Юрист майбутнього: що він робитиме?


Один зі способів описати юриста майбутнього — це скласти список ключових завдань, які йому належить вирішити, і які виявлять необхідні для цього навички. А що це за челленджи майбутнього — розповідаємо далі.

1. Відстоювання верховенства закону.

Закон — фундамент демократії, що скріплює її інститути наче «розчин». Юристи — фахівці першого реагування та останні захисники. Позиції верховенства права сьогодні хитаються у всьому світі, і юристи-справжні та майбутні — мають прийняти цей виклик. Як кажуть молоді адвокати Європи: «Я виріс в ЄС і брав свободу як належне. Більше цього немає. Я радий, що став юристом, щоб боротися за це ».

2. Забезпечення доступу до правосуддя.

Верховенство закону вже не абсолютно, коли значна частина суспільства не має змоги захищати свої права. Так йдуть справи в США і Великобританії, так і в інших країнах ситуація схожа. У закону є проблема з розподілом.

Зараз у світі спостерігається дисбаланс: занадто багато безробітних адвокатів при мільйонах потенційних клієнтів, які потребують їхньої допомоги, проте, не можуть її собі дозволити через високу вартість послуг. Ситуацію можна виправити. Як? Завдяки технологіям, грамотному менеджменту проєктів, співпраці.

3. Збереження свободи слова при гарантії того, що соцмережі та фейкові новини не спотворюють факти й докази.

Захист вільної преси вже давно є місією юристів. Популярність соціальних мереж розширили цю задачу і зробили її ще більш актуальною. Для багатьох, соціальні медіа — джерело «новин», «альтернативний прес», у яких немає фільтра на правдивість, які можуть створити вірусний ефект за лічені хвилини.

Тим часом соцмережі стрімко замінюють традиційні засоби масової інформації, стаючи глобальною платформою, на якій, на жаль, є місце і для альтернативних фактів, пропаганди та дезінформації під маскою новин.

Тому ключове завдання для юристів — не допустити суду громадської думки, яке ґрунтується на недоведених фактів. Інакше судовий процес ризикує стати маргінальним. Юристи повинні взяти на себе ініціативу щодо оптимізації судового процесу, використовуючи сучасні технології, щоб зробити його більш доступним, гнучким, оперативним і економічно ефективним, тобто відмінним від сьогоднішніх застарілих процесів.

4. Забезпечення широкого доступу в юридичну професію.

Зараз «правильні зв’язки» у світі мають більше значення, ніж будь-коли раніше. Для підвищення довіри людей до закону і права ЗВО повинні готувати справжніх юристів. 

До прикладу, Великобританія нещодавно зробила сміливий крок в цьому напрямку з її «Супер Іспитом» (SUPER EXAM). Британське незалежне Управління з регулювання діяльності солісіторів (соліситор — категорія адвокатів у Великобританії, які готують судових матеріалів для ведення справ баррістер — адвокатами вищого рангу) вже обходяться без формальної юридичної освіти в якості обов’язкового для отримання ліцензії на діяльність. Вони складають іспити на перевірку знань щодо основних принципів права; на наявність сучасних навичок (управління проєктами, технології, комунікація з клієнтами та т. д.). Безумовно, важливим є також і досвід. 

Таким чином, пройшовши цей іспит соліситор вже практично (а не тільки теоретично) готовий приступити до роботи. «Супер Іспит» також скорочує витрати на отримання юросвіти, таким чином, сприяє широкому доступу в юридичну професію.

5. Дотримання етичних стандартів.

Закон — це великий бізнес. Однак закон — ще й професія, яка повинна відповідати нормам етики. Юристи знаходяться під постійним тиском — з боку клієнтів, економіки, сучасних технологій і ін.

Юристи майбутнього повинні дотримуватися етичних стандартів не тільки для того, щоб захищати правопорядок, а й забезпечити баланс юриспруденції як поважної професії і прибуткового бізнесу. Вони повинні надавати послуги швидше і краще, але не на шкоду етичним нормам.

Навички, якими повинен володіти юрист, щоб справлятися з цими завданнями

Протягом тривалого часу, просто «знання законів» було єдиною вимогою для адвокатів з надання юридичних послуг. Ті дні пройшли. Юристу майбутнього, крім знання теорії, доведеться розвивати інші навички. Які?

  • розуміння, як сучасні технології можуть поліпшити надання юрпослуг (наприклад, кібербезпека, наукові дослідження, управління контрактами, і т. д.);
  • вміння і знання правил управління проєктами;
  • гнучкість і розуміння бізнес-трендів;
  • робота з клієнтами;
  • комунікації;
  • продаж і маркетинг;
  • розуміння глобальних трендів ринку юридичних послуг;
  • усвідомлення того, що він став частиною культури права і професії юриста;
  • психологія, навички емоційного інтелекту (здатність людини сприймати власні емоції і керувати почуттями для ефективного вирішення завдань).

Сьогодні розвинений емоційний інтелект називають найважливішим елементом високої кваліфікації юриста.

Кращий юрист — це людина, що поєднує високий IQ і EI. Юрист майбутнього має схожі з лікарем навички. Він повернеться до ролі довіреного радника. Свої знання (практичні та теоретичні) буде інтерпретувати в судження і вчинки, спрямовані на розв’язання проблем клієнта. У певному сенсі професія юриста «повертається до своїх джерел».

Автор: Назарій Стах

Джерело: forbes.com

Фото: Pexels