Як пандемія вплинула на роботу МКАС


Як змінився Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України (МКАС) у 2020 році?

Пандемія внесла серйозні зміни у роботу різних інституцій, зокрема судів і арбітражів. У 2020 році карантинні обмеження дали поштовх для пошуку нових форм роботи. І якщо державні інституції не настільки гнучкі до швидких змін, то міжнародний арбітраж швидко трансформувався. За кілька місяців Міжнародний комерційний арбітражний суд при Торгово-промисловій палаті України (МКАС) впровадив зміни, які, за інших обставин, еволюційно впроваджувались би роками. 

Що змінилось у роботі МКАС? 

Попри гнучкість арбітражу, усі процедури мають бути бездоганно врегульовані. У 2020 році МКАС закріпив у Регламенті детальні правила проведення дистанційного розгляду спорів.

Відтепер склад арбітражу може встановлювати порядок проведення усних слухань, зокрема форму їх проведення: очно, онлайн або поєднувати обидва формати. 

Також Регламент передбачає обов’язкове направлення сторонами документів у електронній формі та визначає момент отримання арбітражними інституціями електронних повідомлень сторін. 

Пандемія ще більше наблизила МКАС до проведення повної диджиталізації арбітражного розгляду. 

Як пандемія вплинула на ефективність роботи арбітражу? 

Засідання онлайн, електронний обмін документами дали можливість продовжити роботу та не наражати сторони й арбітрів на небезпеку. Торік кількість справ, прийнятих до провадження зросла на 28,7%. З 1 січня до 31 грудня 2020 року МКАС прийняв 341 справу до провадження, де 207 справ розглянуто складами арбітражу, а провадження по 30 справам припинено постановами Голови Арбітражу. 

МКАС забезпечив швидкий та ефективний розгляд справ – 90% справ було розглянуто у строк, що не перевищує пів року з моменту формування складу Арбітражного суду. За прискореною процедурою (до 2 місяців з моменту прийняття позову) було розглянуто 2 справи. 

Оспорюваність рішень, традиційно, лишилась низькою – кількість скасованих рішень не перевищує 1%. 

Географія сторін розширилася – з 52 до 58 країн. У 2020 році найбільше справ було за участю бізнесу із Кіпру, ОАЕ, Білорусі, Швейцарії, Польщі та Німеччини. Також на 31% зросла кількість справ, що розглядається англійською мовою. 

Гнучкість графіків онлайн слухань та економія на транспортних витратах дозволила сторонам збільшити залученість міжнародних арбітрів, імена яких можна знайти в авторитетних міжнародних рейтингах Chambers & Partners, Legal 500 та Who’s Who Legal.

Повну інформацію про результати роботи МКАС у 2020 році можна знайти за цим посиланням.