«Я вже репетирую здивований вираз обличчя» — як суддя змовлялася зі слідчим


В Ізраїлі дисциплінарна колегія Верховного суду країни позбавила мантії суддю з Тель-Авіва за особисту переписку з представником слідчих органів, в якій обговорювалися питання щодо обрання запобіжного заходу для фігурантів кримінальної справи.

Про це повідомляє видання Legal.Report з посиланням на The Times of Israel.

Скандал в суддівському співтоваристві Ізраїлю розгорівся в лютому цього року, коли місцеві ЗМІ опублікували скріншоти листування в WhatsApp судді міського (мирового) суду Тель-Авіва Роніт Познанськи-Кац і юрисконсульта Управління з цінних паперів (ISA) Ерана Шахама-Шавіта. Останній представляв в суді інтереси об’єднаної слідчої групи ISA у кримінальній справі про корупцію у вищих ешелонах влади. Познанськи-Кац відповідала за продовження термінів його фігурантам.

Зокрема, юрист повідомив судді, що на слуханнях його спецслужба має намір вийти з клопотанням обрати більш м’який запобіжний захід деяким фігурантам, що містяться під вартою.

— Постарайся виглядати в цей момент здивованою, — просить у дипломатичному листуванні представник ISA.

— Я вже репетирую здивований вираз обличчя, — відповіла суддя Познанськи-Кац.

Крім того, представник слідчої групи повідомив, що клопотатиме про продовження арешту двом фігурантам.

— Попросимо завтра три дні. І ти точно, я в цьому впевнений, можеш дати їм два дні, — прогнозує співробітник ISA.

— Ти продовжуєш мені все розповідати. Доведеться сильно постаратися, щоб виглядати здивованою, — віджартовується суддя.

Після оприлюднення повної стенограми листування, де обговорювалися ще кілька процесуальних деталей, обидва її учасники були відсторонені від розгляду кримінальної справи, повноваження судді Познанськи-Кац були тимчасово припинені. З подачі міністра юстиції Ізраїлю проступку колеги з Тель-Авіва дали оцінку в Верховному суді країни. Суддя ВС, відомий ізраїльський юрист Еліезер Рівлін, уповноважений розбирати скарги на суддів, з’ясував, що між суддею і юрисконсультом ISA тривалий час існували тісні відносини. При цьому останній кілька разів в 2017-2018 році безпосередньо звертався до Познанськи-Кац у кримінальних справах, до яких мав безпосереднє відношення.

Разом з тим суддя Рівлін не побачив кримінальної складової в діях Познанський-Кац і рекомендував почати відносно неї дисциплінарне провадження. Була створена спеціальна дисциплінарна колегія під керівництвом екс-голови ВС Ашера Груніса, яка на цьому тижні позбавила Познанський-Кац суддівського статусу.