Захист через ґрати: історія Ісаака Райта


Це історія людини, яку несправедливо засудили до довічного ув’язнення. Але Ісаак не став копати підкоп та зайнявся самоосвітою, став геніальним адвокатом і в результаті, не тільки вийшов з в’язниці, але і покарав своїх кривдників. Сьогодні ми коротко розповімо про життя ув’язненого борця за справедливість.

У 1989 році Ісааку – 27 років, він вважає себе музичним продюсером і виношував серйозний план про те, як стати королем всіх вечірок в окрузі Сомерсет, штат Нью-Джерсі.

Але вже через 2 роки журі присяжних вирішило, що Ісаак Райт-молодший — лідер наркокартелю та відправило його до в’язниці довічно плюс 70 років. Тільки Райт ним не був, але про все по черзі.

Початок кінця

Ісаак Райт, чорношкірий громадянин США, який любив своїх друзів, галасливі вечірки, дівчат, гучну музику і деякі не зовсім легальні способи насолоджуватися всім цим з подвоєною силою. Тому часто навідувався до місцевих «продавців» за черговою партією товару.

Та бажання немає меж. І замовлення прийшлося збільшити. Деталі угоди обговорювалися у машині. Ісаак був лаконічним, впевнений та конкретний, так що товар не змусив себе довго чекати.

Ледве чорношкірі друзі розташувалися за скляним столиком, щоб продегустувати товар, як у двері наполегливо постукали. Перед будинком стояла поліцейська машина. Захоплені зненацька діячі шоу-бізнесу спробували втекти через чорний хід, однак їх затримали, як записано в протоколі, «з двома кілограмами кокаїну на газоні біля їхніх ніг».

Після цього ретельно обшукали будинок і знайшли достатню кількість доказів, щоб в газетах з’явилися гучні заголовки про те, що глава поліції Нью-Джерсі в ході спецоперації взяв великий наркокартель на чолі з його лідером …

На жаль для Ісаака, поліція встановила мікрофони в його машині, так що «главою наркокартелю» виявився музичний продюсер власною персоною. Значне та конкретне замовлення Ісаака Райта стало його офіційним вироком.

Під час швидкого та ефектного судового засідання в 1991 році зовсім збентеженого Райта записали в лідери кримінального угруповання і дали йому довічний термін.

БЕЗ НАДІЇ

Таким чином, своє 30-річчя колишній музичний продюсер зустрічав зовсім не з красунями біля басейну, як він мріяв, а в федеральній в’язниці штату Нью-Джерсі. Його світ завалився. 

Тепер, коли нічого не можна було змінити, Ісаак згадував найдрібніші подробиці та розумів, що знати не знав половину людей, які проходили по звинуваченню як його співучасники. Звідки вони взялися? Як та, з нічого, стати лідером наркокортелю? Що це взагалі таке?

Наступні пару років Ісаак провів у бібліотеці, вивчаючи кримінальне право та судові прецеденти. У процесі поглинання інформації Райт розпитував інших ув’язнених про подробиці їх справ і з подивом переконувався, що не він один сидить за ґратами за сфабрикованим звинуваченням.

Незабаром Райт познайомився з Олександром, який теж засуджений як лідер злочинного угруповання і теж не мав розуміння, що це таке. У голові тюремного адвоката зародилася ідея, як допомогти цьому хлопцю. Це могло стати прецедентом для нього самого.

Час діяти

Головний факт, на основі якого Райт вирішив будувати апеляцію і захист, полягав у тому, що в 1989 році штат Нью-Джерсі прийняв дуже суворий закон щодо лідерів злочинних угруповань, першим засудженим за яким став саме він, Ісаак Райт.

Надалі вироки по цій статті судова система роздавала направо і наліво. При цьому судді не пояснювали ні самим людям, яких саджали за цією статтею, ні присяжним, що ж це таке — злочинне угруповання.

У 1994 році відбувся історичний процес «Штат Нью-Джерсі проти Олександра», адвокатом на якому вперше в історії судової системи виступав ув’язнений федеральної в’язниці Ісаак Райт.

Чудова мова Райта, його очевидні аргументи й той факт, що дійсно ніхто не розумів, що таке лідер злочинного угруповання, принесли перемогу та створили прецедент у судовій системі.

З Олександра повністю зняли звинувачення у тому, що він очолював злочинне формування.

Згодом знаменитий американський адвокат Гілберт Міллер (в 1994 році він – помічник прокурора округу Сомерсет) відгукувався з неприхованим повагою про Райта:

«Це хлопець з дуже світлою головою, він зміг побудувати захист краще, ніж більшість професійних адвокатів, яких я знаю!»

Абсолютно логічним став наступний крок, коли, використовуючи процес «Штат проти Олександра» як прецедент, Ісаак виступив своїм власним захисником і домігся вже для себе скасування вироку за статтею про лідерство в злочинному угрупованні.

Сам за себе

Але в силі як і раніше залишалися численні звинувачення в торгівлі наркотиками (18 пунктів), які в цілому гарантували Райту 70 років тюремного терміну.

Скасування довічного – всього лише легка поступка системи, яка вирішила бути великодушною, раз це в цілому не змінювало ситуацію.

Однак Райта вже не зупинити. Він знову засів за вивчення найменших аспектів своєї справи та незабаром виловив ще одну помилку. Річ у тому, що поліція увірвалася в будинок і почала обшук, не маючи ордера на це. Документ, що дозволяє поліцейським обшукувати будинок, датований наступним днем ​​після арешту. 

Не менш підозрілі й інші обвинувачені у справі Райта, яких той зовсім не знав. Ісаак вирішив зібрати всіх учасників процесу 1991 року і влаштувати їм перехресний допит.

Суд Ісаака Райта

Судове засідання в жовтні 1996 року, на якому повторно розглянуто справу Райта, виявилося наповнене абсолютно неймовірними подробицями.

Головним шоком стали свідчення Джеймса Дугана, начальника детективної поліції округу Сомерсет, який до того моменту вже пішов у відставку. Дуган колись вів справу Райта, так що Ісаак зміг домогтися його присутності в суді, де почав з простого питання: чому Джеймс розпорядився обшукувати будинок підозрюваних наркоторговців, не маючи ордера, і чому він приховав це у своєму звіті?

Потім Райт запитав, на якій підставі встановили нелегальні пристрої для прослуховування в приватній машині.

Детектив визнавав свої помилки за всіма пунктами, а потім раптом оголосив, що йому взагалі-то є що сказати в рамках «співпраці зі слідством».

Порочний прокурор Ніколас Біссел

Після драматичної паузи Дуглас зізнався, що здійснював фальсифікації у своїх звітах з подачі прокурора округу Сомерсет Ніколаса Біссела. Більш того, Біссел підкуповував свідків, щоб швидко і ефективно завершувати процеси.

У наступні кілька місяців щодо Біссела розпочато розслідування, яке крім судових махінацій виявило ухилення від податків та корупцію. Весь цей час колишній прокурор перебував під домашнім арештом, поки в листопаді 1996 року не втік з дому, зламавши електронний браслет.

Кілька днів по тому його виявили в номері готелю в Лас-Вегасі з простреленою головою і запискою про те, що він змушений був піти на самогубство.

Водночас суддя Майкл Імбріані відправився за ґрати, ну а поліцейський детектив Дуглас звільнений під заставу завдяки співпраці зі слідством.

Незабаром відбулося судове засідання, на якому з Райта зняті всі звинувачення.

Приборкувач драконів

Та навіть після виграшу у власній справі Ісаак не зупинився

Після остаточного виправдання Ісаак Райт вступив на юридичний факультет Університету Сент-Томас, який закінчив з відзнакою у 2007 році. Колишній ув’язнений був тут своєрідною знаменитістю і настільки швидко розвивався в навчанні, що на його честь названа університетська їдальня.

Однак офіційний диплом ще не відкриває двері до офіційної роботи в суді. Кандидатуру Райта повинна була схвалити суддівська колегія Нью-Джерсі, а ці хлопці не збиралися здаватися так просто.

Життя Райта опинилася під ковпаком. Кожен його крок, кожне знайомство уважно оцінювали в місцевому поліцейському управлінні, де до «переможця корумпованих драконів», як його прозвали журналісти, свої рахунки.

Замість висновків

Однак Ісаак Райт прекрасно розумів всю відповідальність. У 2017 році система здалася, і він отримав ліцензію на роботу адвокатом у тому суді округу Сомерсет, де йому колись винесли обвинувальний вирок. 

Ісаак дав присягу дотримуватися Конституції та пообіцяв, що його «боротьба з драконами» тільки починається:

«Я вирішив вивчати право для однієї єдиної мети. Ця мета — вбивати чудовиськ нашої судової системи за гроші. Втім, якщо чудовисько досить велике і справа, в якому воно замішане, досить важлива, я буду робити мою роботу безкоштовно! Тим більше якщо при цьому вдасться допомогти людям, які не в змозі допомогти собі».

Автор: Назарій Стах

Джерело: abajournal.com, news.rambler.com

Фото: Pexels