Як LegalTech-стартапу перемогти в акселераторі?


Нещодавно пройшла одна із LegalTech-“тусовок” –  AEQUO Legal Tech Challenge 2018, на якій команди з різних міст України представляли свої проекти, які можуть змінити український юридичний ринок або ж хоча б чинити вплив.

Тому ми вирішили поговорити з учасниками – пердставниками команди Дом юриста про «бекстейдж», переможців та про те, як LegalTech-стартапу перемогти в акселераторі.

Нагадаємо, що збір заявок проходив до 14 вересня, участь взяли 72 юридичні проекти, з них до півфіналу пройшло 20, а в битві за перемогу і приз в розмірі $15 000 змагалося 10 команд. І ось, чим все закінчилося:

Головний переможець: Rent in Bot – Бот, який допоможе підготувати актуальний договір оренди та надасть юридичні поради.

Також перемоги в номінаціях і звання найкращих стартапів отримали:

Tech: Дом юриста Analytics – сервіс з прогнозування рішень судових спорів;

Law: Migrate Bot;

Love: TopTierLex – автоматизована підготовка фірм до подачі в юридичні рейтинги;

Як ви вважаєте, що потрібно мати стартапу, щоб він зміг потрапити хоча б до «десятки» кращих?

– Насправді, все дуже просто: він повинен вирішувати конкретну проблему користувачів. Ми розуміємо, що слово «стартап» сьогодні притягує до себе все більше і більше охочих потрапити до «тусовки» і це гарно, але не треба забувати про те, що головна мета будь-якого продукту – вирішувати якусь «біль» людини. Інакше ніяк. Те ж саме і з конкурсом. Так, в нашій країні є проблеми, але їх точно не так багато, скільки було створено проектів з метою виграти «п’ятнаху». І це правильно, що було обрано спочатку 20 більш-менш гарних ідей, а потім їх відфільтрували ще до 10. Хоча, навіть в десятці були проекти, які, так би мовити, не дуже з точки зору реалізації… Головна задача – спостерігати за людьми і бачити реальні проблеми, а потім якісно їх задовольняти. І рано чи пізно вас знайде або інвестор, або ж, принаймні, ви зможете отримати перші місця в таких конкурсах.

Який з десяти фіналістів вам сподобався більш за все?

– Та ну, ми точно підтримували всіх, тому що пройти до десяти найкращих – це вже неабияке досягнення. Тому навіть переймалися за виступи інших учасників, хотіли, щоб все пройшло так, як планувалися. Не менше переймалися й самі. З нашої команди пітчив Олег Смотров. Сподобалися всі учасники, але, наприклад, дуже вразила презентація TopTier, дуже гарно підготувалися. Ще сподобалась презентація Rent it Bot, адже Наталя – дуже харизматична дівчина.

Напевно, у 2019 році також буде проходити схожі заходи. Які 3 поради ви можете дати «наступним» Legal-Tech підприємцям?

– Перше і основне – думати про людей, а не про себе. В тому сенсі, що, як ми вже казали, вирішувати прості (або складні) людські проблеми. Насправді, юридичний ринок досить вільний для нових автоматизованих сервісів. Спробуйте розпочати зі зміни того, що робите саме ви.

По-друге, до участі в конкурсі ми радимо вже створити хоча б мінімальну робочу версію, не йти просто з ідеєю. Як мінімум, ідея – це слова і перемогти буде набагато складніше. А взагалі, у вас буде більше шансів отримати голос журі, якщо вони зможуть «поклацати» ваш продукт.

Ставтеся відповідально до участі в конкурсі. Якщо чесно, то спочатку ми подали ідею на конкурс без задніх думок, просто так. Ми вважали, що Дом юриста вже крутий бренд і нас і так візьмуть. Але потім, після першої менторської сесії, ми насправді були шоковані тим, наскільки все серйозно і корисно. Ми отримали купу крутих ідей та знайомств. Тому почали активно готувати презентації, задавати питання і насправді переймалися тим, чи пройдемо далі.

Пам’ятайте, що всі, хто щось створює або змінює – вже великі молодці. Тому що насправді це складно – робити, а не говорити. І не у всіх це виходить. І, як ми кажемо в Дом юриста, – «Нехай буде краще готово, ніж бездоганно». Тільки вперед.