Всі грані сталкінгу: 5 фільмів про одержимість


Про сталкінг часто говорять в контексті романтики, але в основі цього явища — одержимість. Вона змушує людину йти до мети, забуваючи про будь-які межі.

Ми знайшли кілька моторошних фільмів, які розкривають тему одержимості з різних сторін. Тут є як класичні кінокартини, так і зовсім свіжі.

 

«Фатальний потяг», 1987

Почнемо з класики — культового трилера «Фатальний потяг». Сюжет простий: адвокат Ден Галлагер зраджує молодій дружині з жінкою, з якою вони стикаються по роботі. День бурхливої ​​пристрасті закінчуються для чоловіка полоном. Йому все ж вдається вирватися з рук одержимої коханки, але вона не готова змиритися з розставанням.

Головне у цьому фільмі — акторський дует Майкла Дугласа та Гленн Клоуз. Між цією парою така божевільна енергетика, що всі інші персонажі й сам сюжет відходять на другий план.

«Окупант/втрачений будинок», 2020

Драматичний трилер хоч і зачіпає тему переслідувань, але не говорить про сталкінг у звичному романтичному ключі. Тут мова йде про одержимість не конкретною людиною, а певним способом життя. 

Головний герой — колись успішний маркетолог Хав’єр Муньос — переживає кризу. Він уже рік не може знайти роботу, і тепер вони з сім’єю змушені покинути улюблений особняк. Коли Хав’єр випадково виявляє забуту в’язку ключів від колишнього будинку, то вирішує навідатися туди. Поступово герой втягується в спостереження за новими мешканцями — молодою парою — і починає все глибше проникати в їх життя.

Концептуально «Окупант» схожий з «Паразитами», але вторинним його точно не назвеш.

«Подарунок», 2015

Трилер хвалили у світовій пресі, а його оцінка на Rotten Tomatoes склала 92%. За сюжетом в життя головного героя Саймона несподівано повертається старий знайомий по школі Гордо. У кращих традиціях жанру, ця подія перевертає життя героя, але так непомітно, що він приходить до тями вже в руїнах.

Фільм показує, як легко похитнути психічне здоров’я та адекватність абсолютно будь-якої людини. Недовіра прокрадається в життя героїв нечутною тінню, і ось уже Саймон підозрює, що Гордо намагається спокусити його дружину Робін, потім починає думати, що у нього параноя. При цьому сама Робін здивована незрозумілою манією чоловіка і його дивними відносинами зі шкільним приятелем.

«Вихователька», 2018

Ще один не зовсім типовий фільм про одержимість. Меггі Джилленхол грає виховательку Лізу, яка нудьгує в шлюбі, не знаходить спільної мови зі своїми дітьми, давно байдужа до роботи, та й до життя в цілому. Єдине, що ще не набридло Лізі — поетичні курси.

Коли Ліза помічає в одному з вихованців талант до віршування, вона із захопленням вирішує розвинути в п’ятирічному хлопчику цю здатність. Цілком нешкідливе та творче бажання формується в нав’язливу ідею і вже турбує оточуючих. Велику частину часу фільм виглядає як абсолютна драма, тому й раптове перетворення в трилер стає для глядача поганою несподіванкою.

«Гість», 2014

Девід приходить в будинок до сім’ї Пітерсонів та представляється бойовим товаришем їхнього сина, який загинув в афганській війні. Солдат каже, що перед смертю їхній син попросив подбати про його родину. Ті залишають його пожити у себе на невизначений термін.

З появою гостя життя Пітерсон раптом починає налагоджуватися моторошним чином: начальника батька знаходять мертвим, після чого Пітерсону дістається його місце. Девіду вдається втертися в довіру і до молодшого сина Люка. Головна інтрига приблизно однакова у всіх подібних фільмах, але від цього не менш приваблива: хто Девід насправді та навіщо йому Пітерсон. Трилер знятий в чарівному жанрі неонуар з елементами бойовика.

Фото: Pexels