За останні десять років в Україні винесли 36 вироків за наругу над національним прапором


30 років тому, 18 вересня 1991 року, синьо-жовтий прапор отримав в Україні статус державного.

Згідно з ч. 1 статті 338 Кримінального кодексу за публічну наругу над прапором, гербом або гімном можна отримати штраф або до трьох років в’язниці.

За останні 10 років суди винесли 36 таких вироків.

Про це повідомляє Опендатабот.

Найбільше вироків — більше третини від загального числа — винесено в Донецькій і Луганській областях.

У судовому реєстрі можна відзначити дві хвилі судових вироків за наругу над державною символікою, які досягли піку у 2015 та 2020 роках — 10 і 7 випадків відповідно.

Після пікових років обидва рази настав різкий спад — наприклад, у 2016 році знайшовся лише 1 вирок, а в поточному році ще не винесено жодного.

Дії обвинувачених в більшості випадків наступні: в присутності очевидців вони зривали з кріплень вивішені на вулицях національні прапори, після чого, в залежності від настрою, рвали їх, топтали, підпалювали або викидали в смітник.

Іноді зустрічалися й більш екзотичні способи наруги — так, один із засуджених висякався в зірваний прапор, а ще один «демонстрував на адресу прапора непристойні жести».

Протягом десятиліття хулігани, що зривали прапори, зазвичай відбувалися штрафом у 850 гривень або умовними термінами.

Тюремним ув’язненням справа закінчувалася нечасто — приблизно в одному випадку з восьми. Всі терміни теж різні — шість місяців арешту, 1 рік, 2 роки та максимальні 3 роки.

З грудня 2019-го закон пожорсткішав. Згідно з його новою редакцією штрафи зросли в десятки разів. У 2020 році вже присуджено два підвищених штрафи в розмірі 17000 і 25500 гривень.

Крім того, влітку 2021-го у Верховній Раді зареєстровано проєкт Закону № 5670, покликаного розширити положення ч. 1 статті 338 КК і ввести кримінальну відповідальність за «публічну наругу над українською мовою як державною».

Покарання передбачається таке ж, як і у випадку з прапором: штраф від 17 тис. до 68 тис. грн або арешт на строк до 6 місяців або позбавлення волі на строк до 3 років.

Примітно, що в чинній редакції статті 338 є і друга частина, караюча за наругу над прапором або гербом іноземної держави, але по ній за останні 10 років не знайшлося жодного вироку.

Джерело: Опендатабот

Фото: Pexels