Як виступати публічно?


Від публічних виступів юристу нікуди не дітися: презентувати свою позицію перед колегами, захистити клієнта в суді або виступити на конференції. Ті, у кого досвіду виступів немає або мало, часто стикаються з проблемами та переживаннями, що все піде не так. Але це можна здолати.

З острахом виступу ми починаємо стикатися ще в ранньому дитинстві. Але часто так буває, що все летить в тартарари, і вже до зрілого віку ми розуміємо, що не можемо толком зв’язати й пару слів, коли мова заходить на публіку. Те, що так красиво звучить в голові, при спілкуванні обертається безглуздим беканням в живому діалозі.

На Заході цю проблему вже давно вирішують різними методиками та знімають про це кіно. А ось наш менталітет не звик «виносити сміття з хати» — ми намагаємося самі розв’язувати свої проблеми.

Але коли мова заходить про такі фундаментальні речі, як дикція, техніка голосу і невербальні жести — необхідно визнати, що самі такі речі не проходять. Ми вирішили допомогти та на прикладі відомих героїв фільмів продемонструвати, що боятися треба не виступів, а того, що сказати просто нічого.

Питер Динклэйдж угадал судьбу Тириона Ланнистера в 8 сезоне «Игры престолов»

«Я п’ю та знаю про що говорю …». Тіріон Ланністер

Знаменитий герой «Гри Престолів» не володів лицарським талантом чи привабливою зовнішністю, але зумів вплинути на хід подій Вестерос як ніхто інший. У чому його перевага? Чому його слухають?

Тому що його мова виразна, логічна і послідовна, а головне — він знає, що говорить. Можна вивчити хоч греблю гати красивих фраз або записати їх на папірці, але якщо ви не розумієте суті предмета, перше ж питання з аудиторії поставить вас у глухий кут.

Якщо ви не можете сказати щось перед аудиторією, першопричина може критися в тому, що сказати-то і нема чого. І мова тут не про зубріння матеріалу, а про усвідомлене розуміння теми.

У фільмі «Капітан Фантастик» батько просить маленького сина розповісти про «білль про права». Той відразу починає розповідати завчений текст, але батько швидко поправляє його і вимагає пояснити сенс документа не просто своїми словами — потрібно було показати, що він знає, який вплив справив цей американський звід фундаментальних законів на громадян США, і як він сам до цього ставиться. П’ятирічний малюк впорався із завданням не зупинившись.

Зоряні війни ізгой один бодхи. Хто є хто у фільмі «Зоряні війни:  Ізгой-Один. Касіян Андор - командир без загону

«Я не відаю страху — все у владі великої Сили». Чіррут Імве

Впевненість, з якою твердить ці слова герой фільму «Зоряні війни. Бунтар один», вселяє те ж почуття у всіх його товаришів. Саме з впевненості починається планомірна перемога на публічному виступі, тож перш ніж приступати до шліфування грамотності мови, варто почати  з глибинних якостей своєї особистості.

Три складових, яким вам слід навчитися:

  • спокій;
  • розважливість;
  • уважність.

Не потрібно ставати героєм — досить зуміти приборкати власні почуття. Прийомів для цього багато (правильне дихання, думки про щось хороше), але найважливіше та вирішальне — знання. Тільки воно вселяє впевненість, що все буде так чи інакше.

До прикладу ви виступаєте на конференції перед колегами, аналізуючи ефективність новел Кодексу з процедур банкрутства. Тут багато людей, які уважно слухають вас. Але їх не варто боятися — це все дорослі люди, які й самі прекрасно розуміють, як непросто виступати публічно. Ще й на таку тему. Вони не почнуть криваву вакханалію, якщо ви запнетеся або витратите якийсь час на пошук потрібного місця у своїх нотатках. 

Багато хто боїться, що питання «із залу» поставлять їх в глухий кут, і на це є свої причини. Не завжди тема виступу нейтральна — іноді доводиться доводити своє, ретельно приховуючи недоліки або помилки в чому б то не було. Страх, що ці підводні камені спливуть назовні, і у вас не вистачить компетенції пояснити їх значення, актуальне найчастіше.

Звичайно, в кожній ситуації свої нюанси, і єдиного шаблону тут немає, але і тут знання врятує вас. Є така приказка: «великий не той, хто переміг, а той, хто уник битви»? Так ось: виступ, після якого залишається купа питань, — свідомо невдалий. Уникай питань, ґрунтовною розповіддю, яка максимально дистанціюється від можливих уточнень з боку слухачів. Кращий експромт – той, який ретельно підготували тиждень тому. 

Тож боятися питань не потрібно. Їх просто не буде, якщо ви готові до них.

Факты о кино. Хранители | Пикабу

«Ніхто не бачить цього, але для мене його обличчя — це відкрита книга». Озімандіас

Проблема голосових інтонацій і невербального спілкування з залом або конкретним співрозмовником лежить в зовсім іншій площині. Розповідати про щось з кам’яним обличчям та рівним голосом — це категорично неправильно. Синдром «доктора Манхеттена» або «Крістен Стюарт» — цілком буденна річ в нашому житті.

Жива людина викликає живі емоції — це аксіома, яку не зламати. Суть в тому, що ваш голос та міміка — такі ж інструменти, як і мова. Їх потрібно використовувати вміло і зі знанням справи.

За допомогою різних психологічних і акторських прийомів можливо утримувати увагу аудиторії, відповідати на питання опонента і за інтонацією розпізнавати його реакцію на ті чи інші відповіді, вчасно змінювати свою лінію поведінки або ставлення до інформації, щоб бути з аудиторією на одній хвилі.

Бойцовский клуб – смотреть онлайн – КиноПоиск

«Подолати страх. Відсікти зайве. Відкинути все, що не має справжньої цінності. І пливти». Оповідач

Уміння красиво та логічно висловлюватися — всього лише пів справи. Усе найкраще народжується в спілкуванні, конфлікті. Саме на останньому ґрунтується існування людства, саме в суперечці криється зерно істини, виростити яке можна лише знаючи, як аргументувати свою точку зору, і розуміючи, чого домагається опонент.

Як герой Едварда Нортона, будучи напівсонним офісним працівником проходить через буйну атмосферу «Бійцівського клубу», тренував свої навички, так і звичайні люди загартовують свій характер у дискусіях та вчаться перемагати в будь-якій конфліктній суперечці.

Це неймовірно корисне заняття, прокачувати не тільки гнучкість мови, а й внутрішню душевну броню. Тут немає часу та нотаток під рукою: перемога залежить тільки від вашої підготовки, де 50% — психологічна стійкість, а 50% — інтелект.

Джерело: klever.blog, courseburg, brodude