Юристи-науковці провели дослідження, за що судді висміюють адвокатів


Витівки та дотепи, які судді Верховного суду США відпускають під час слухань, стали предметом наукового дослідження двох північноамериканських вчених-юристів.

Про це повідомляє видання National Law Journal, передає Legal.Report.

Юрист Тоня Якобі з Північно-Західного університету та його колега Меттью СЕГ з чиказького Університету Лойола вивчили стенограми судових слухань, які проходили в Верховному суді з 1955 по 2017 рік. Дослідники виявили понад 9000 суддівських реплік, що викликали, згідно з позначками в звітах, сміх в залі — в середньому по 1,32 під час кожного слухання. Аналіз суддівських дотепів виявив ряд закономірностей. Виявилося, що їх кількість помітно зросла з середини 1990-х — на сучасний період припадає понад дві третини всіх знайдених жартів. У доповіді наголошується, що верховні судді стали в цілому набагато більш балакучими в порівнянні з попередниками і все частіше втручаються в хід засідання.

Разом з тим більшість суддівських жартів дослідники визнали однотипними і несмішними в традиційному сенсі цього слова. Автори доповіді зазначили, що суддям і не треба бути дотепними, щоб спровокувати сміх в залі суду. В суворій офіційній обстановці сторони, як правило, відчувають сильний стрес і готові сприймати будь-який, навіть самий абсурдний гумор з боку людини, що знаходиться на вершині владної ієрархії. У звіті вказується, що судді схильні використовувати жарти як інструмент пропаганди і зброю проти слабких. Так, дослідники виявили, що найчастіше судді ВС жартують з адвокатів, з якими вони не згодні, а також тими, хто не може підібрати переконливих аргументів. Також в зоні ризику опинилися юристи-початківці.

У доповіді також представлений рейтинг суддів ВС за числом смішних реплік за останні 60 років. Найбільшим«гумористом» виявився покійний Антонін Скалія (займав пост в 1986-2016 рр.), який відомий своїми в’їдливими жартами і сарказмом. На другому місці — діючий суддя 80-річний Стівен Брайер, більшість жартів якого, як сказано в доповіді, навпаки, пов’язані «або з дурістю, або з самознищенням». Замикає трійку лідерів-жартівників діючий голова ВС Джон Робертс.

Фото: Steve Petteway