Виключно від нас залежить, ким ми станемо
Сергій Барбашин – яскравий представник молодої адвокатури України.
Нещодавно він очолив Молодіжний комітет НААУ – «UNBA NextGen», де активно займається адвокатським самоврядуванням.
Ми його розпитали про діяльність комітету, дізналися як долучитися до ініціативи та що це дає юристам; які заходи вони запланували цього року та яким він бачить майбутнє юриспруденції.
Ти нещодавно очолив Молодіжний комітет НААУ – «UNBA NextGen». Розкажи трішки про нього.
NextGen походить від Next Generation, або нове покоління адвокатів. Комітет – майданчик для знайомств, обміну досвідом та залучення до адвокатського самоврядування. Це свого роду «міст», створений, щоб об’єднати молодих адвокатів з більш досвідченими колегами.
Наша діяльність зосереджена не лише у столиці, тому одним з пріоритетних напрямків є співпраця з адвокатами з різних областей країни.
Наскільки я розумію, до цього ти був членом Ради комітету. Чому вирішив взагалі долучитися до ініціативи?
Своє життя я не уявляю без юриспруденції. Задля цього отримав дві вищі юридичні освіти, посвідчення адвоката, є керуючим партнером юридичної фірми, заступником голови комітету Інтелектуальної власності, лектором Вищої школи адвокатури та на цьому не планую зупинятися.
З моменту створення комітету – я був членом Ради. А долучитися вирішив, оскільки шукав коло однодумців та можливість реалізувати себе не тільки у комерційній діяльності. Для мене важливе майбутнє адвокатури та я завжди хотів брати участь у його формуванні.
Що це дає адвокатам?
Це крута можливість для професійного та особистого росту. Можна проявити себе, знайти друзів та наставників. Лише ми відповідаємо за наше майбутнє. Адвокатське середовище – не виключення.
Яка ситуація з регіонами?
Потреби та питання молодих адвокатів у всіх регіонах майже однакові. Задача регіональних представників – визначити пріоритети та необхідні першочергові заходи.
Зі свого боку ми надаємо необхідну підтримку: допомагаємо в організації та інформуванні адвокатів про заходи, відряджаємо лекторів для семінарів, ділимося напрацюваннями по Києву та іншим регіонам.
Наші представництва вже активно працюють в Одесі та Рівному. З цього року з нами вже Дніпро, Житомир та наразі налагоджуємо співпрацю ще з чотирма регіонами.
А чи беруть місцеві ради адвокатів участь?
Звісно. Ми активно напрацьовуємо варіанти співпраці. Не завжди все ідеально, але ми на вірному шляху. Головне, що всі налаштовані на результативну роботу.
Як показує практика, місцеві ради можуть брати активну участь у роботі. Форми абсолютно різні: допомога в організації спільних заходів; адміністративна та інформативна підтримка; або просто рекомендація активного адвоката для залучення в діяльності комітету. Ми дуже цінуємо будь-яку підтримку.
Чи багато вже молодих юристів/адвокатів до вас приєдналося?
Так, нас вже багато. Анкети для приєднання до комітету отримуємо щоденно. До речі, для бажаючих приєднатися до комітету створена онлайн-анкета (посилання на неї анкету є у телеграм-каналі та фейсбуці). І взагалі, для зручного спілкування між учасниками та швидкої комунікації – ми створили профільні групи та канал у телеграм, сторінку у фейсбуці.
Молодий – це адвокат до скількох років?
Я не прихильник стверджувати, що молодь, наприклад, це до 40, а з 41 – вже ні. На мій погляд – це внутрішній стан, що залежить виключно від людини, досвід – від роботи та бажання розвиватися.
Щодо нашого комітету – членами ради комітету можуть бути адвокати до 40 років, а до учасників комітету та учасників наших заходів обмежень немає.
Ваша місія? Плани NextGen на найближче майбутнє?
Зараз вже затверджено Раду комітету 2020. До неї частково увійшли адвокати попереднього складу та нові учасники,
Ми вже визначили пріоритетні напрямки роботи, серед яких: робота з регіонами; обмін досвідом та наставництво; робота з молоддю (від студентів до помічників адвокатів та юристів); освітні заходи (профільні та soft skills); міжнародний напрямок та звісно нетворкінг (командні та розважальні заходи).
Чи є у вас конкуренція на ринку?
В Україні є організації, з якими ми можемо перетинатися у діяльності. Але, як на мене, такий потенціал та можливості, які є UNBA NextGen – у інших організацій відсутні.
У той же час, ми не є «закритою кастою», завжди раді співпраці та реалізації спільних проектів для адвокатів. Наприклад, з минулого року UNBA NextGen є учасником Європейської асоціації молодих адвокатів (European young bar association). До речі, влітку ми проводимо спільну конференцію.
Як щодо інших правничих асоціацій. Чому саме НААУ?
НААУ – це єдина організація, діяльність якої закріплена на законодавчому рівні та спрямована на захист та представництво інтересів адвокатів. До речі, лише адвокатів на сьогодні більше 55 тисяч.
НААУ створена у 2012 році та на сьогодні функціонує більше 35 комітетів, кожний з яких відповідальний за певну сферу. З 2013 створено та успішно функціонує реєстр адвокатів (ЄРАУ), де можна знайти відомості про всіх колег. Діє Вища школа адвокатури НААУ, де адвокати можуть підвищити свою кваліфікацію.
Щодо заходів, чи плануєте щось глобальне?
О, так. Ми вибороли право на проведення літньої конференції Європейської асоціації молодих адвокатів (European young bar association) у Києві. Вона проводиться щорічно та є головним заходом EYBA. Такого ще не було в Україні. Ми пишаємося, що європейські колеги нам довірили такий відповідальний захід.
Тільки уяви собі, вже в червні до Києва завітають адвокати та юристи з усього світу. Країн-учасниць більше 20, серед яких Англія, США, Франція, Італія, Німеччина, Польща, а членів EYBA більше 200 000.
Розкажи трішки про неї.
Програма складається з освітньої частини – головною темою конференції буде “in Intellectual property we trust”. Вечорами будуть проводитися неформальні заходи, щоб учасники могли більше познайомитися між собою, відвідати пам’ятки Києва та нашої країни.
В останній день конференції, 20 червня, відбудеться грандіозна вечірка, що буде поєднувати як Gala dinner конференції, так і UNBA NextGen Summer Gathering, що присвячений результатам третього року діяльності комітету.
Зараз ми вже узгоджуємо теми доповідей, запрошуємо спікерів та ведемо перемовини з потенційними партнерами. До речі, до партнерів заходу плануємо залучати як юридичні компанії, так і ЗМІ та інші організації. І якщо хтось виявить бажання стати партнером конференції, ми з радістю обговоримо усі нюанси.
До івентів NextGen можуть долучитися лише адвокати/юристи, чи і люди не з професії?
Наші заходи у першу чергу спрямовані на адвокатів та юристів, але ми завжди відкриті для всіх бажаючих. Серед наших учасників можна знайти фахівців банківської сфери, бухгалтерів та аудиторів, психологів, журналістів тощо. Час від часу ми проводимо й спільні заходи з такими учасниками (їхніми організаціями), або залучаємо у якості спікерів. Адже у певних галузях ми перетинаємося, та інтереси молоді не залежать від професії.
Якими навичками мають володіти, щоб бути затребуваними?
Професійність, ввічливість та наполегливість. А ще завжди бути готовими до змін.
Яким ти бачиш (чи хотів би бачити) майбутнє української адвокатури?
Я вже спостерігаю незалежну та професійну адвокатуру, що з кожним днем приймає нові виклики та стає міцнішою.
Поради молодим правникам, які тільки стають на шлях юриспруденції.
Сьогодні є безліч можливостей серед джерел навчання та сфер діяльності. Виключно від нас залежить, ким ми будемо. Моя пропозиція – діяти вже сьогодні. Та, звісно, приєднуватися до UNBA NextGen, оскільки наша сила у єдності.