Як розвинути спостережливість і для чого це потрібно
Чи траплялось вам йти по знайомій вулиці і раптом бачити магазин чи деталь фасаду, яка там вже кілька років, а ви цього навіть не помічали? Тоді ви однозначно не відзначаєтесь спостережливістю. Варто зазначити, що це не означає тільки здатність бачити якісь предмети, вирізняти деталі серед безлічі інших, а й робити висновки з цього, будувати зв’язок між деталями та вчинками, подіями, намірами.
Навіть ті, що не захоплюються детективними історіями знають про відомого на весь світ детектива Шерлока Холмса, який одразу вихоплював деталі й складав їх в цілісну картину. Не менш феноменальними здібностями володів і герой романів Агати Крісті — Еркюль Пуаро, від якого не могла бути прихована жоден факт чи вчинок.
Є чимало таких унікальних героїв і в серіалах та фільмах, наприклад, психолог-практик Патрік Джейн, якого у відомому серіалі «Менталіст» зіграв актор Саймон Бейкер, також володів спостережливістю, вмінням бачити деталі, на які інші детективи не звертали уваги, і на їх підставі робив висновки про те, як і ким було вчинено злочин.
Без сумніву, такі здібності викликають захоплення і навіть заздрість, адже вони дають інформацію. А хто, як відомо, володіє нею, має владу над світом.
Спостережливість, є навиком, який цілком можливо натренувати. Перш за все, важливою складовою є ваша зорова пам’ять.
Скажімо, чи могли б ви зараз скласти фоторобот знайомих вам людей? Зазвичай в нашій пам’яті є загальний образ, а вам потрібні саме деталі: глибоко посаджені очі, ніс з горбинкою, овальне обличчя, родимка на правій щоці, ледь помітний шрам над бровою, тонкі губи тощо. При наступній нагоді, зверніть увагу на ці деталі більш уважно. Можна вдатися й до опису зустрічі загалом: приміщення, деталі інтер’єру, меблі, освітлення, одяг ваших співрозмовників, поведінка, час і т. д.
Є ще кілька вправ, які ви можете час від часу проводити у якості тренування.
Для однієї із них потрібно взяти якийсь предмет з багатьма деталями, розглядаємо його, фіксуємо уявний образ і переносимо його на папір. Не обов’язково володіти художніми здібностями, головне — це згадати і відобразити всі деталі, що характеризують даний предмет. Коли здається, що вже впоралися із завданням, можна ще раз окинути поглядом предмет, прибрати його і домалювати відсутні деталі.
Одержаний в результаті малюнок повинен повністю відповідати обраному предмету.
Можна робити те ж, але замість малюнка використовувати власну уяву: розглядаєте предмет, а потім описуєте його у всіх аспектах, які вдалося запам’ятати.
Більш складним виявляється це завдання по відношенню до людей, адже окрім зовнішніх характеристик, варто звертати увагу ще й на їх міміку та жести, як це робив герой Кел Лайтман, якого зіграв Тім Рот в серіалі «Теорія брехні», на їх одяг, поведінку, настрій та те, що вони говорять, зіставляючи це між собою.
Задавайте запитання, щоб дізнатись більше, робіть висновки, висувайте гіпотези, тільки не надто захоплюйтесь цією новою роллю, нехай це буде природна поведінка, звична розмова, а не допит.
Якщо одразу не вдається відтворити чи пригадати всі деталі, не варто розчаровуватись: ваш мозок ще не натренований помічати їх, він фільтрує інформацію, яка до нього поступає, відсіюючи ці дрібниці, і тільки тепер ви даєте йому команду спостерігати та відкладати їх у пам’яті. Трохи практики і в цьому вам не буде рівних.
А коли натренуєте зір, можна переходити до інших органів чуття: слуху, нюху, дотику тощо.