом на пошук судової практики. Всі решта, хто робить аналогічний контент, лише дублюють та повторюють нас. Ми перші почали виокремлювати та вибудовувати базу правових позицій, а не просто, пошук судових рішень.
Те, що зараз з’являється щось нове, можливо, колись наздожене наш теперішній рівень. Але ми не збираємося стояти на місці — у нас ще чимало ідей. Ми теж рухаємося вперед. Бути другими по функціоналу нас не влаштовує.
Ви використовуєте тільки відкриті дані?
Так, але повторюся — у нас є власний унікальний контент, який ми створюємо самі. Це не copy-paste з дайджесту Верховного Суду. Виокремлена судова практика ВС та ЄСПЛ, чітко структурована нашим контент-відділом та досить зручна для читання.
Розкажіть більше про вашу команду.
Команда ZakonOnline складається з 15 людей. У нас є свій керівник проєкту — і це не я. Моє завдання — бути скоріше ідейним менеджером. Також є технічний директор. Найбільший у нас колцентр — 5 людей. Також більш як 5 людей на аутсорсі: це юристи та адвокати, які генерують контент судової практики. Плюс 2 ІТ-спеціаліста, все інше на аутсорсі.
А ви працюєте в офісі чи все ж дистанційно?
Від офісу повністю, ми не відмовлялися, але зменшили його вдвічі під час карантину за площею. До того ж з 1 листопада плануємо заїхати у власне приміщення.
Як ви побудували роботу під час карантину? І як на вас взагалі відбилася пандемія?
Очевидно, що ми пішли на дистанційну роботу. Відбувалося це у дещо панічному стані. Всі наші наради та комунікація відбувалася через відеозв’язок. До речі, call center досі працює дистанційно.
Але нам було легко переформатуватися, бо з самого початку будували роботу правильно. У нас є CRM-система, всі можливі процеси прописані та автоматизовані, тож не було проблеми працювати з дому. Проте з часом ефективність роботи почала падати. Певно, на 5 місяць карантину ми відчули, що люди хочуть працювати в офісі. Цікаво, але були люди, котрі вже через місяць поверталися до звичних стін роботи. У цьому ми людей не обмежували. Хто хотів мали всі можливості безпечно працювати. Решта, ще досі працюють з дому.
Чи вплинув карантин на монетизацію?
Частково він пішов нам на користь. Ми суттєво оптимізували бізнес за період пандемії. Раніше, чи то не вистачало сміливості, чи то часу. Включилася паніка і ми оптимізувалися. Це перший такий плюс, що пішов нам на користь.
Другий — це те, що більшість наших користувачів проводили «карантинний» час в інтернеті.. Відповідно, трафік на наш ресурс зріс. Монетизація — ні. Я так розумію, люди теж оптимізовували свої фінансові ресурси. Тож ми відчули плюси зростання трафіку лише ближче до кінця літа — початку осені. Люди, які дізналися про нас за період карантину користувалися системою ZakonOnline у тестовому режимі, вже у вересні почали купувати досту до систему.
Які у вас плани на майбутнє?
Перше, це ефективна організації продажу доступу до систем, друге, збільшення трафіку до нашої системи, третє, удосконалення функціоналу ZakonOnline, у нашої команди, є десятки ідей, щодо розширення можливостей системи.
Важлива ціль — це збільшення аудиторії цільових користувачів. Це очевидне бажання, на мою думку. Але наша ідея фікс — бути номер один системою по функціоналу щодо пошуку судової практики в Україні. В озвучених перспективах, ми будуємо всю нашу діяльність та й реалізовуємо стратегію розвитку проєкту.
Чи правильно я розумію, що ваш проєкт потенційно цікавий не лише адвокатам, юристам — а й суддям?
Звичайно. На додаток, ми в період карантину дали всім суддям України безкоштовний доступ до першого вересня.
Як на мене, це дало свій результат. У системі зареєструвалося тисячі суддів. Деякі навіть телефонували та жалілися, що раніше придбали підписку, а тепер є безкоштовний доступ. Це, звісно, несправедливо. Тож ми продовжили платний доступ таким суддям.
Після такого експерименту, багато суддів розповідали, що з радістю продовжили б користуватися системою, але існує брак коштів для закупівлі доступу для судової системи. Дехто купував за власні кошти, решта змушені були відмовитися.
На жаль, ми не можемо проаналізувати кількість суддів, які продовжили користуватися системою. Адже багато з них реєструвалися з особистих мейлів. Очевидно, що наш сервіс корисний для суддів. Сучасна система правосуддя все ж тяжіє до прецедентного права, а необхідність використання правових позиція ВС при написанні текстів судових рішень, фактично зобов’язує українське законодавство. А тому наш функціонал вписується просто ідеально.
Чи хотіли б ви буквально зайти в судову систему?
Конкретно такої цілі ми перед собою не ставимо. Але якщо ДСА (державна судова адміністрація) виявить бажання співпрацювати — ми відкриті.
А щодо університетів — чи співпрацюєте ви з ними? Та чи розглядаєте співпрацю з певними організаціями рro bono?
Ми підписали меморандум з Безоплатною правовою допомогою міністерства юстиції України . Тепер всім працівникам БПД по всій Україні надано безкоштовний доступ.
Також ми співпрацюємо з університетами — відкриваємо безкоштовний доступ через ІР. Тобто той, хто підключений до Wi-Fi університету, матиме можливість користуватися системою безоплатно. Ми відкриті для будь-якого вишу — все залежить від бажання навчального закладу.
Чи думали ви про ще якісь проєкти?
Ні. Думаю, це ще не на часі. Не бачу сенсу розпилятися. Та й працювати у ZakonOnline мені є над чим.
Чому правникам варто використовувати таку систему, як ваша.
Українська система правосуддя у своїй діяльності використовує судові прецеденти, правові позиції, які сформовані судовою практикою ВС. Процесуальні кодекси зазначають, що суди всіх інстанцій повинні посилатися на практику ВС. Відповідно, пошук та аналіз судової практики — гостра потреба для учасників судового процесу.
Наша система дозволяє легко та у декілька кліків знайти правову позицію ВС та ЄСПЛ, найбільш релевантні судові справи які відповідають заданому пошуку та проаналізувати судову практику по тій чи іншій проблематиці за категоріями судових спорів. До того ж система дозволяє проаналізувати актуальність правових позиції та стежити за зміною судової практики ВС.
Але ж є відкритий судовий реєстр, де все це саме можна безкоштовно знайти, чи не так?
У нас в системі не тільки 88 млн судових рішень, а виокремлена судова практика, зокрема, ЄСПЛ, все законодавство України, база судових засідань, можливість пошуку судових рішень з правовою позицією за допомогою автоматичного лічильника посилань на судову справу, який підкаже, як часто суди посилаються на правову позицію, викладену у цьому рішенні, можливість відстеження надходження документів та судових засідань за конкретною справою, та інші «фішки», що робить процес користування системою зручним та швидшим.
Судовий реєстр створений більше для перегляду конкретного судового рішення. Але говорити про те, що він дозволяє зручно аналізувати судову практику — я не можу. Звісно, можна перечитувати кожне рішення по 20-40 сторінок, однак це явно не рентабельно.