Як цифровізація змінить кримінальний процес?


Тетяна Видай

Старша юристка ADVANQ


Про потенціал цифровізації кримінального процесу в Україні, пришвидшення розслідувань та підвищення ефективності правосуддя.

Діджиталізація кримінального процесу, як і більшості інших сфер суспільного життя, — неминуча та є лише питанням часу.

Сьогодні від дня початку розслідування до передачі справи до суду може пройти два/ п’ять/вісім років. Стільки ж справи можуть розглядатись у суді.

Питання надмірного строку розслідування та розгляду справ є настільки актуальним, що нерідко вся стратегія захисту будується на очікуванні спливу строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Варто зазначити, що така стратегія не позбавлена сенсу, не зважаючи на те, що строки давності становлять: 1) 10 років — у разі вчинення тяжкого злочину; 2) 15 років — у разі вчинення особливо тяжкого злочину.

За таких реалій питання цифровізації процесу розслідування видається особливо актуальним, оскільки за попередніми оцінками зможе вдвічі пришвидшити строки передачі справ до суду. Серед інших переваг:

  • Скорочення витрат на друк і пересилання справ.

Наприклад, лише процес продовження строку дії обов’язків підозрюваним передбачає вручення по 3–11 томів матеріалів справи кожні 2 місяці.

Отже, якщо в справі 10 підозрюваних, лише разове продовження строку дії їх обов’язків може потребувати витрат у понад 100 томів матеріалів.

  • Економія ресурсу, зокрема часу для обробки, зберігання та обміну документами.

Якщо зараз у більшості випадків подача документів до суду здійснюється фізично в паперовому вигляді, після цифровізації процесу обмін документами здійснюватиметься в електронній формі за декілька секунд. Надалі, наповнення інформацією в системі суду відбуватиметься автоматично.

Ризики незаконного втручання, що може призвести до витоку інформації в кримінальних провадженнях або втрати матеріалів та інформації в результаті кібератак, не зможуть зупинити поступову, але невідворотну діджиталізацію процесу.

Який поточний стан?

У грудні 2021 року було затверджено ключове положення, необхідне для початку функціонування інформаційно-телекомунікаційної системи «іКейс» (надалі — eCase), яка наразі функціонує лише в провадженнях, досудове розслідування в яких здійснюється детективами НАБУ.

Наступного ж дня детективи НАБУ та прокурори САП зареєстрували перше кримінальне провадження в eCase.

Проте активне впровадження системи перервала війна — 24 лютого 2022 року серверне обладнання було демонтовано та релокалізовано з метою збереження.

Надалі лише в грудні 2023 року було зроблено наступний відчутний крок у цифровізації процесу — інтегровано eCase із судовою системою «Д-3».

На сьогодні інтеграція обмежується виключно можливістю детективами НАБУ та прокурорами САП подавати до ВАКС клопотання про обшук в електронній формі.

Цифровізація процесу на такому рівні не може суттєво вплинути на стан проваджень та дати помітний результат. Однак, після остаточного налагодження процесів інтеграції та обміну даними, розбудови технічних спроможностей, можна очікувати докорінні зміни кримінального провадження.

Яким буде кримінальний процес у найближчому майбутньому?

Перш за все eCase являє собою єдиний електронний простір, у якому зберігатимуться матеріали та інформація щодо кримінальних проваджень.

Користувачами eCase є: 1) посадові особи НАБУ та САП, 2) учасники кримінального провадження (у т. ч. сторона захисту, з обмеженими правами доступу), 3) ВАКС.

Зокрема, функціонування eCase передбачає такі можливості:

  1. У системі можна буде створювати, погоджувати та затверджувати документи. Документи створюватимуться з використанням форм та шаблонів.
  2. Накладення електронного підпису прокурором дозволятиме погодити документи, наприклад, підозру чи обвинувальний акт.
  3. Завданням eCase визначено також і збирання матеріалів. Яким чином наразі не деталізовано, проте можна припустити, що в майбутньому eCase буде інтегровано з базами даних та реєстрами для швидкого та прямого доступу до інформації в них.
  4. До eCase інформація буде вноситись автоматично через взаємодію з іншими автоматизованими, інформаційними, інформаційно-телекомунікаційними системами.
  5. Інтеграція із судовою системою забезпечуватиме автоматичну передачу:
  • інформації про дату, час та місце розгляду клопотань / заяв, поданих слідчому судді;
  • електронного примірника судового рішення, ухваленого за результатом розгляду.Ознайомлення та відкриття матеріалів досудового розслідування здійснюватиметься після надання доступу до них у системі або надання електронних копій, засвідчених електронним підписом.
  1. У системі також передбачені допоміжні інструменти, що включають можливості планування досудового розслідування, календарів та нагадувань запланованих подій.

Загалом впровадження системи передбачає повний перехід від паперової до електронної форми зберігання матеріалів кримінального провадження та роботи з ними, а також автоматизовану взаємодію між системами різних органів.

Таким чином, можна очікувати, що впроваджені зміни суттєво вплинуть на швидкість, з якою розслідувані справи будуть передаватись до суду. Після запуску всіх функціональних можливостей eCase амбітна мета — скоротити вдвічі тривалість розслідування — видається цілком реальною.


📌  Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «Блоги».