За вигул собаки — арешт: як в Ірані борються з домашніми тваринами


В столиці Ірану Тегерані віднедавна почалася ціла хвиля арештів: місцева поліція назвала вигул собак у парках злочином, тому власників затримують, а улюбленців відбирають.

Заборону на вигул собак влада пояснює необхідністю “захистити громадську безпеку”. Про це пише ВВС. 

Тим часом парламент Ірану розглядає законопроєкт, що дозволить мати домашніх тварин лише за спеціальним дозволом.

У проєкті закону вказано: щоб придбати собаку чи кішку іранцям потрібно звернутися до спеціального урядового комітету. При цьому за “ввезення, купівлю й продаж, перевезення та утримання” будь-яких домашніх улюбленців, аж до кроликів й черепах, передбачений штраф у приблизно 800 доларів.

За словами президента асоціації ветеринарів Ірану та противника законопроєкту доктора Паяма Мохебі, дебати щодо цього почалися понад десять років тому. Тоді група іранських депутатів пропонувала конфіскувати собак у їхніх власників й відправити їх до зоопарків або кинути у пустелі.

“За цей час вони кілька разів змінювали законопроєкт і навіть обговорювали тілесні покарання для власників собак. Але в результаті проєкт так і не просунувся”, — розповідає Мохебі.

В ісламській традиції собак вважають “брудними” тваринами. В очах нового режиму вони також символізували Захід і його спосіб життя, який іранська влада намагалася викорінити.

“Поліцейські затримують людей за те, що вони вигулюють своїх собак або навіть просто перевозять їх у своїх автівках. І це робиться лише тому, що вони вважають собак символами вестернізації”, — пояснює Шемірані.

За його словами, влада навіть створила “в’язницю” для вилучених домашніх тварин. “Ми чули безліч жахливих історій про це місце, — додає він. — Тварин тримають просто неба без нормальної їжі й води, а у власників з’являється безліч проблем із законом”.

Новий законопроєкт, що обмежує володіння домашніми тваринами, також пов’язаний із труднощами в економіці Ірану через багаторічні західні санкції. Три роки тому влада Ірану заборонила ввезення в країну корму для тварин іноземного виробництва — це пояснювали заходами щодо збереження валютного резерву країни.

Новий законопроєкт, втім, стосується не лише собак, а й кішок та інших домашніх тварин (там згадуються навіть крокодили). І це попри те, що Іран – батьківщина перських кішок, однієї з найпопулярніших порід у світі.

Президент асоціації ветеринарів Ірану доктор Мохебі вважає цей проєкт ганебним. “Якщо парламент ухвалить цей закон, наступні покоління пам’ятатимуть нас як людей, що заборонили собак за те, що вони — собаки, і котів, тому що вони — коти”, — каже Мохебі.

Фото: Liga.net