Встановлення батьківства після смерті чоловіка: поради адвоката


Редька Дарина

Помічник адвоката практики вирішення цивільних спорів АО «Mitrax»


Про те, кому та до якого суду необхідно звернутись для встановлення батьківства, які докази слід зібрати та що писати в заяві.

Пара не перебуває в офіційному шлюбі, але народжує спільне дитя. Чи вважатиметься чоловік батьком дитини? Так, якщо він разом із жінкою подасть спільну заяву до органів РАЦС.

А як бути, коли чоловік раптово пішов із життя та не встиг визнати себе батьком дитини? У такому випадку встановити факт батьківства можна в судовому порядку.

Куди звертатись? Які докази та документи збирати? Як підготувати заяву? Розберемо детально в цій статті.

Які суди розглядають справи про встановлення батьківства

За своєю суттю встановлення батьківства — це встановлення факту, що має юридичне значення. Це питання розглядається місцевими судами в рамках окремого провадження.

Окреме провадження — це більш простий та швидкий порядок розгляду справи. На відміну від звичного позовного провадження, воно не передбачає спору. Тобто, його можна використати, якщо ніхто не заперечує проти встановлення батьківства.

Щоб ініціювати окреме провадження для встановлення юридичного факту, вам необхідно подати відповідну заяву до суду за місцем вашого проживання (ст. 316 Цивільного процесуального кодексу України). Наприклад, якщо ви проживаєте в Київському районі м. Полтави, то вашу заяву слід направити до Київського районного суду у м. Полтава.

Якщо ви проживаєте за межами України, ситуація складніша. Щоб визначити, який суд розглядатиме вашу заяву, вам необхідно звернутися з клопотанням до Верховного Суду. Саме ВС України визначить підсудність вашої справи у відповідній ухвалі.

Хто та коли може звернутися до суду

Зазвичай ініціатором повадження є матір дитини. Проте звернутися із заявою про встановлення батьківства також можуть:

  • офіційний опікун або піклувальник дітей;
  • людина, що виховує та утримує дитину;
  • сама дитина, яка досягла повноліття.

Для звернення до суду є одна важлива передумова. Запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень має бути внесений за вказівкою матері. Тобто дані чоловіка мають бути записані «зі слів матері» (ст. 135 Сімейного кодексу України). Якщо цього не було зроблено, суд відмовить у задоволенні заяви про встановлення батьківства. 

Таку позицію висловив Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 07.07.2021 р. у справі № 336/1357/16-ц.

Ще один важливий момент — позовна давність. Це строк, у який ви маєте право звернутися до суду. На щастя, у справах про встановлення батьківства позовна давність необмежена. Тож ви маєте змогу спокійно підготуватися до розгляду: зібрати докази та скласти переконливу заяву для суду.

Які докази для встановлення батьківства слід зібрати

Приймаючи рішення за вашою справою, суд завжди орієнтуватиметься на подані докази. Ваша місія — довести родинний зв’язок між померлим та дитиною. На цьому шляху допоможе наступне:

  • показання свідків — попросіть родичів, друзів, сусідів підтвердити ваш зв’язок із померлим чоловіком. Вони можуть розповісти про ваші стосунки та спільний побут, про наміри народити спільну дитину, ставлення чоловіка до новонародженого тощо;

  • речові докази та документи — довідки про склад сім’ї, спільні фото та відео, особисте листування, свідоцтва про хрещення, якщо там вказані також рідні батьки;

  • висновки експертів — ідеально, якщо за життя чоловіка ви встигли провести генетичну експертизу. У деяких випадках її можна провести посмертно. Результати слід обов’язково долучати до заяви.

Парадокс, але інколи неможливість провести генетичну експертизу допомагає отримати бажане рішення. Так сталося в історії Оксани.

Зі своїм чоловіком Оксана проживала в так званому цивільному шлюбі. За цей час у пари народилася донечка. Чоловік сумлінно виконував обов’язки батька та піклувався про доньку. Проте офіційно визнати себе батьком дитини не встиг, адже трагічно загинув під час Євромайдану.

Коли перший шок від втрати минув, настав час розв’язувати юридичні питання. Оксана вирішила встановити батьківство чоловіка щодо доньки, щоб остання змогла отримати спадщину. Проте факт батьківства почали заперечувати баба та дід померлого, адже й самі претендували на спадщину онука.

Оксана звернулася з позовом до суду. Коли справа дійшла до апеляції, жінка подала клопотання про проведення посмертної молекулярно-генетичної експертизи. Проте дід та баба померлого були проти відібрання біологічних зразків. Вони просто не допустили експерта до місця поховання.

У своєму рапорті керівник міжрайонного відділення КЗ КОР «Київське обласне бюро судово-медичної експертизи» зазначив: провести забір матеріалу від тіла виявилось неможливим, оскільки родичі покійного не дозволили провести вилучення тіла з могили, мотивуючи це різними причинами.

Апеляційний суд врахував перешкоди, які чинили відповідачі, та взяв до уваги інші докази: свідчення сусідів та друзів, надані фотокартки та відеозаписи. У результаті суд дійшов висновку про доведеність факту батьківства та визнав померлого чоловіка батьком малолітньої доньки позивачки. Позицію апеляції також підтримав Верховний Суд.

Як бачите, чим більше доказів ви подасте, тим краще. Якщо суд визнає надані докази достатніми, то, скоріш за все, встановить батьківство.

Що писати в заяві про встановлення батьківства

Вимоги до заяви визначені в ст. 318 Цивільного процесуального кодексу України. У ній необхідно вказати:

  • який саме факт має встановити суд та з якою метою — у нашому випадку встановлення батьківства конкретного чоловіка щодо конкретної дитини з метою оформлення свідоцтва про народження, запису дітей на прізвище чоловіка, отримання спадщини або пенсії по втраті годувальника тощо;

  • причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують факт батьківства — наприклад, унаслідок смерті чоловіка ви не встигли подати спільну заяву про реєстрацію народження дитини;

  • докази, що підтверджують факт батьківства, а також неможливість оформити або відновити втрачені документи.

До заяви необхідно додати матеріали, які доводять викладені в ній обставини: довідки, письмові покази свідків, висновки експертів, фото, листування.

Також не забуваймо про сплату судового збору. Його розмір встановлено в ст. 4 Законі України «Про судовий збір». При поданні заяви в справах окремого провадження доведеться сплатити 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Це дорівнює 536, 80 грн. Квитанцію про сплату судового збору слід долучити до заяви.

Встановлення факту батьківства після смерті чоловіка — це надійний механізм захисту прав та інтересів дитини. По-перше, так ви зафіксуєте сімейний та правовий зв’язок між дитиною, покійним батьком та його родичам. По-друге, цим ви забезпечите майнові інтереси дитини, зокрема, право на спадщину та отримання соціальних гарантій.


? Редакція може не поділяти думки авторів у розділі «Блоги».