Як карають за хабарі в різних країнах


Корупція є проблемою багатьох держав світу. Боротьба з цією «соціальною чумою» полягає, як правило, в кримінальному переслідуванні хабарників. Проте у кожній країні види покарань різні.

Заходи відповідальності за отримання хабаря варіюються в різних країнах від штрафу до смертної кари. Ми вирішили розповісти про види покарань за це діяння, які обрали різні країни світу.

А почати вирішили з себе.

Безкоштовне стокове фото на тему «vegetaion, блакитний kies, Буря»

Наші реалії

У нашій країні за хабар передбачена кримінальна відповідальність, встановлена ​​статтею 368 Кримінального Кодексу України «Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою».

Тобто, називати хабар хабарем є не зовсім коректно, правильніше — одержання неправомірної винагороди.

Якщо говорити про відповідальність за такий злочин, то мінімальне покарання — штраф або арешт від 3 до 6 місяців, або позбавлення волі від 2 до 4 років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Якщо неправомірна вигода отримана у значному розмірі (така, що в 100 та більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян), то таке діяння карається ув’язненням від 3 до 6 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

Найсуворіші покарання передбачені за хабарі у великих та особливо великих розмірах, повторно або за попередньою змовою групою осіб, чи особою з особливо відповідальним становищем —  ув’язнення від 5 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.

Таким чином, наше законодавство передбачає різні види покарань залежно від посади службової особи, розміру неправомірної вигоди, обставини та інших чинників.

Але спільною особливістю є те, що незалежно від суми хабарця (не плутати з подарунками, про що ми розповімо згодом) чи обставин закон все одно передбачає покарання.

Безкоштовне стокове фото на тему «copy space, архітектура, атмосфера»

Сусіди з СНД

У країнах СНД види кримінального покарання за отримання хабаря схожі з українськими.

До прикладу, у Росії відповідальність за хабар починається зі штрафу. Його розмір може бути до 1 000 000 рублів або в сумі зарплати хабарника за період до двох років. Верхня межа відповідальності — до 15 років позбавлення волі.

Корупціонери Казахстану також можуть провести за ґратами до 15 років.

У країнах СНД за отримання хабаря, як правило, застосовують додатково конфіскацію майна та позбавлення права обіймати певні посади. Під заборону зазвичай підпадають посади на державній службі або керівні пости.

Деньги, Долларов Сша, Успех, Бизнес, Финансы, Наличными

Європейська справедливість

В Європі за отримання хабаря також передбачено тюремне ув’язнення.

Так, в Німеччині його термін встановлений від 6 місяців до 5 років, у Франції — до 10 років плюс значний штраф. У Великобританії за отримання хабаря можна провести за ґратами до 7 років, у Швеції — до 6 років, а в Італії — до 12.

Цікава система працює в Фінляндії. У них відсутнє спеціальне антикорупційне законодавство. Корупція там розглядається просто як частина кримінального злочину. Хабарникам там також загрожують штрафи та максимум до чотирьох років позбавлення волі.

А от за основу кримінального законодавства про хабарництво в Великобританії становлять Закон«Про хабарництво в громадських організаціях» (1889 року редакція) та закони «Про попередження корупції» (1906 і 1916 років прийняття).

Вони передбачають, що хабарника можуть посадити до в’язниці на термін до семи років, також він позбавляється права обиратися на будь-яку публічну посаду строком на сім років.

Безкоштовне стокове фото на тему «бюджет, валюта, готівка»

Не зовсім «американська мрія»

За океаном корупціонерів карають ще суворіше. У Сполучених штатах за такий злочин можна втратити свободу на термін до 15 років, ще й сплатити штраф в потрійному розмірі від суми хабаря.

Якщо хабар отримає житель Канади, який обіймає посаду в суді або законодавчому органі, йому загрожує до 14 років позбавлення волі. До того ж понести покарання він може тільки за одну лиш згоду на отримання «подарунка».

Отмывание Денег, Борьба С Преступностью

Жорстока Азія

Найрадикальніші заходи боротьби з хабарниками закріплені в Кримінальному кодексі Китаю. У Піднебесній за отримання хабаря можуть засудити до довічного тюремного ув’язнення та навіть до смертної кари.

Розмір покарання залежить від суми хабаря. Позбавлення життя загрожує тому, хто отримав понад 100 000 юанів. До чиновників, які вимагають хабар, застосовують таке ж покарання, як за його фактичне отримання. Тобто засудити до смерті можуть того, хто ще не отримав незаконної винагороди, а тільки зажадав її.

Відомо, що з 2000 року в Китаї публічно розстріляли 10 тисяч чиновників.

Також цікава ситуація й в інших східних країнах.

В Ірані ще у 2016 році нафтового магната засудили до смертної кари через те, що він продавав нафту в обхід американських та європейських санкцій.

Туреччина за зловживання владою карає 12-ма роками в’язниці.

У Таїланді також передбачена смертна кара за корупцію, але тільки в особливо великих розмірах. Позбавити волі там можуть на термін від 5 до 20 років, а штрафи перевищують 13 тисяч доларів.

В Арабських Еміратах корупціонерам відрубують руку, як за злодійство.

Безкоштовне стокове фото на тему «дякую, карта, картка»

Лояльний успіх

Досвід Сінгапуру доводить, що успішно боротися з корупціонерами можна і без застосування смертної кари. За отримання хабаря в Сінгапурі можуть засудити до 5, у виняткових випадках — до 7 років позбавлення волі.

При цьому ця держава вважається одним з найменш корумпованих у світі. Для боротьби з хабарництвом в Сінгапурі використаний цілий ряд заходів.

Чиновники та судді отримують високі зарплати та повинні щорічно декларувати свої доходи, а також доходи родичів. Якщо в декларації виявиться недостовірна інформація, це може бути розцінено як доказ корумпованості чиновника — презумпція корумпованості.

Розслідуванням випадків корупції в Сінгапурі займається спеціальне Бюро, яке наділене широкими повноваженнями. Працівники Бюро має право, наприклад:

  • розглядати заяви та скарги громадян про випадки корупції;
  • затримувати та обшукувати підозрюваних в корупції;
  • вести розслідування відносно підозрюваного і його родичів;
  • перевіряти будь-які банківські та розрахункові рахунки підозрюваного у хабарництві і його родичів.

Джерело: balance.ua, prostopravo, km.sfs, ilex.by, 24tv.ua, online.zakon.kz

Фото: Pexels