Як працює проєкт EasyDocs: конструктор юридичних документів


Нещодавно в Україні запустили проєкт EasyDocs. Це онлайн-сервіс, який допомагає складати юридичні документи. Згодом на платформі запрацював ще й безкоштовний онлайн-калькулятор пені по аліментах. 

Засновки проєкту — адвокат Юрій Бєрьозка та програміст Роман Романів. Ми розпитали їх, як з’явилася ідея запустити такий сервіс, у чому його особливості та чим він може бути корисний для людей

Як виникла ідея створити такий проєкт як EasyDocs?

Юрій: Про EasyDocs на 100% можна сказати, що це «карантинний» проєкт. Все почалось з того, що у березні 2020 року один мій знайомий запропонував створити сайт, на якому можна було б продавати зразки юридичних документів. Однак справа не пішла далі написаних зразків позовних заяв у галузі сімейного права та незначних розробок сайту. 

Водночас я випадково натрапив на український стартап Avodocs. Мені сподобалась ідея автоматизованого створення документу, яке не потребує залучення юриста. Але найбанальніша причина — було шкода зробленої роботи і я не хотів змарнувати її результати. Тому запропонував Роману створити схожий на Avodocs сервіс, надавши процесу автоматизації власного бачення та підходу. Роман підхопив ідею й у липні 2020 року ми почали розробку.

Розкажіть про історію його втілення — від ідеї до готової версії.

Роман: Спочатку задум полягав у найпростішому функціоналі: є шаблон, є онлайн форма для його заповнення та є механізм оплати, після якої створений документ має завантажитись на пристрій клієнта. Але потім до нас прийшло розуміння, що цього замало. Адже користувач має не тільки заповнити шаблон, але і правильно обрати саме той документ, що стосується його випадку. Наприклад, стягнути аліменти у порядку наказного чи позовного провадження — різниця є, але, як правило, на ній майже ніколи не робиться акцент на схожих сайтах.

Відтак, ми розробили розділ Easy-статті, який є своєрідним гайдом по шаблонах та їх оформленню. З’явились детальні коментарі до кожного поля вводу у формах шаблону, підказки, наочні приклади, а також верифікації, що дозволяють відфільтрувати помилки юзерів ще до моменту оплати. 

Які ще особливості сервісу?

Юрій: Взагалі, головним принципом під час розробки сайту стало попередження можливих помилок клієнтів щодо вибору правильного шаблону. Краще заздалегідь повідомити користувачу, що на основі інформації, яку він ввів —  документ йому не підходить, ніж дозволити оплатити за нерелевантний до його ситуації шаблон. Тому у клієнта завжди лишається опція звернутись за допомогою безпосередньо до нас, якщо серед асортименту шаблонів він не зміг знайти потрібного.

Наприклад, ми тестували одного з наших конкурентів. Він дійсно надає аналогічні послуги й ми таки отримали створений документ. Але у технічних аспектах, а також з точки зору покрокового алгоритму надання послуги, він виглядав настільки непродумано, що ми спершу подумали, що зіткнулись з шахраями. 

Мабуть, саме приділення уваги нюансам призвело до того, що проєкт розроблявся від початку до запуску близько 9 місяців. Ми навіть жартуємо, що це наша дитина 🙂

Чому саме такий функціонал?

Роман: Головний функціонал сайту складається з двох послуг: автоматизованого створення документа (без участі юриста) та більш традиційного складання документа за індивідуальним заповненням. Чому так?

  1. Замовити документ можна на будь-якому юридичному сайті. Тому автоматизація складання найпростіших позовних заяв — наша «фішка». Це дає клієнту право на вибір: або заплатити менше та отримати цікавий досвід створення документа, або традиційно замовити документ і заплатити дорожче за наш час та роботу.
  2. Ми недарма почали саме з автоматизації шаблонів сімейного права (розірвання шлюбу, стягнення аліментів тощо). Так, вони простіші з точки зору створення шаблону. Але, як правило, клієнти, що потребують таких документів, вже перебувають у складній життєвій ситуації. Дуже часто у них немає коштів на «дорогого» адвоката і вони й так користуються різними зразками. Проте, наскільки такі зразки якісні та актуальні — це питання. Тому ми вважаємо, що певною мірою зробили юридичні послуги доступними для такої категорії клієнтів. Адже сплатити 200 грн за готовий якісний документ — це незначна ціна.
  3. Можливо, це прозвучить зухвало, але ми хотіли б певним чином «виховати» наших клієнтів. Дати нагоду побути у ролі юриста та зрозуміти, наскільки інколи складно виробити правильну тактику та правову позицію, зібрати потрібні докази й подати до суду.

Тобто ви хочете, щоб люди за допомогою вашого сервісу відчули себе юристами?

Юрій: У нашому суспільстві є певна недооцінка роботи юриста, адже інтелектуальна праця — невидима. А коли юрист програє — ще й не дає бажаного результату для клієнта. А відтак у клієнта з’являється хибне враження, що він звертається до юриста лише тому, що у нього немає часу. А позов він і сам би склав та виграв справу, і навіть краще, ніж юрист (тут згадується сумнозвісна «крива подяки від клієнта юристу»).

Проте, останній пункт — це зовсім не головне для нас, а скоріше побічний наслідок того, що клієнт сам створює позов у автоматичному режимі.

Чим ваш сервіс корисний для юристів? 

Юрій: Ми не розглядаємо наш сервіс як такий, що має бути корисним саме для юристів. Інформаційне наповнення ми створювали саме під користувачів, які не мають юридичної освіти. Тому на нашому сервісі не варто чекати «супер складних» розборів практики Великої Палати Верховного Суду чи щось на кшталт цього. Для подібного контенту є багато інших ресурсів.

Але побічно він може бути корисним для юристів. Наприклад, для тих, хто взяв сімейну справу, але немає часу писати з нуля позов про стягнення аліментів. Наш функціонал дозволяє створити такий позов швидше, а сплачені 200 грн за позов компенсуються коштом оплати клієнта, яка очевидно, буде більшою. Чому б і ні?

Також ми створили безкоштовний калькулятор пені за заборгованість по аліментах. Результат розрахунку доступний у форматі MS Word і юристи можуть використовувати його як додаток до позову про стягнення пені по аліментах.

У чому полягає ваша перевага перед конкурентами?

Роман: 

  1. Як правило, конкуренти надають можливість або купити «голий» зразок, або заповнити шаблон без детального пояснення, для чого він, у якій ситуації його треба використати та які докази треба попередньо зібрати. Ми по-іншому підійшли до цього питання та максимально супроводжуємо консультаційною інформацією.
  2. Процес створення шаблону містить механізми захисту від помилок. Наприклад, перед оплатою ми попереджаємо клієнта про незаповнені ним поля або взагалі не даємо оплачувати за шаблон, якщо клієнт явно ввів інформацію, яка свідчить, що він або помилково обрав шаблон, або клієнт десь ввів некоректні дані.
  3. Ми диверсифікували шляхи завантаження файлу користувачем: він отримує його й електронною поштою, і шляхом автоматизованого завантаження. Крім того, зареєстровані користувачі у своєму кабінеті мають доступ до створених документів протягом року після їх завантаження. Тобто, треба дуже «постаратись», щоб не отримати придбаний документ.
  4. Ми помітили, що часто конкуренти фрагментарно охоплюють ту чи іншу тематику, у зв’язку із чим у клієнта немає вибору. Ми прагнемо розвиватись шляхом розширення тематик шаблонів за галузями права. Тобто, коли будуть з’являтися нові теми, то ми явно наповнимо їх по максимуму.
  5. Користувачі мають право вибору — завантажувати шаблон із введеними даними на сайті чи звантажити шаблон і заповнити документ вже на своєму ПК. Реєструватися для завантаження документа чи завантажити анонімно. Також ми подбали про доступ до файлів саме анонімних користувачів. Наприклад, в історії браузера залишиться посилання на анонімний документ, але це посилання є валідним лише хвилину часу. Ми вважаємо, що цього досить, щоб зберегти файл на ПК. Хочемо повторитися – треба дуже “постаратись”, щоб не отримати придбаний документ.

Ваша мета?

Юрій: Перетворитись у потужний, а головне — якісний онлайн-сервіс юридичних послуг. Юридичні послуги вже давно онлайн, але ми бачимо, що ця інтеграція буде лише посилюватись. У нас вже «Електронний суд», засідання у режимі відеоконференцій з використанням власних технічних засобів тощо. Рано чи пізно, державні механізми «суду у смартфоні», як висловився наш Президент, будуть налагоджені. І тоді для юриста не буде мати значення, з якої точки України його клієнт, адже матеріали справи відскановані до «Електронного суду», а у засідання можна «сходити» по Zoom, умовно кажучи. То чому замикатись в одному місті, якщо треба вчитись іти назустріч клієнту вже зараз?

Щодо монетизації: як це працює?

Роман: Специфіка нашого проєкту не потребувала попередньої підготовки до монетизації, пробних безкоштовних періодів тощо. Вже з початку запуску ми пропонуємо клієнтам готовий продукт, за який треба заплатити — за документ, який клієнт створює в автоматизованому режимі.

Звісно, є і безкоштовні шаблони й вони також будуть додаватись. Але у цій категорії ми розміщуємо ті документи, які ми не можемо зробити типовими через широке коло правовідносин, у яких ці документи можуть бути застосовані. Такі шаблони — максимально прості, а тому ми вирішили не брати за них оплату, оскільки клієнти мають орієнтуватись на них більше як на допоміжні документи до платних шаблонів.

Плани на майбутнє?

Юрій: Перш за все, ми маємо вийти на хороший рівень продажу наявних послуг. Крім того, після першої «хвилі» клієнтів — оптимізувати сайт, алгоритм надання послуг. Не слід забувати й про актуалізацію шаблонів у разі внесення змін у законодавство. Інакше кажучи, треба постійно удосконалювати проєкт та прагнути бути кращими.

Після цього плануємо запускати набори шаблонів у інших галузях права, крім сімейного. За задумом, все має бути набагато простіше, оскільки основа сервісу вже закладена. З іншого боку, ми пересвідчились, що навіть найпростіші речі треба ретельно налагоджувати. А з точки зору програмування — не «одну сотню» разів тестувати.

Як приклад інших планів: ми вже маємо готове технічне рішення щодо створення шаблонів юридичних документів. Тож, за потреби ми можемо його адаптувати під запити окремих підприємств або юридичних фірм, якщо для них характерне масове використання типових документів. До співробітництва готові й воно лише вітається!

Є й інші ідеї, але наразі їх рано реалізовувати. Зараз ми лише на початку шляху і маємо трішки «підрости» 🙂

Спілкувалася: Яна Собко