Як стати успішним ІТ-юристом: 10 порад від практиків зі сфери ІТ
З розвитком ІТ-сфери на ринку праці зросла потреба не лише в технічних спеціалістах, але і супровідних професіях: ІТ-рекрутер, продуктовий піарник та маркетолог.
Порівняно високий рівень фінансової винагороди, комфортні умови та можливість гнучкого графіка, які першочергово були доступні лише технічним спеціалістам, тепер приваблюють і представників гуманітарної сфери. Не виняток і юристи.
Але робота в ІТ-компанії вимагає від юристів якісно нового підходу, тому багато говориться про те, що ІТ-юрист — окрема професія. І як окремий напрямок ІТ-право ставить перед експертами високі вимоги. Попри це багато юристів дуже зацікавлені в роботі в ІТ-сфері та хотіли б допомагати розвивати інноваційну сферу. Тож ми зібрали декілька ідей, як швидко освоїтися та реалізувати себе в ІТ.
Марія Давиденко та Оксана Петрусь, старші юристи компанії Alcor, яка займається юридичним супроводом іноземних ІТ-компаній в Україні, розповіли, що однією з основних навичок для ІТ-юриста є вміння вести комунікацію.
“Для вирішення завдань клієнта потрібно не лише розуміти типові проблеми ІТ-бізнесу, але і вміти вловити персональний «біль» замовника, а подекуди – «біль» його контрагента. Саме тому нам довелося приділити увагу своїм комунікаційним навичкам, адже клієнта представляють люди з власним досвідом, експертними знаннями та очікуваннями щодо роботи юриста, і саме від якості спілкування з ними багато у чому залежить фінальний результат. Звичайно, набір комунікаційних навичок охоплює не лише усне спілкування з клієнтом при обговоренні поточних завдань – вам також дуже знадобиться email etiquette та вміння вести переговори.”
Порада №1. Щоб стати успішним ІТ-юристом, приділяйте увагу навичкам спілкування, вмінню активно слухати та аналізувати, розуміти партнера, а також аргументувати та вести переговори.
Крім комунікації, Марія та Оксана визначили, що важливими для ІТ-юриста є також навички ефективної командної роботи.
“Корисними виявились і навички роботи в команді – якщо ви хочете працювати в ІТ, будьте готовими шукати спільні рішення не лише разом зі своїми колегами, але й зі спеціалістами клієнта – юристами, бухгалтерами, фахівцями з кадрів тощо. Наприклад, якщо ви хочете підготувати для клієнта дійсно якісну документацію щодо обробки персональних даних, вам доведеться глибоко зануритися у внутрішні процеси клієнта, і без тісної співпраці з ним ви точно не впораєтесь – навіть якщо клієнт переконує, що у них «все, як у всіх» і потрібно просто «вислати шаблончик».”
Порада №2. Для успіху в ролі юриста в ІТ-сфері, розвивайте в собі вміння знаходити спільну мову не лише з колегами, але і з представниками інших професій. Адже часто доведеться працювати з ними, щоб надати необхідний сервіс.
Катерина Тихонова, яка обіймає посаду старшого юридичного радника в компанії Luxoft, розповіла про те, як вона почала працювати в ІТ-компанії та що їй для цього довелося зробити.
“Чесно кажучи, коли я потрапила до IT сфери, вона не була така “хайпова” як зараз. Мені дуже подобалась сфера інтелектуальної власності, і мені здавалося, що ІТ сфера це якраз вона і є (насправді — не зовсім). Коли я тільки прийшла до Luxoft (в далекому 2013), я зрозуміла, що IT — це набагато комплексніша галузь, яка включає і податкове, цивільне, господарське, кримінальне право і т.ін.”
Порада №3. Будьте готові до того, що ІТ-право не обмежується окремим напрямом юриспруденції та охоплює значно більше.
При цьому, чи не основною передумовою успіху юристів в ІТ, є розуміння специфіки бізнес-сфери та бізнес-процесів, щоб пропонувати бізнесу ті рішення, які сприятимуть росту.
“Але найбільший виклик особисто для мене — це було змінити своє “виключно юридичне світосприйняття” та почати мислити в категоріях, в яких мислить бізнес. Мені треба було пересилювати себе і намагатись допомагати бізнесу, пропонувати якісь альтернативні варіанти, виділяти лише критичні ризики, замість того, щоб говорити “НІ” та виправляти граматичні помилки в договорах.”
Порада №4. Намагайтеся розвивати сприйняття бізнесу не лише через закони та норми, але і через призму інтересів бізнесу.
Якщо у вас виникло цілком логічне запитання — як саме розвивати в собі розуміння інтересів бізнесу, то Катерина пропонує такий підхід:
“Окрім американських підручників та проходження різноманітних курсів з IT права, дуже важливо розвивати в собі “бізнесове мислення” проходячи курси та/або спілкуватися з людьми з індустрії про те, як працює галузь всередині, які існують моделі ціноутворення та взаємодії з клієнтами, про проджект\продакт менеджмент і т.ін.”
Порада №5. Читайте книжки про бізнес, проходьте курси підвищення кваліфікації та вивчайте, як працює ІТ-галузь, як керувати проєктами, та розвивайте так зване бізнесове мислення, щоб відповідати потребам ІТ-компаній.
Про особливий підхід до юридичної практики в ІТ розповіла Катерина Зленко, керівник юридичного відділу продуктової компанії MacPaw. Вона привідкрила завісу щодо того, що є основою успіху в таких компаніях.
“Для того, щоб не тільки стати керівником, а й просто працювати в продуктовій компанії, вкрай необхідно любити та відчувати проблему, яку компанія вирішує для свого клієнта, бути максимально залученим в контекст. Звідти народжується любов до продукту компанії та до компанії в цілому.”
Порада №6. Щоб працювати в продуктовій компанії, постарайтеся добре зрозуміти продукт і відчути проблему, яку компанія вирішує для клієнта.
Крім цього вона поділилася власним досвідом, як їй вдалося дорости до позиції керівника юридичного департаменту.
“За такого підходу ти стаєш не просто “пожежником”, який тоне в оперативній діяльності та рутинній роботі — з’являється прагнення системно удосконалювати та впливати на роботу компанії, виховувати близьку компанії культуру в контексті юридичних питань. Так і сталося в мене. Основним викликом є — розуміти сутність бізнесу та його потреби, а не просто надавати юридичні послуги.”
Порада №7. Для успішного ІТ-юриста важливо розуміти суть бізнесу і його потреби, щоб була можливість не потонути в операційних задачах і впливати на роботу компанії.
Наприкінці ми поговорили про те, де юристи можуть здобути освіту та особливі навички, які потрібні ІТ-компаніям, з Сергієм Овчаренком, експертом фінансово-правового комітету IT Ukraine Association.
“Питання освіти для ІТ-сфери є досить болісним. Під час навчання в університеті мені не вистачало прикладних знань — на жаль, наша система освіти більше академічна ніж практична. Але для роботи в ІТ-компанії мало просто знати закони, тут потрібні вміння аналізувати та читати поміж рядків. Тож, якщо студент налаштований йти в ІТ-компанію, то варто брати ініціативу у свої руки та знаходити можливості для саморозвитку: семінари, курси, тренінги та стажування.”
Порада № 8. Не розраховуйте лише на університет. Займайтеся саморозвитком, беріть участь в муткортах, семінарах та тренінгах, розвивайтеся з допомогою досвідчених менторів або стажувань.
Як зазначив Сергій, знання з ІТ-права можна отримати в закордонних університетах, де напрямок більш розвинутий.
“Ще один варіант — поїхати за кордон. Там університети пропонують навчальні програми саме для сфери інформаційних технологій, провідне місце серед них належить Каліфорнійському університету в Берклі. Я сам проходив там навчання: ми аналізували кейси, вчилися передбачати рішення суду і т.ін. Але навчання за кордоном, крім проходження процедури відбору, може коштувати дорого, а ще потрібен достатній рівень англійської.”
Порада №9. Якщо ви готові вкладати кошти у своє майбутнє і добре знаєте англійську, то здобуття освіти за кордоном буде непоганим кроком для побудови кар’єри.
Але Сергій стверджує, що на освітньому ринку України з’являються нові ініціативи, які дозволяють юристам перекваліфікуватися і здобути необхідні для ІТ-сфери навички.
“Український ринок вже також пропонує спеціальні навчальні програми, де юристи за декілька місяців можуть здобути знання для роботи в ІТ та зрозуміти, куди можна рухатися далі. Для прикладу, ІТ Ukraine Association разом з Факультетом правничих наук НаУКМА створили курс “Information Technology Law”, і я один з її викладачів. Такі програми дають учасникам можливість отримати якісні практичні знання і зрозуміти, чого від них хотітимуть в ІТ-компаніях. Крім юридичних питань, ми розглядаємо реальні проблеми, з якими стикаються ІТ-юристи. Також не варто забувати про нетворк, який може отримати студент. Навчання проходить інтенсивно, але якщо ви справді хочете працювати в ІТ-сфері, то отримаєте крутий результат. ”
Порада №10. Візьміть участь у спеціальній навчальній програмі з ІТ-права, де можете зрозуміти та отримати цінні навички роботи у сфері.
Сподіваємось, що завдяки коментарям експертів професія ІТ-юриста стала ближчою і зрозумілішою.
А якщо тебе зацікавила можливість здобути нові знання та стати крутим експертом з ІТ-права – тоді можеш ознайомитись з деталями за посиланням.