Як поводитись в суді: підготовка до судового розгляду та переможна стратегія
Як поводитись в суді? Це питання хвилює багатьох. Адже наявність правильно складеної позовної заяви та неспростовних доказів ще не гарантує вам перемогу в спорі. Безперечно, це буде хорошою підтримкою, але результат багато в чому обумовлений діями сторони в судовому процесі.
Загальні рекомендації: як вести себе в суді
Вивчайте матеріали справи за день до судового засідання. У день розгляду справи краще не напружувати свій мозок і не забивати собі голову.
Також не варто «зубрити» текст свого виступу напам’ять. В процесі доведеться багато імпровізувати, тому заучування не принесе великої користі. Але ви повинні добре знати всі тези, структуру свого виступу і суть ваших вимог.
Не репетируйте процес. Ви не знаєте заздалегідь, що буде. Розслабтеся і зніміть з себе зайву напругу. В іншому випадку, це напруга буде сковувати і спустошить вас зсередини.
Націлюйтесь на суддю!
Більшість людей робить поширену помилку. Ця помилка полягає в тому, що сторони в суді починають з’ясовувати стосунки, влаштовують безглузду полеміку. Один намагається переконати іншого у своїй правоті. Зупиніться! Ви йдете на засідання лише для того, щоб переконати суд! Допоможіть йому прийняти вірне рішення своїми доводами. Перепалка сторін тільки дратує суддю. Суд — це місце, де потрібно строго дотримуватися встановленого порядку. Тому поводитися на засіданні слід стримано.
Не турбуйтесь!
Сконцентруйтеся і зберігайте спокій. Інакше, ваша метушливість буде очевидна. Якщо ви в метушні готуєтеся до початку вашого виступу, то однозначно будете поспішати і під час викладу своєї позиції. В такому випадку, суддя не зрозуміє вашу позицію або доводи з першого разу. Це змусить його задавати вам все більше і більше уточнюючих питань. Такий стан може виявитися для вас не дуже вигідним.
Слід зазначити, що не варто витрачати на виступ більше 15 хвилин. Якісний виступ триває максимум 10 хвилин.
Будьте впевнені в своїй правоті!
В процесі, як правило, перемагає більш активна сторона, яка правильно структурує свою промову, вказує на недоліки в судженнях опонента. Ведіть себе так, як ніби ви знаєте напевно, що вас чекає успіх. Визначте ваші сильні і слабкі аргументи. Виходячи з цього, розробіть стратегію ведення справи. Переконайте інших, що ви прийшли з конкретною метою.
Покажіть вашу головну думку!
Поясніть сенс вашої вимоги. Зробіть очевидними ваші наміри. Сформулюйте їх належним чином. Суддя повинен побачити і зрозуміти, чого саме ви від нього хочете. Покажіть, чому йому слід вас захистити.
Будьте логічні!
В судовому засіданні не потрібно розповідати «все про все». Всі доводи і докази, на які ви посилаєтесь, повинні бути збудовані послідовно і прив’язані саме до ваших вимог. Не варто перераховувати «все підряд»! Докази повинні бути допустимими і відноситись до справи, а ваші аргументи повинні обґрунтовувати конкретну позицію. Також будьте уважні до обставин, на яких ґрунтуються ваші вимоги. Будьте уважні до деталей!
«Композиція»
Щоб переконати суд у своїй правоті, вам слід пояснити найважливіші тези. Послідовно розгорніть кожну тезу і зробіть висновки. Обґрунтуйте свої висновки нормами права. При цьому не варто перечитувати весь закон або статтю цілком. Треба лише вказати на номер і частинe статті, а потім процитувати пункт даної норми, яка має відношення до справи. Покажіть своє тлумачення цієї норми.
Слід зазначити, що судді не вітають читання промови. Набагато краще, коли сторона викладає свої думки, а не читає їх з аркуша паперу.
Співпрацюйте!
Судді необхідно вивчити всі матеріали справи. Чому б вам не допомогти йому в цьому? Це безперечно піде вам на користь. Звертайте його увагу на обставини і докази, які підтверджують вашу правоту. В такому випадку ви можете бути впевнені, що суддя не пропустить важливі думки.
Джерело: Prolawyer.by