Як тримати мозок в тонусі? Поради, перевірені власним досвідом


Нелі Ніколава

адвокатка


Цікаві та швидкі вправи й практики, які допоможуть тримати мозок в тонусі. 

Юристи – це люди розумової праці, які повинні вміти чітко висловлювати свою думку, знаходити аргументи на користь своєї позиції у спорі, блискавично реагувати на неочікувану зміну обставин та величезну кількість інформації тримати в голові. Для того, щоб успішно робити все вищеперелічене та виконувати іще безліч інтелектуальних завдань, з якими ми постійно стикаємось, необхідно мати певні розумові здібності. Вони, на тому чи іншому рівні, є у кожного. Проте – от несподіванка! – виявляється, що мозок необхідно постійно тренувати, аби залишатись у формі.

Чи помічали ви, як складно після тривалого відпочинку повертатись до розумової роботи? Як важко працює мозок, ніби скрипучий заіржавілий механізм? І не дивно, адже вчені з німецького університету Ерланген встановили, що, наприклад, двотижневий відпочинок на морі призводить до зниження рівня IQ на 20 пунктів, зокрема, через «нічогонеробіння». Та й рутинний плин життя, одноманітність виконуваної роботи також не кращим чином впливають на розумові здібності.

Вправи й практики для мозку

Отже, тренувати мозок варто кожному, чия діяльність пов’язана з інтелектуальною роботою. У мережі інтернет є багато статей, порад, книг про те, як підвищити рівень інтелекту, покращити пам’ять, розвинути мислення. Проаналізувавши цю інформацію, я визначила для себе найбільш приємні, цікаві та швидкі вправи й практики для мозку, які легко вписались у мій звичайний день і не потребують багато часу або спеціальної підготовки.

Медитація

Здивувались? І я також навіть уявити не могла, що медитація сприяє покращенню розумових здібностей. Однак дійсно, якщо робити все правильно, можна значно підвищити здатність до концентрації уваги. Концентрація уваги – це вкрай важливе вміння, яке багато хто, мені здається, недооцінює. Особливо в наші часи гаджетів та величезної кількості інформації, яка безперервно надходить з усіх боків, стає дедалі важче зосереджувати увагу на чомусь конкретному. При цьому низький рівень концентрації уваги призводить до зниження продуктивності та збільшення кількості часу, що витрачається на виконання тієї чи іншої задачі.

І саме тут на допомогу приходить практика медитації, яка передбачає не тільки повне розслаблення, а й концентрацію на диханні, відчуттях, своєму тілі. В ідеалі, звичайно ж, приділяти медитації 20-30 хвилин щодня, проте не всі можуть собі це дозволити. І я не можу, тому я знайшла вихід – просто закрити очі та хоча б на 2 хвилини зосередитись на своєму диханні й тільки на ньому, без жодних інших думок. Здається, що це дуже легко, але спробуйте і зрозумієте, скільки це насправді вимагає зусиль.

Вправа «Годинник».

Візьміть аналоговий годинник (або відкрийте в інтернеті) та спробуйте протягом 1 хвилини спостерігати за секундною стрілкою і думати тільки про неї, не відволікаючись. Поступово час виконання вправи можна збільшувати, наскільки заманеться. Цю практику використовують для тренування космонавтів під час підготовки до космічних польотів.

Пригадування подій дня перед сном

Психологи радять закінчувати свій день, подумки дякуючи Всесвіту або Богу (хто у що вірить) за все те чудове, що сталося з вами протягом дня, або навіть завести «щоденник подяк» і фіксувати у ньому усі речі, за які ми вдячні життю. Я ж вирішила поєднати психологічну практику із вправою для мозку, тож перед сном намагаюсь відтворити у своїй уяві день, що минув, пригадуючи якомога більше деталей. Це тренує пам’ять, уяву, а ще є досить дієвим снодійним – мені ще жодного разу не вдалося дійти у спогадах хоча б до середини дня.

Усні обчислення

Знаю, що багато хто з юристів ненавидить математику, але марно. Кращий тренажер для розуму знайти важко. Пам’ять, швидкість мислення, уважність  — все це можна значно покращити, кожного дня потроху практикуючи підрахунок в умі. І тут мова не йде про обчислення інтегралів, квадратні рівняння або тригонометричні формули, достатньо простої арифметики. Можна завантажити на свій смартфон спеціальний застосунок, яких існує просто безліч (рекламу робити не буду, знайти щось собі до смаку дуже легко) або хоча б обраховувати суму покупок у магазині чи замовлення в ресторані не на калькуляторі, а в голові.

Читання вголос

Проговорювання прочитаного допомагає більше зосередитись на матеріалі, а ще розвиває дикцію. Неважливо, що читати вголос – казку дітям або якийсь нормативно-правовий акт, а можливо, художню літературу для душі. Головне, що прочитане краще закріпиться у пам’яті, тому що думки будуть максимально зосереджені на тексті.

Вивчення іноземної мови

Про усі переваги цього напряму годі й говорити – недарма існує крилата фраза «скільки мов ти знаєш – стільки разів ти людина». У час глобалізації знання хоча б однієї іноземної мови є необхідною ознакою освіченої людини. Знову ж таки, необов’язково відвідувати школу іноземної мови або проходити складний ґрунтовний курс, достатньо 10-15 хвилин на день присвятити вивченню нових слів, читати книжки або дивитись фільми та серіали, навіть грати у комп’ютерні ігри іншою мовою. Цим ви не тільки покращите свої мовні навички, а ще й змусите попрацювати мозок.

Перевагою усіх перелічених мною практик є те, що кожну з них можливо виконувати будь-де і будь-коли (окрім, хіба що, читання вголос). Простоюючи  у черзі в канцелярію державної установи або годинами очікуючи судового засідання, яке затримується, пересуваючись у громадському транспорті можна не гаяти час, а провести розминку для мозку.
Не слід також недооцінювати важливість фізичної активності та прогулянок на свіжому повітрі, які також позитивно впливають на нашу здатність чітко мислити.

__________

Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «блоги».