Як заснувати громадську організацію?


Дар'я Пристайко

Членкиня ВП ВМГО «АЙСЕК в Україні» у місті Києві


Про те, як заснувати громадську організацію та обʼєднати однодумців: від ідеї та концепції до офіційної реєстрації.

«Я хочу змінити світ на краще». Якщо у вас коли-небудь з’являлася така думка, ви могли стикнутися зі страхом дії або з обмеженими ресурсами для здійснення свого задуму. Та сучасність потребує ініціативних людей, у яких голови постійно вирують ідеями, а запал, здається, ніколи не зникає.

Світ шукає лідерів, а лідери шукають можливості реалізації свого бачення змін, які їм дають різноманітні організації.

Громадська організація (ГО) — це, у першу чергу, добровільне об’єднання людей задля спільної мети, а також неймовірний простір для розвитку себе, свого суспільства та світу навколо себе.

Такі організації неприбуткові, тобто їх члени не отримують фінансової винагороди за свою діяльність. Якщо ви зі своїми друзями поприбирали в під’їзді — ви молодці, та, на жаль, громадської організації ви не створили.

«А якщо я захочу відкрити ГО для розвитку потенціалу молоді та допомоги країні, що мені робити?» — запитаєте ви. Відповідь на це питання ми з вами зараз і дізнаємося.

Перш за все, вам потрібно звернути увагу на:

  • Ваші вік (від 18 років) та громадянство (українець/українка). Ваші іноземні друзі, які вже довгий час проживають на території України, можуть бути співзасновниками. До своєї ініціативи ви зможете долучити своїх молодших братів чи сестер, яким виповнилося 14 років. Чим не повноцінний склад організації?
  • Вам треба ідея, цікава концепція, а потім уже реєстрація в органах Міністерства юстиції.

Щодо гарної концепції. Давайте подумаємо, чим буде займатися ваша громадська організація, які цінності нести, на яку аудиторію вона буде розрахована та яких людей об’єднуватиме. Якщо ви ще думаєте над цим, то розглянемо приклад найбільшої міжнародної молодіжної організації у світі AIESEC.

AIESEC — це міжнародна молодіжна організація:

  • непартійна (ваша майбутня ГО не може бути партійною, контроль із боку держави вам не потрібний);
  • неприбуткова (ваша організація буде приносити вам та вашим однодумцям задоволення від своєї діяльності та місії, а не від грошової винагороди);
  • незалежна (тут усе зрозуміло само собою)

Мета цієї організації — досягнення миру та реалізації лідерського потенціалу молоді шляхом міжкультурних обмінів та членства в організації.

Ваша ідея може бути будь-яка: просвітницька діяльність, допомога тваринам чи навіть спортивний клуб для бабусь, які вже відправили своїх онуків на навчання. Будь-що, що могло б бути цікавим і корисним людям навколо та, звісно ж, відповідало б вашим життєвим цінностям.

Ідея є, концепція є, тепер залишились бюрократичні процеси. Формально процес становлення ГО можна поділити на декілька етапів, а саме:

  • проведення установчих зборів, на яких ви вирішите питання місцезнаходження, мети, діяльності, головування та затвердите статут своєї майбутньої ГО;
  • державна реєстрація громадської організації (не забудьте подати перелік документів на розглядання, якщо все добре, то формується відповідний наказ);
  • включення громадської організації до реєстру неприбуткових організацій (з документами та заявами доведеться ще трішки походити);

Й ось, ви можете вважати себе засновником (або засновницею) однієї з тисяч громадських організацій України та здійснювати свої мрії та мрії багатьох людей через улюблену справу.


📌  Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «Блоги».